Excelde Hücre Biçimlendirme ve Hizalama

Excelde bir tablo veya metin oluşturdunuz, fakat bu hücrelerin içerisindeki yazıların yerine göre hücrenin üstüne, altına, sağına, soluna, yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya veya çapraz şekilde yazmasını istiyorsunuz.

Excelde bir tablo veya metin oluşturdunuz, fakat bu hücrelerin içerisindeki yazıların yerine göre hücrenin üstüne, altına, sağına, soluna, yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya veya çapraz şekilde yazmasını istiyorsunuz.

Yapmamız gereken işlemler;
1- Değişiklik yapacağımız hücre üzerine fare (mouse) sol tuşu ile 1 kere tıklıyor ve hücreyi seçiyoruz.
2- Hücrenin üzerinde fare (mouse) sağ tuş ile tıklıyoruz ve Hücreleri Biçimlendir sekmesine tıklıyourz.
3- Açılan pencereden HİZALAMA sekmesine tıklıyoruz.Buradan istediğimiz biçimlendirme şeklini seçiyoruz ve tamam tuşuna basıyoruz.

METİN HİZALAMA bölümü:

YATAY : Hücre içerisinde yazınızın sağa, sola, iki yana, ortalama, iki kenara yaslama ve dağıtılmış olarak biçimlendirme yapabileceğiniz kısım.
DİKEY : Hücre içierinde yazınızın hücrenin altında, üstünde,ortasında, iki yana yaslanmış ve değıtılmış olarak biçimlendirme yapabileceğiniz kısım.
GİRİNTİ : Hücre içerisindeki yazının hücrenizin kenarından ne kadar içeride başlaması gerektiğini gösteren kısım.

METİN DENETİMİ bölümü:

METNİ KAYDIR : hücre içerisinde uzun bir yazı yazdınız fakat bunu o hücre içerisinde göstermek diğer hücrelerin üzerinde görünmesin istiyorusanız bu seçeneği işretleyiniz.

UYACAK ŞEKİLDE DARALT: hücre boyutlarınızın sabit kalmasını istediğiniz durumlarda bu seçecenek ile yazmış olduğunuz yazıların boyutları hücrenize göre orantılanır ve hücre boyutunuz değişmeden çzöüm bulabilirsiniz.

HÜCRELERİ BİRLEŞTİR: 2 veya daha fazla hücreyi birleştirmenizi ve tek hücre olarak görünmeisni sağlar.

YÖNLENDİRME bölümü:
buradan hücre içerisindeki yazıalrının hangi yönde yazılmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya çapraz gibi.

Not: Sürekli hücre biçimlendirme menüsünü kullanacak iseniz size kısayol kullanmanızı tavsiye ederim zaman kazanırsınız.
Hücre Biçimlendirme Kısayolu CTRL+1 tuşudur excelde.

Başarılar Dilerim.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git