Expression Studio Neler Sunuyor?

Expression Studio içinde neler barındırıyor ve bu barındırdığı uygulamalar günlük hayatta ve programlamada bize ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Gelin beraber bakalım.

Expression Studio içinde neler barındırıyor ve bu barındırdığı uygulamalar günlük hayatta ve programlamada bize ne gibi kolaylıklar sağlıyor? Gelin beraber bakalım.

Expression studio içinde bir silverlight ve web projesi için bir dizi program barındıran bir bütündür. Ama bunun yanında bu programlar günlük kullandığımız her zaman ihtiyaç duyduğumuz programların da işlevselliğine sahip.

Nedir bu programlar, ne işe yarar?

Expression Web: Dreamweawer gibi bir html editor programıdır. Adobe'un web platformundaki en sağlam rakiplerinden biridir. Yeni çıkan sürümleri ile birlikte web ortamının vazgeçilmezleri olma yolunda ilerlemektedir.

Expression Encoder: Videolarımızı internet ortamında kullanabilmek için geliştirilen encode programıdır. Video encode, kırpma ekleme parçalama gibi işlemleri çok rahat gerçekleştirebilir. Videoları stream etme, canlı yayın yapma ve daha fazla bu program için çok basit.

Expression Design: Bizim için en önemli olan programlardan biri bu. Teknik manada Photoshop'un rakibi olarak düşünülebilir. Ama bence aynı classmanlarda değiller. Çünkü Design, vektörel bir
çizim aracı, belki Illustrator ile kıyaslayabiliriz, ya da kullanırken siz kıyaslayın artık. Benim için önemi Silverlight'ta kullanmak için buradan çizim yapmamızdır. Yaptığımız vektörel çizimler aynı anda xaml nesnesine dönüşmekte ve biz xaml kodlarını Silverlight projemizde istediğimiz gibi kullanabilmekteyiz. Yapılan çizimlerden sonra sırayı Blend devralıyor.

Expression Blend: Expression Design'da çizdiğimiz vektörlere burada animasyon verebilir, Silverlight projemiz içinde kullanabiliriz. Tam manası ile Silverlight projelerinin geliştirildiği yerdir diyebiliriz. Expression Blend'siz bir Silverlight ve wpf uygulaması düşünmek biraz zor.

Güzel çizimler ve animasyonlar yapmak istiyorsak Silverlight ve wpf uygulamarında Expression Studio programlarına gerçekten ihtiyaç duyacağız.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git