ereg_replace ve str_replace arasındaki farklar

Bu dersimizde ereg_replace ve str_replace arasındaki farklardan bahsedeceğim.

Merhaba arkadaşlar,

Bu dersimizde ereg_replace ve str_replace arasındaki farklardan bahsedeceğim.

Örneklerle açıklayacak olursam , örneğin Merhaba Sanalkurs diye bir yazımız olsun ve "Merhaba" yazısını "Hoşgeldin" , "Sanalkurs" yazısını da "Kullanıcı" olarak değiştirelim.örnekte belirttiğim işlemi hem str_replace ile hemde ereg_replace ve ya eregi_replace ile yapmayı göreceğiz (ereg_replace fonksiyonu büyük küçük harf ayrımı yapar ama eregi_replace fonksiyonu büyük küçük harf ayrımı yapmaz).

1) İlk olarak , index.php sayfamızı oluşturuyoruz.İçerisine php tagları içerisinde yazi adında bir değişken oluşturuyoruz ve deger olarak "Merhaba Sanalkurs" yazısını giriyoruz.


<?php 

$yazi
="Merhaba Sanalkurs";

?> ?>2) Şimdı örnekte de belirttiğim gibi "Merhaba" yazısını "Hoşgeldin" , "Sanalkurs" yazısını ise "Kullanıcı" olarak değiştiriyoruz ve bunun için ilk önce ereg_replace ve eregi_replace fonksiyonlarını kullanacağız.Bu fonksiyonlar içerisine 3 tane argüman alırlar , 1.si kelime 2.si neyle değiştirilieceği ve 3.sü hangi değişken için uygulanacağı.Fonksiyonu yazi_degis isimli bir değişkenin içerisinde uyguluyoruz , bu fonksiyonda sadece 1 işlem gerçekleştirile bilir bu yüzden 2 ayrı değişken oluşturmamız gerekiyor ve echo ile ekrana yazi_degis_1 değişkeninin yazılması gerek.


$yazi_degis=ereg_replace("Merhaba","Hoşgeldin",$yazi);

$yazi_degis_1=ereg_replace("Sanalkurs","Kullanıcı",$yazi_degis);Yukarıda kullandığımız ereg_replace fonksiyonunu eregi_replace olarak değiştirdiğimizde "Merhaba" yazısını "MeRhAbA" olarak yazsam bile , yinede bana aynı sonucu verecekti.

3) Son olarak str_replace in kullanımına geldik.str_replace de üstteki iki fonksiyon gibi 3 argümandan oluşur ve bu argümanlar şu şekildedir , 1.si kelime 2.si neyle değiştirilieceği ve 3.sü hangi değişken için uygulanacağı.Bu fonksiyonun ereg_replace ve eregi_replace den farkı dizi değişkenlerle çok fazla değişken oluşturmadan uygulanabilmesidir ve aşağıdaki gibi kullanılır.Görüntülenebilmesi için kod satırına echo ile ekrana yazi_degis değişkeninin yazılması gerekir.


$dizi=array("Merhaba","Sanalkurs");

$dizi_1=array("Hoşgeldin","Kullanıcı");$yazi_degis=str_replace($dizi,$dizi_1,$yazi);İyi çalışmalar...
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 10 yıl önce
ereg desteği yeni sürümlerde kalkıyo, onun yerine preg kullanmak daha mantıklı.. Sadece karakter değişiminde str_replace ile daha hızlı sonuç alırsınız. Preg fonksiyonlarını ise regex işlevlerinde kullanmak daha mantıklıdır.

Yukarı Git