E-Posta Pazarlama ile SPAM Arasındaki İnce Kırmızı Çizgi

İyi bir pazarlama e-postasında bulunması gerekenler neler? Yani Gymboree'yi, SPAM kutusu yerine, benim cüzdanıma taşıyan nedir? Neden insanlar Crutchfield e-postalarını dört gözle bekliyor? Neden Amazon, GAP, Yahoo gibi şirketler, bünyelerinde tam-zamanlı e-posta pazarlama uzmanları çalıştırıyor? Peki sizin şirketiniz bu 7.3 milyar dolarlık pastadan pay alabilir?

İyi bir pazarlama e-postasında bulunması gerekenler neler? Yani Gymboree'yi, SPAM kutusu yerine, benim cüzdanıma taşıyan nedir? Neden insanlar Crutchfield e-postalarını dört gözle bekliyor? Neden Amazon, GAP, Yahoo gibi şirketler, bünyelerinde tam-zamanlı e-posta pazarlama uzmanları çalıştırıyor? Peki sizin şirketiniz bu 7.3 milyar dolarlık pastadan pay alabilir?

Gönderdiğiniz e-postaların tıklama oranını ölç, değişik versiyonları birbirine karşı test et (A/B testi)
E-posta, kolay ve ucuz pazarlama imkanı sağlamakta fakat ucuz pazarlama aracını, tamamen para harcamamak olarak görmemek gerekiyor. Gönderdiğiniz e-postanın efektif olup, olmadığını devamlı monitör edeceğiniz, varış sayfalarındaki (landing page) aktiviteyi gözlemleyeceğiz analitik programlarına ve analitik verileri anlayacak kişilere para harcayın. Gönderdiğiniz e-postaların değişik versiyonlarını birbirine karşı test edin. MailChimp şirketinin yaptığı bir araştırma göre "Bu Bayram'da Alışverişlerinizde Kargo Ücreti Almıyoruz – Kupon Kodunuz Bu E-postada" başlıklı bir e-postayı, yine aynı bilgileri içeren fakat konu başlığı "Bedava Kargo – İyi Bayramlar" ile karşılaştırıyor. Sonuçlara göre, kısa ve öz olan başlık, uzun ve "açıklayıcı" olan başlığa göre yüzde 28 daha fazla tıklama alıyor. Acaba sizin gözden kaçırdığınız bir şey var mı gönderdiğiniz e-postalarda? Acaba gönderdiğiniz e-postanın, gönderebileceğiniz en iyi ve en çok tıklama alabilecek e-posta olduğunu test etmeden onaylayabilir misiniz?

Müşterilerinize e-posta ayarlarını değiştirebilmeleri için gerekli kontrolü ve açıklamayı veriniz ve onların "ayarları değiştirme" işlemini yapmalarını kolaylaştırınız.
Bir çok kişi, sizden, her hafta e-posta almak istemeyebilir. Hatta bazı müşterileriniz, sizden hiçbir e-posta almak isteyebilir. Müşterilerinize, e-posta ayarlarını değiştirmesi konusunda gerekli açıklamayı ve özgürlüğü, gönderdiğiniz e-posta içinde veriniz. Onların yalnızca, sitenizin belirli ürün kategorilere üye olabilmelerine olanak sağlayın. Herkese aynı kampanya ve fırsat e-postaları göndermeyin. Onların ilgisini yakalamaya çalışın. Ayrıca onların e-posta aboneliğinden çıkabilmelerini kolaylaştırın. Bunu yaparlarken, onlardan şifre ve diğer kişisel bilgiler istemeyin.

E-posta başlığını, bir bakışta e-postanın içeriğini anlatacak, merak uyandıracak ve tıklama arzusu verecek şekilde seçiniz/yazınız.
E-posta pazarlamanızdaki tıklama oranını artırmanız, e-postanın başlığının ne kadar etkili olduğu ile doğru orantılı. Yüzlerce e-posta içinde, gönderdiğiniz e-postanın kimden ve ne nedenle gönderildiğinin açıkça görünebilmesi ve anlaşılabilmesi, müşterinizin o e-postayı okuyup, hatta linklere tıklama şansını arttıracaktır. Başlıkta, e-postanızı SPAM haline getirecek cümlelerden kaçının ve her! kelimeden!! sonra!!! noktalama!!!! işareti!!!!! Kullanmayın!

Müşterilerinizin duygularına hitap edecek şekilde e-posta içeriği hazırlayın.
Kimsenin, düz, hiçbir duygu ve satın alım arzusu yaratmayacak e-postalara harcayacak zamanı yok. E-postanın içinde müşteriniz ile ürün arasında; müşteriniz ile şirketiniz arasında ve müşteriniz ile markanız arasında kişisel bir duygu yaratmaya çalışın. Kişisel ve akıcı bir tonla içerik yazın; şirket ve broşür ağzı ile değil. Şirketiniz ve ürününüzle iyi bir deneyim yaşamış gerçek müşterilerin hikayelere e-postanızda yer veriniz. Espri ve eğlenceli kullanın.

