Ereg fonksiyonu ile sayfa kontrolü

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde kısaca ereg fonksiyonu ile sayfa kontrolünü anlatacağım.Ders sonunda sadece index.php içerisinde çalışan bir sayfa yapacağız.

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde kısaca ereg fonksiyonu ile sayfa kontrolünü anlatacağım.Ders sonunda sadece index.php içerisinde çalışan bir sayfa yapacağız.

1)İlk olarak index.php adında bir sayfa oluşturuyoruz.İndex.php içerisine PHP tagları içerisinde icerik.php yi include (İncludu fonksiyonu yardımıyla dışarıdan sayfa çağırabiliriz) ediyoruz.


<?php include("icerik.php");?> ?>2)Şimdi icerik.php sayfamızı oluşturuyoruz ve php tagları içerisinde ilk olarak $geldigi_yer isimli bir değişken oluşturuyoruz.İçeriği $_SERVER["PHP_SELF"]; (bu methot dosyanın nerden geldiğini bulur).


<?php 

$geldigi_yer
=$_SERVER["PHP_SELF"];

?> ?>3) Oluşturduğumuz değişkenin altında bir if kontrolü oluşturuyoruz.İf kontrolünün koşul kısmına ereg fonksiyonumuzu kullanacağız. Bu fonksiyon genelde 3 parametreden oluşur.İlk parametrede aranacak kelime, ikinci parametrede nerede aranacağı ve son parametrede nereye atanacağı bu bir dizi değişkendir ve default olarak'da atana bilir,biz 3. parametreyi kullanmayacağız. Bunlardan yola çıkarak aşağıdaki gibi bir if kontrolü yapıyoruz.


if(ereg("index.php",$geldigi_yer)){

echo "Sayfa index.php içerisinde olduğundan çalışıyor";

}else{echo "Bu sayfa sadece index.php içerisinde çalışır";}Bu kodlamaları yaptıktan sonra index.php sayfasını çalıştırın.Sonuç "Sayfa index.php içerisinde olduğundan çalışıyor" olacaktır ama tarayıcıya icerik.php sayfasını yazarsanız, sonuç "Bu sayfa sadece index.php içerisinde çalışır" olacaktır.

İyi çalışmalar...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

php 5.3 üstü sürümlerde ereg-eregi fonksiyonları problem çıkarır diye biliyorum.
Ellerinize Sağlık Güzel Ders Ama PHP'nin Yeni Sürümlerinde ereg kalktı :)) onun yerine preg var :))

Yukarı Git