Expression Web nedir, ne değildir?

  • 19.000

Frontpage öldü, yaşasın Expression Web! Microsoft, Adobe firması Macromedia'yı aldıktan sonra Dreamweaver'ın karşısına çok ciddi bir atılımla çıkmak zorundaydı ve bunu da Expression Web ile gerçekleştirdi.

Frontpage öldü, yaşasın Expression Web! Microsoft, Adobe firması Macromedia'yı bünyesin kattıktan sonra Dreamweaver'ın karşısına çok ciddi bir atılımla çıkmak zorundaydı ve bunu da Expression Web ile gerçekleştirdi. Ve görülen o ki, en ciddi rakip olmayı sürdürecek, çünkü şimdiden Dreamweaver'ın satışlarını azalttığı söylenebilir.

Expression'un amacı, başlangıç düzeyindeki kullanıcıdan ileri düzey her kullanıcıya hitap edecek şekilde belirlenmiş. ASP.net ortamında geliştirilen Expression Web, Frontpage ile kıyaslandığında çok daha gelişmiş, temelleri çok daha güçlü bir program olarak karşımıza çıkıyor. Adobe ile rakip olmasına karşın, Frontpage gibi Flash ile bir sorun yaşamıyor artık :) Ne de olsa Flash'ın gücünü kabullenmesi gerekiyordu Microsoft'un.

Expression'u kurduğumda karşıma çıkan arayüzünün, Microsoft'un Office serisinin tipik arayüzlerine aşina olanlar için hiç de zorlanmayacakları bir şekilde olduğunu gördüm. Bu nedenle sürekli Office serisi kullananlar açısından gayet güzel bir durum.Her tür web sayfaları oluşturabileceğiniz Expression Web, yine hazır taslakları ile de kullanıcılarına kolaylık sağlayacak seçenekler içeriyor. Sıkı bir Dreamweaver hayranı ve kullanıcısı olarak Dreamweaver'da en beğendiğim özelliklerden biri olan "hataları gösterme" özelliği, üzerinde birkaç değişiklikle Expression Web'e de eklenmiş. Adı "Complatibility Checker" olan bu özellikle yazdığınız kodların uyumluluğu, hatalar vs. gibi durumlar kontrol ediliyor.

Expression Web'in en önemli özelliklerinden biri de ayrıca değil de, (Frontpage'te de olduğu gibi) kendi içinde sayfalarınızı test edebilme imkanınız. Sayfanızın Internet Explorer'da ziyaretçiler tarafından hangi çözünürlükte nasıl göründüğü gibi hususları Optimize HTML aracı sayesinde görebiliyorsunuz.

Expression Web'in iddialı özelliklerinden bazıları da şunlar:
- Güçlü CSS araçları sunuyor, CSS kullanarak yaptığınız web sitelerinde tam destek veriyor.
- Program sayesinde kod yazmadan ASP.net'ten faydalanabiliyorsunuz.
- ASP.net 2.0 uygulamalarınız için özel imkanlar ve kolaylıklar sunuluyor. Zaten program .net teknolojisi üzerine bina edilmiş.
- Davranışlar ve katmanlarla web sayfalarınızı daha etkileşimli bir hale getirebiliyorsunuz.

Mac bilgisayar kullananlara kötü haber: Program sadece Windows XP, Windows 2003 ve Windows Vista'da çalışıyor. 1024x768 çözünürlük ve web tarayıcınızın en az Internet Explorer 6 veya üstü olması gerekiyor. Pentium III 700 Mhz işlemci ve 256 MB bir bellek yeterli diye belirtiliyorsa da, tavsiye edilen P4 2000 Mhz işlemci ve 512 MB Ram ve üstü.

