Excel’den Veritabanına Veri Aktarma

Excel sayfamızdaki verileri phpmyadmin aracılığıyla veritabanındaki bir tabloya nasıl kolayca aktarabileceğimizi gösterdim.

Merhaba arkadaşlar, bu sanalkurs ailesinde yayınladığım ilk dersim. Araştırıp bulmuş fakat bu kadar basit bir işlevi tekrar unuttuğum için bu dersi anlatıyorum. Umarım başka çorbalarda da tuzumuz olur.

Gelelim bu işlemlerin nasıl yapıldığı kısmına. Öncelikle phpmyadmin‘e giriyoruz ve boş olan tablomuzun yapısına bakıyoruz.Görüldüğü gibi adresleme adında bir tablo var ve yapısı göründüğü şekilde.

Şimdi aktaracağımız excel dosyamıza bakalım:Excel tablomuzun ilk satırı veritabanındaki aktaracağımız tablomuzun yapısıyla aynı olmalı. Ve excel sayfamızın adı da veritabanındaki tablomuzun adıyla aynı olmalı.

Şimdi excelde farklı kaydet diyelim ve dosya türünü OpenDocument Elektronik Tablosu şeklinde yapalım. Uyumlulukla alakalı bir uyarı gelirse evet diyerek excel ile olan işimizi bitirelim.Phpmyadmine geçebiliriz.

Görselde olduğu gibi tablomuz seçili iken içe aktar diyoruz. Dosyamızı seçince .ods uzantımız ortaya çıkıyor. Biçim otomatik olarak OpenDocument Spreadsheet‘e dönüyor. Burada yapmanız gereken şey Tablo sütun adlarını içeren dosyanın ilk satırı checkbox’ını işaretleyip Git butonunu kullanmanız.İşte Sonuç :Bir teşekkür bizlere yeter :)

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 2 yıl önce
You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'application/vnd.oasis.opendocument.spreadsheet' at line 1 HATASI ALIYORUM

Yukarı Git