E-Ticarete Hazırlanırken

E-Ticarete Hazırlanırken

a. İnternet Sayesinde Neler Yapabiliriz?

İnternet sayesinde dilediğimiz bilgiye anında erişebiliriz. Örneğin TV'den çok daha hızlı haber alabiliriz, işlerimizi izleyebilir, istediğimiz ürünleri satın alabilir veya satabiliriz. Internetin gelişen olanakları ceplerimize ve evlerimize yeni cihazları da beraberinde getiriyor. Avuç içi bilgisayarlar, kimlik yerine geçen cüzdan tipi bilgisayarlar, yeni yeteneklerle donatılmış telefon, radyo ve TV'ler. Bunlardan bazılarını üzerinizde taşırken bazılarını da ev ve işyerinizin değişik ortamlarında kullanacaksınız. Uydu ve kablo şirketleri sayesinde artık Digital TV evlerimize gelmeye başladı. Verileri de kapsayan TV teknolojisi sayesinde TV'den Internete girebilecek, alışveriş ve banka işlemlerini yapabileceğiz. Internet ve e_posta sayesinde iş dünyasında zaman ve ortam sınırları ortadan kalkıyor ve iletişim daha da artarak etkin ve verimli hale geliyor. Şirket içi verimliliğinizin artması, ev ofislerin yaygınlaşması ve video konferans iş yapma biçimimizi büyük ölçüde değiştirecek.

b. Tarayıcı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet üzerinde tarayıcı/browser ismi verilen yazılımlar sayesinde gezebiliriz. Bunlar www üzerindeki bilgileri bulmanızı, ekrana getirmenizi ve bunları kullanmanızı sağlayan yazılımlardır. Diğer bir deyişle internete açılan kapının anahtarı tarayıcıdır. Web üzerindeki bilgiler çeşitli biçimlerde kaydedilmişlerdir. Tarayıcılar bu bilgilerin düzgün bir şekilde görünmesini sağlar. Bir web tarayıcısının etkin kullanımını öğrenirseniz, internet kullanımı sizin için daha kolay olacaktır.

İnternette tarayıcı kullanarak gezmek için internet adreslerini bilmemiz gerekir. Internet adresi aynen bir posta adresi gibidir. Sisteme bağlı bilgisayarlara sizin bulunduğunuz yeri söyler. İnternette bir bilgisayarın yerini veya bir hizmeti tanımlayan bu adreslere Alan Adı (domain name) denir.

Örnek : www.kobifinans.com.tr
tr : Türkiye''de olduğunuzu, com (company) bir işletme olduğunuzu, KobiFinans firma/kurum adını göstermektedir.

Bu adresleri tarayıcının adres bölümüne yazarak o adresteki web sitesine ait bilgi ve belgelere kolayca erişebiliriz.

Özellikle ihracat yapmayı hedefleyen bir şirketin aynı zamanda "tr" uzantılı alan adını da alması oldukça önemlidir. Bu sayede şirket adının Türkiye içersinde de kayıtlı olduğu anlaşılacak ve bu durum firma saygınlığını artıracaktır. Türkiye'de tr uzantılı alan adı tescili ODTÜ tarafından yapılmaktadır. Bu işlem için servis sağlayıcınız size yardımcı olmaktadır.

c. Web Sitesi Nedir ve Nasıl Erişilir?

Belirli bir konu altında toplanmış bağlantılı belgelere web sitesi adı verilir. Ana sayfa adı verilen konu başlıkları ve özet bilgi içeren bir sayfayla temsil edilirler. Web sitelerine erişmek için adreslerini bilmemiz gerekir, bu adresi de tarayıcıya vermeliyiz. Web adresleri URL (Uniform Resource Locators) olarak da bilinirler. Tarayıcının adres bölümüne adresi girin ve Enter tuşuna basın, tarayıcı adresi inceleyecek ve sonucu getirecektir. Bağlantı hızınız iyiyse bu durum bir kaç saniye içinde gerçekleşir.

Http sunucusuna bağlanırken, web adresiyle ilgili http:// bölümünü yazmanıza gerek yoktur, tarayıcı bunu zaten otomatik olarak algılamaktadır. Web adreslerinde tamamen küçük harf kullanılır ve www ile başlarlar. Eğer bir adresin doğruluğuyla ilgili şüpheliyseniz, yalnızca firma ismini yazın ve Enter'a basın. Tarayıcınız hemen otomatik aramaya geçecek ve sonuçları getirecektir. Eğer adresi bulursa web sitesini de otomatik olarak getirecektir. Örneğin yalnızca Finansbank yazın ve sonucu izleyin. Bu arada adresleri yazarken siz başlangıç harflerini yazarken daha önce girdiğiniz adreslerin otomatik olarak tamamlandığına dikkat edin. Bu durum adreslerin hatalı girilmesini önleyecek ve size zaman kazandıracaktır.

d. Neden Bir Web Siteniz Olmalı?