İzin almadan, müşterilerinize e-posta göndermeyin! Onların, sizin göndereceğiniz e-postalara abone olması için bir neden verin. Onların kendilerini "özel" hissetmelerini sağlayın
Sanırım izinsiz e-posta göndermemenin nedenlerini açıklamama gerek yok. En kısa ve öz nedeni: herkes SPAM'den nefret ediyor. Müşterilerinize, e-posta aboneliği karşılığında bir şeyler verin. Örneğin ücretsiz, onların işine yaracak küçük makaleler, aylık kura çekimi ile vereceğiniz hediyeler, yalnızca e-posta abonelerinin hak kazanabileceği indirimler, yeni bir ürününüz piyasa çıktığında yalnızca abonelerin davet edileceği sanal açılış gibi. Ayrıca müşterileriniz, e-posta aboneliği için emaillerini size verirken, abonelik sayfasında, onlara, sizden alacakları e-postanın neye benzediğini görebilecekleri bir ekran görüntüsü bulundurun.

E-postanızda (ve/veya varış sayfanızda [landing page]) mutlaka "İlk 10/En Çok 10" türünden listeler bulundurun.
Pazarlamacılar çok iyi bilir ki tüketiciler, başkalarının ilgilendiği, satın aldığı ürünlerle daha çok ilgilenirler. Buna Inukshuk adı veriliyor. Müşterilerinize, diğer müşterilerin en çok ilgilendiği ürünleri sunarak üst ve çapraz ürün satım oranını artırmaya çalısın. Ayrıca bu tip listeler, özel günlerde (sevgililer günü, anneler günü v.b) müşterileriniz satın alım sürecine yardımcı olacaktır.

E-postanın içeriğini, müşterilerinizin ihtiyaç ve ilgisine hitap edecek şekilde kaleme alın
Müşterileriniz için, şirketinizin küçük başarıları ya da CEOnuzun yaş günü önemli değil. Müşteri e-postaları, şirketiniz ile ilgili değil, müşterileriniz ile ilgili. Onlara, onların hedeflerini karşılayacak, onların ilgisini çekecek, onların işine yarayacak içerik gönderin. Kullanıcı deneyimi kavramını her zaman aklınızda bulundurun ve "bu göndereceğim e-posta müşterimin kullanıcı deneyimini nasıl etkileyecek?" sorusunu sorun kendinize. Hatta bunu evinizde yapacağınız küçük bir test ile yani "Eşine (kız/erkek arkadaş, anne) sor testi" ile sınayabilirsiniz. Eğer eşinizin, göndereceğiniz e-postadaki içerik ile tıklamasını sağlayamıyorsanız, müşterilerinizin tıklamasını sağlamakta da zorlanacaksınız.

Onların tıklama arzusunu artıracak, pazarlama diliyle "call to action" (onların sitenizle ilişkiye/etkileşime girmesini sağlayacak) türünden e-posta ve varış sayfaları hazırlayın.
"100 lira harcayan herkese yüzde 20 indirim", "28 Haziran tarihinde ne alırsanız alın, kargo ücretini biz ödüyoruz", "Bankamızdan taşıt kredisi alan herkesin yeni arabasına, bizden hayırlı olsun hediyesi: iPod Nano"

Başarılı, tıklama ve bitiriş rakamı yüksek e-postaları değişik zamanlarda yeniden gönderin.
Test ettiğiniz, izlediğiniz ve başarısından emin olduğunuz kampanya ve pazarlama e-postalarını, değişik zamanlarda, yeniden göndererek hem "tekrarın" tüketici üzerindeki olumlu etkilerinde yararlanıp hem de markanızın kalıcılığını, e-postalarınızın güvenirliğini artırabilirsiniz.

E-posta abone listenizi, bu tip listeleri satan şirketlerden satın almayın!
Kendinizin oluşturduğu müşteri e-postalarını başkalarıyla paylaşmayın! Pazarlama e-posta gönderme işini, bu tip işleri yaptıklarını söyleyen, pazarlama değil bilişim işiyle uğraşan şirketlere bırakmayın!

(Bu yazı konuk yazar olarak, Marketing Post blogunda yayınlanmiş orjinal yazının yeniden düzenlenmiş şeklidir. Yazının bir kısmını ihtiva etmektedir.)

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 6 yıl önce
Üzerinden çok uzun zaman geçmesine karşın güncelliğini koruyan önemli bir yazı gerçekten. Teşekkürler.

Yukarı Git