Açıkçası yeni başlayan ve Dreamweaver'a alışamayanlar için kullanışlı, hoş bir program olduğu söylenebilir. Zaten kısa bir sürede web'e yeni başlayan ve halihazırda ilgilenen bir çok kişinin gözdesi olacaktır diye tahmin ediyorum. Programın deneme sürümünü kurup inceleme yaparken bir süre denemeye çalıştım, fakat Dreamweaver'a alışmış biri olarak hiç sarmadı. Yani beni Dreamweaver'dan vazgeçirek bir özellik göremedim :)

Önemli olan web sayfalarını düzenleyebileceğiniz bir programı, Dreamweaver olur, Expression olur fark etmez, iyi bir şekilde öğrenmeniz. Siz de aşağıdaki linkten Expression'un deneme sürümünü indirerek inceleyebilirsiniz. Fakat, bilgisayarınızda öncelikle .NET Framework kurulu olmalı, bunun linki de aşağıda yer alıyor, oradan indirebilirsiniz.


Microsoft .NET Framework Version 2.0'ı indirmek için buraya tıklayın.

Microsoft Expression Web'in 60 Günlük Deneme Sürümünü indirmek için buraya tıklayın.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
teşekkürler... faydalı bilgiler... :kirp:
• 13 yıl önce
Bu programı kullandım. dediğiniz gibi dreamweaver a alışmış biri olarak beni hiç sarmadı. dreamweaver yeter ve artar valla :kirp:
• 13 yıl önce
teşekkür ederim paylaşım için sağol
• 13 yıl önce
Bu gibi programların tanıtılması çok önemli. Hangi alanda ne gibi programlar var, ne işe yarıyor, özellikleri nelerdir gibi soruların cevaplarıyla karşılaşmak bizi daha ileriye götürüyor. Teşekkürler...
• 13 yıl önce
peki sizi dreamweaver dan vazgeçirmeyen ne? geçelim o zaman expression'a ?
• 12 yıl önce
Expression ile Dreamweaver arasın bence çok fark var. Zaten bu bir tanıtım amaçlı ön bilgilendirme yoksa Expression ile SilverLight uygulamalarımıza kadar daha bir çok geliştirme ortamına uygun bir alt yapı sunuyor bize. İnş. E-dergi çıkarsa orada hepsini anlatacağım. Faydalı bilgiler buradakilerde... Makaleyi linkler ile herkesle paylaşalım.
• 12 yıl önce
Merak ettiğim konulardandı,bilgilendirme için teşekkürler.
• 12 yıl önce
Saolun ama dreamweaver gibi bir editöre alısmısken böyle bir editörün cikması kötü olmus. Microsoft bu isi iyice basitlestirmeye calisiyor ama iyi yapmıyor piyasadaki web tasarımcıları zedeleyecek hareketler yapıyor...
• 12 yıl önce
dreamweaverı uzun zamandır kullanıyorum tabi alışkanlığın getirdiği vazgeçememzlik var ama Expression da deneyin derim fazlası var eksiği yok..
• 12 yıl önce
kullanımı oldukça kolay geldi. asp.net teknolojisini desteklemesi çok güzel
• 11 yıl önce
teşekkürler çok yararlı oldu..
• 11 yıl önce
Bana asp editörü lazım. asp düzenlemeyi yapabilen bir editör önerisi olan var mı?
• 11 yıl önce
çok güsel ben bu programı kurdum ama tasarımında zorlanıyom site yapmak için daha ayrıntılı ve görsel bir seye nasıl ulasabilirim.bana yardımcı bir kaynak lazım,adım adım
• 10 yıl önce
genel olarak expressıon wen aspx sayfa yapılarında kullanılıo genellikle dinmaik web sayfalarında kullanılıyor.Dreamweawer ve C# kullanan biri olarak oğrendikten sonra çok kolay başarılar dilerim...:gul:
• 9 yıl önce
açıklayıcı bilgi için teşekkürler..
• 9 yıl önce
dreamweawer ve expressionweb arasında,yeni baslayanlar için en uygunu hangisidir acaba.Bide türkçe olanı varmı.

Yukarı Git