Ürün ve hizmetlerin yurt dışına pazarlanmasında İnternetin ne kadar etkili olabileceği yeni keşfediliyor. İnternet ürün ve hizmetleri dünya genelinde pazarlamak için oldukça ucuz bir yoldur. 2003 yılında İnternet üzerinde gerçekleşen ticaretin 3 trilyon $ olduğu tahmin edilmekte ve bunun içinde ihracatın payının sürekli arttığı görülmektedir.

İnternet, aynı zamanda iş fırsatlarından haberdar olmak için mükemmel bir buluşma yeridir. Günümüzde web üzerinden ticaret fırsatlarını yayınlayan sayısız site bulunmaktadır. Firmalar bu sitelerdeki bilgileri, duyuruları, talepleri vs. izleyerek, ürünlerini satma veya aradıkları ürünleri satın alma olanağı bulabilirler.

Ayrıca bir web sitesi müşterinizle iletişim kurabilmenin en etkin yoludur. Bu sayede müşterileriniz ile aranızda sağlam bir iletişim köprüsü oluşacak ve müşterilerinizin şirketinize olan güveni artacaktır.

Ayrıca günümüzde internet üzerinde var olarak kitlesel çoğunluğa ulaşmayı başarabilen pek çok küçük şirket bulunmaktadır.

İnternette var olmanın en önemli yolu bir web sitesine sahip olmaktır. Bu sayede potansiyel müşterilere, ham madde kaynaklarına ve sağlayıcılara erişebilir ve onlarında size erişmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde internet size birçok fırsat kapısı açabilir. Ayrıca web siteniz aynı zamanda saygınlığınız açısından da önemlidir, bu sayede müşterilerinizin size olan güvenini artırabilirsiniz.

e. Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Bir web sitesi kurmak için öncelikle bir alan adı almanız gerekmektedir. Alan adı sanal dünyadaki adresinizdir. Com uzantılı alan adlarını herhangi bir belge gerekmeden yıllık 10 $ gibi bir bütçeyle kolayca alabilirsiniz. Örneğin register.com gibi alan adı alabileceğiniz bir sitede çeşitli seçenekler sunulmaktadır. Bu türden sitelerde istediğiniz alan adının sahibi olup olmadığına bakabilir ve sahipsiz olan alan adını hemen satın alabilirsiniz. Hatta dilerseniz alan adına ek olarak web siteniz için barındırma alanı ve belirli sayıda e posta adresleri içeren paketlere de erişebilirsiniz.

Eğer com.tr uzantılı alan adı almak istiyorsanız, Ticaret Sicil Gazetesi veya Marka Patent Enstitüsü tarafından onaylanmış Marka Tescil Belgesi gerekmektedir.Alan adı alım işlemini kendinizin yapması ilerde oluşabilecek olası sorunların önlenmesi için önemlidir. Dilerseniz bu işlemi web hizmetlerini aldığınız kuruluşa da yaptırabilirsiniz.

Alan adınızı aldıktan sonra sitenizi yayınlamak için bir yayınlama alanı ve size ait e-posta hesaplarına gereksinim vardır. Genellikle bu iki unsur paket olarak sunulmaktadır. Hemen bütün internet servis sağlayıcılarda firmanızın büyüklüğüne uygun alan adı, yayınlama alanı ve e-posta hesap adedi için çeşitli hizmet paketleri bulunmaktadır. Ek hizmetlerle de gelen bu paketlerden size en uygun olanı seçebilirsiniz. Özellikle Internet servis sağlayıcı firma seçiminde firmanın profesyonel olmasına dikkat etmelisiniz.

Web sitesini kurmak için çeşitli yöntemler kullanabilirsiniz. Bunlardan en kolayı e-ticaret siteleri veya yazılım üreticileri tarafından sunulan şablonları kullanmaktır. Bu sayede hazır bir şablon üzerine şirketinizle ilgili ayrıntılı bilgi, ürün ve hizmetleri hızla yerleştirerek, var olan tasarım stillerinden birine karar vererek web sitenizi hızla ve kolayca oluşturabilirsiniz. Bu yöntemin tek dezavantajı diğerlerine çok benzer bir site ortaya çıkmasıdır.

