Ekran Kartının Önemi

Bu yazıda ekran kartı'nın öneminden ve çalışma prensibinden bahsedeceğim.

Bu yazıda ekran kartı'nın öneminden ve çalışma prensibinden bahsedeceğim.1 ve 2 numara ile gösterdiğim VGA ekran çıkışlarıdır. Biz montaj yaparken genel de bu ekran çıkışlarını gözardı edebiliyoruz. Bunların çalışma prensiplerini bilirsek bilgisayarımızı büyük bir yükten kurtarmış oluruz.D oğru montajı yaptığımız taktirde bilgisayarımızın hızında ve performansında bir göz ile görülür bir hızlanma olacaktır.

2 numara ile gösterdiğim VGA (üstteki) çıkış onbord(anakart'a monte) ekran çıkışıdır.Eğer ekran çıkışını buraya takarsak Ram bellek ve İşlemcimiz büyük bir yükün altına girmiş olacaktır.Görüntü'nün ram bellekte kapladığı yer fazladır.Hem de işlemci'nin görüntüyü işlemesi zordur.Fazla ısınmasına bile sebep olur.Bir yandan görüntüyü işlerken diğer işlerin yapılmasını geciktirir.Bir facebookta gezinme,bir yazı yazma,bir programlan çalışma işlerinde göz ile görülür bir gecikme bir yavaşlama olur.Bu tür rutin işleri bir şekilde yapsa bile 3 boyutlu oyunlar,3 boyutlu çizim programlarında çalışmamız oldukça zordur.Bunların ram kapladığı yer, işlemcideki yükü epey fazladır.Bilgisayarımızda donmalar ve kasılmalar sıklıkla olur.Bu yüzden 1 numaralı ekran çıkışını kullanmanızı öneririm.Burada bu tür sorunların üstesinden gelebileceğimiz tak çıkar bir ekran kartı bulunmaktadır.Ekran kartı'nın üzerinde görüntüyü tutan bir ram ve işleyen bir grafik işlemci mevcuttur.Böylelikle ram ve işlemcimiz büyük bir yükten kurtulacak diğer işleri bakacaktır.Böyleliklen bilgisayarımızın hızında ve performansında gözle görülür bir iyileşme olacaktır.

Not:1 numara ile gösterdiğim ekran kartına dikkat edin.En yukarıdaki yuvaya takılmış. Bu Pcı Express yuvasıdır.Çok hızlı bir yuvadır.Dolayısıylan buraya takılan donanımında özellikleri'nin buna paralel olarak iyi olduğunu düşünmeliyiz.Sizin anlayacağınız bir tak çıkar donanım ne kadar yukarı takılırsa özellikleri o denli daha iyidir.

Şimdi 1 numaralı ekran kartı'nın size çalışma prensibini anlatayım.Böyleliklen ordaki önemini daha iyi anlamış olacaksınız.Bellek: Ram'in yükünü alan görüntüyü tutan kısım.

Grafik işlemci:İşlemcimizin yükünü alan görüntüyü işleyen kısımdır.Üzerinde soğutucusu olduğunu görebilirsiniz. Görüntünün monitördeki yerini, kalitesini belirleyen işleri yapar.

Ramdac:Ramdac analog görüntüyü işlemci'nin anlayacağı dijital (sayısal) verilere dönüştürerek işlemcinin işlemesine yardımcı olur. İşlemcide aldığı dijital veriyi ise VGA çıkışına bizim anlayacağımız analog sinyallere dönüştürerek gönderir.Ekran kartlarındaki DVI çıkışı ise direk dijital görüntüyü bellekten alır.

Bıos: Bıos'un içinde özel bir yazılım bulunmaktadır.Ekran kartı üzerindeki birimlerin görevini belirleyerek veri akışını kontrol eder.

Ekran kartı'nın üzerindeki birimlere bu önemli görevler düşüyor.Bu yüzden bu montajları yaparken dikkat edelim. Aksi taktirde ekran kartımızın ordaki önemli fonksiyonunu göz ardı etmiş oluruz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git