E-ticaret Nedir, Nasıl Olmalıdır? (2. Bölüm)

Bu yazıda e-ticaret nasıl olur, nasıl başlamalıyız, yanlışlarımız nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Merhaba arkadaşlar.

Yazımıza devam ediyoruz.

En son "Reklam konusunda ne yapacağım? Bir sürü yere reklam veriyorum, ama sonuç yok, satış olmuyor." başlığıyla devam etmiştik.

Şimdi olayı biraz daha renklendirelim.

Reklam sadece bir yere banner koymak değildir

Herşey çok iyi gidiyor gibi. İyi gidiyor demek süper paralar kazanıyoruz demek değildir.

Yeni bir satış stratejisinin ve ürün yelpazesinin internet alemine hakim olduğunu görüyoruz: Ürünümüz Filanfalankilo verdirmeye yardımcı besin takviyesi olarak geçiyor.

"Şimdi bunun benimle ne alakası var?" demeyin. Bir e-ticaret siteniz mevcut, sanalpos var, neden tek ürünlük bir site kurmuyorsunuz? Yani musluk neden 1 yerden aksın?

Acilen birkaç domain alınır: filanfalansatisi.com, filanfalaninceltir.com, filanfalanburada.com gibi domainler olabilir. Yurt dışından ya da içinden aynı anda birden fazla domain barındırabileceğiniz bir host ki, bunun sebebi birbirine benzer domainleri aynı host üzerinde 1 database'e bağlayacak olmamızdır. Bu bize ne kolaylık sağlar? Şunu: Tek bir admin panelinden yönetim.

"Bu bana ne kazandırır ki?"

%50 yada %40 kar ile aldığınız ürünleri daha kolay satmanızı sağlar.

"Neden? Zaten bir e-ticaret sitem var."

Ama e-ticaret sitenizin içeriğinde bu ürün ile ilgili çok fazla tanıtım faaliyeti yapamazsınız. Bunun yanında ürünlerin kısa yoldan sipariş edilebilmesi, kullanıcı sayfaya girdiği anda aklındaki sorulara cevap bulabilmesi gerekmektedir.

Sayfa tasarımına aslında pek girmek istemezdim ama değineceğim.

[*] En üst sol: Ürün logosu ve yetkili satıcı.
[*] En üst orta: Ürün imajı ve tarım bakanlığı onaylı %100 doğal.
[*] En üst sağ: İletişim telefonu.
[*] Onun altında kargo ücretsiz (Kargo ücreti ürün fiyatı içinde o yüzden ücretsiz),
[*] Onun altında ürün hakkında bilgi varsa bir video (otomatik başlasın)
[*] Sağda bir sütun olmalı, buranın en başında "biz sizi arayalım" (isim telefon gönder) gibi kısa, onun altında kargo bilgisi ürün adet ve fiyatları hemen sipariş ver butonu,
[*] Soldaki geniş blokta ürün hakkında bolca yazı, ama her 30 satırda bir "sipariş verin", "ürününüz orjinal mi" diye ufak göz kamaştıran image'lar atın.

Bunlar kullanıcıya daha kolay hitab etmemizi sağlar.

SSL + Domain + Host = 160 TL civarlarında bir tutarda olması lazım. Bunlar için senelik ödemeler periyodik olarak yapılacak.

Geri kalanına başka yazımda değineceğim.

Şimdi Google'da 50 tane irili ufaklı siteniz var. Hele ki, piyasaya yeni girmiş bir ürünün sitesini ilk siz yaptıysanız, "basıyoruz Google'a reklamı" demeden önce, sakın eski ürünlerle uğraşmayın tıklama maliyeti 6 TL! :)

E-ticaret doğal sağlık sektörüne döndü, ama çoğu ürün sahte, dikkat etmek lazım. İçeriğine bakmadan almayın: Gümüşböğürtlen hapı derken içinde elma sapı armut suyu vardır :) Bir sorun çıkarsa da siz uğraşmayın, verin üretici firmanın telefonunu. Hımm, uyarmadan geçemeyeceğim, %100 etkili olmazsa, paranızın iadesini "siz yapamazsanız biz yaptırırız" gibi ifadelerden kaçının.

Yazımın devamı gelecektir.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git