E-ticaret Siteleri SEO Çalışmaları Yapmak

Bu anlatımımda e-ticaret bazlı SEO'dan kendi bilgim dahilince, bildiğim bir takım bilgileri paylaşacağım.

Merhaba,

Bu anlatımımda e-ticaret bazlı SEO'dan kendi bilgim dahilince, bildiğim bir takım bilgileri paylaşacağım.

E-Ticaret son zamanlarda en çok öne çıkan bir sisteme dönüştü. Bu sistem sayesinde bir çok firma ciddi kazançlar elde ediyor. Bu kazancı sağlamanın öncelikli yolunun web sitesizin SEO optimizasyonunu son derece iyi derecede yapmaktan geçtiğini unutmamak gerekiyor.

Markalaşma

Yeni e-ticaret web sitelerinin hepsi markalaşmak ister, tabi bu bir anda olacak birşey değildir. Yeni bir e-ticaret web sitesinin markalaşmak için yapması gereken şey, birazcık bütçe ayırmaktır. Bu bütçeyi tabi öyle gelişi güzel harcamaması gerekir.

Neler yapılmalı?

[*] Marka olmak için öncelikle kullanıcının, yani müşterinin gözüne web sitenizin güzel görünmesi gerekmektedir. Yani siteye girdiğinizde bir mağazaya girmiş gibi hissetmelisiniz.
[*] Aradığınızı bulmalısınız.
[*] Bunun yanı sıra, güncel olayları, günleri takip edip bunlara göre promosyonlar yapmalısınız.

Site içi Optimizasyon

E-ticaret sitelerinin dikkat etmediği özelliklerden bir tanesi de site içi optimizasyondur.

Arama motorları, siteleri gezerken önceden meta ve keywordlari öne alıyordu, ama keyword'ları artık eskisi kadar öne almıyor. Bunun yerine daha çok şu an "başlık (title)" kısmını öne alıyor diyebiliriz. E-ticaret sitesine eklediğiniz her ürünün kendine göre, başlık (title) ve açıklaması olduğu takdirde Google ve kullanıcı sizi sevicektir.

Örneğin herhangi bir resim eklediniz. Eklediğiniz resim Samsung S7 resmi ise, bunun title ve resmin isim yolu bölümüne samsung_s7.jpg, "title" kısmına da "yeni samsung modeli, samsung s7" gibi kelimeler yazdığınızda, ufak çapta SEO optimizasyonu yapmış olursunuz.

Adwords'ün Önemi

Adwords çok önemlidir. Markalaşmak için Adwords'ü kullanabilirsiniz. Adwors sitenizin reklamlarını belirlediğiniz sitelerde göstermeye yaramaktadır. Bunu baz alıcak olursak, sitemizde herhangi bir ürün satıyorsak bu ürünü bu Adwords'e reklam olarak verebiliriz ve bu ürünün hangi sitelerde reklam olarak gösterilmesini istediğimizi seçebiliriz.

Tam burada biraz analiz giriyor. Analizden kastım, güncel olayları takip etmeniz yeterli olacaktır. Buna bir örnek verecek olursak, giyim firmasısınız ve takım formaları satacaksınız. 3 gün sonra Galasaray - Beşiktaş maçı var. Bazı bahis şirketlerinin sitelerinden uygun fiyata forma ya da ücretsiz kargo gibi dikkat çekici kelimeler kullanıp Adwords reklamı verirseniz satış yapma şansınız yüksek olabilir.

Markalaşma zordur, sabır gerektirir. Web sitenize kendi gözünüzle değil, müşteri gözüyle bakmalısınız. Bir müşteriyi on müşteri, on müşteriyi yüz müşteri gözüyle görmenizde fayda var.

Sosyal Medyayı İhmal Etmeyin

Bütün bunların yanında sosyal medyanın da faydası büyük olacaktır. Üye değilseniz, üye olmalısınız ya da yüksek takipçili hesap (sayfa) satan kişilerden takipci sayısı fazla olanları alıp onları kendinize göre düzenlemenizde fayda var. Ve herhangi bir promosyon paylaşırken genellikle resim ya da kısa öz yazılar paylaşmayı unutmayın.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git