Eğer biraz daha farklılaşmak isterseniz, web tasarım ve uygulama geliştirme hizmeti veren profesyonel bir kuruluşla çalışabilirsiniz. Bu kuruluşlarda hem tasarımcılar hem de teknik yeterliliğe sahip hazır ekipler size özel profesyonel bir web sitesi kurabilirler. Bu türden firmaların seçiminde firma referanslarına dikkat etmelisiniz.

Diğer bir yöntem olarak şirket bünyenizde bir web tasarım ekibi oluşturmayı tercih edebilirsiniz. Eğer sürekli olarak web sitenizin güncellenmesi gerekiyorsa, bir takım internet tabanlı bilgi ve iş akışı uygulamaları kullanmak istiyorsanız, bünyenizde bir ekip kurmak daha verimli olabilir. Bu sayede sürekli değişen gereksinimlerinize daha hızlı çözümler üretebilirsiniz.

f. Web Sitesi Tasarlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Sayfaları hazırlamaya başlamadan önce hitap edeceğiniz hedef kitleyi belirlemeli ve siteyi bu temeller üzerine kurmalısınız. Ziyaretçilerin bilgiye erişim süresini kısaltmak için öncelikle az sayıda grafik ve fotoğraf kullanılmalı ve siteye giriş kolaylaştırılmalıdır. Kullanılan büyük resimler ve ses, müzik gibi unsurlar sitenin geç açılmasına neden olur. Bu durum ziyaretçilerin sıkılmasına ve sitenin açılmasını beklemeden gitmelerine neden olabilir. Basit bir özellik olan, siteye gelen ziyaretçilere sitenin ne zaman güncellendiği bilgisini giriş sayfasında vermek önemlidir. Çok gerekmedikçe reklam sayfaları açtırmayın, site genel tasarımının sade ve basit, konulara erişimi kolaylaştıran bir şekilde olmasına özen gösterin.

İçerikte firmanızın felsefesi, temel değerleri, vizyon ve misyon gibi kavramlara yer verin. Ayrıca olası iş ortaklıkları için sunduğunuz fırsatları mutlaka ilan etmelisiniz. İlgilenen ziyaretçilerin sizinle kolay erişim kurabilmeleri çok önemlidir. Bunun için telefon, faks, e-posta gibi erişim bilgilerinize tüm ayrıntılarıyla yer vermelisiniz. Müşteri referanslarınıza, sizinle iş yapmış kişi ve kuruluşların düşüncelerine sitenizde yer verin. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtlarını içeren bir bölüm olmalıdır. Ayrıca sitenize yöneltilen e-postaların çok kısa zamanda yanıtlandırılması konusunda taahhüt verilmeli ve bu taahhütler mutlaka yerine getirilmelidir.

Sitenizde firmanızın sahip olduğu her türlü ürün, hizmet, kalite ve standartlara ilişkin eğitici bilgiler verilmelidir. Bu durum genelde bilgi ve belge aramak için sitenize gelen ziyaretçilerin hoşuna gidecek ve sayfanıza yeniden gelme olasılıklarını artıracaktır. Ürün ve hizmetlerinizle ilgili sitenizde bir sipariş formu bulunmalı, ilgili sanayi dalındaki gelişmeler hakkında son haberler de sitenizde sunulmalıdır.

Web sitesi tasarımının şık olması önemlidir, ancak bugün pek çok web sitesinin bitmeyen talepler yüzünden yarım kaldığını söyleyebiliriz. Bu nedenle web sitesinin görsel bir reklam aracı değil bir proje olduğunu unutmayın. Daha çok ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını, güçlü bir içeriği ve arama motorlarına kaydınızın yapılmasını önemseyin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Selamlar, Güzel bir seri hazırlamışsınız kutlarım ben bir flash kullanıcısıyım ve webshop (e.ticare) sitesi kurlam istiyorum bu projeye nereden başlanmalı (yazı serinizin dışında somut olarak) nasıl sonlandırmalı, yani projenin başından sonuna bir yazı dizisi hazırlayabilirmisiniz (somut olarak ben diyelim bugün başladım hazır kodlarda buldum nasıl olmalı?) Şimdiden çok teşekkür ediyoum. demir alkanlar
• 12 yıl önce
ok
• 12 yıl önce
selamlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ben e-ticaret sitesi acmak istiyorum.tedarikçilerle calışmayı düşünüyorum.web tasarım hakkında pek bilgim yok kursuna gidecem öneribileceüğiniz bir kurs varmı? alan ismini aldım outletcadiri.com sizce bu domain e-ticarete uygunmu

Yukarı Git