E-kitap nedir ve ne işe yarar?

Kitabın her türlü digital ortamda ve bu gibi ekranı olan bütün elektronik cihazlarda okunabilir haline e-kitap diyoruz.

E-kitap, kitabın elektronik bir şeklidir. Kitabın her türlü digital ortamda ve bu gibi ekranı olan (telefonlar, ipad'ler, smart tv'ler..vs.) bütün elektronik cihazlarda okunabilir haline e-kitap diyoruz. Kısacası herhangi bir cihaz aracılığı ile kitabın ekrandan okunur şeklidir e-kitap.

E-kitap, baskı piyasasını da derinden etkileyecek hale gelmiştir. Şöyle ki;

Eskiden arkadan aydınlatmalı bilgisayar ekranlarını, tablet cihazlarını, iphone telefonları kullanıyorduk. Bu ekranlar arkadan aydınlatmalı olduğundan gözü yoruyordu. Şimdi yeni nesil ekranlar çıktı. Artık yeni çıkarılan arka aydınlatması olmayan, kesintisiz ve titreşimsiz ekranlar sayesinde (e-ink ekran) insan gözünü yormadan kitap okuma faaliyeti gerçekleşmeye başlamıştır. Gözümüz bir kitap sayfasına bakarken ne kadar yoruluyor ise gerçekleştirilen yenilikler sayesinde bu ekrana bakarken de o kadar yorulmaktadır. Gün ışığında rahat okunabilen, karanlıkta ise kitap ışığı olmadan okunamayan bu ekranlar gözleri hiç yormamaktadır. Bu ekranların üretimi e-kitaplara olan meyli de hızlandırmıştır. 

İnsanlar artık evlerinde bir odalarını kitap için ayırmaya gerek duymak yerine milyonlarca kitabı barındırabilen digital cihazları aracılığı ile bu eserlere erişebilmeye başlamışlardır. 

Hemen her sektörden araştırmacı, aradıkları kitaba ve kitaplarda aradıkları bilgiye, internetten veya dijital kütüphanelerden, zaman kaybetmeden, sadece bir düğmeye basmak suretiyle erişebilecek duruma gelmişlerdir. Bu durum ilim ve yayın camiasının bu teknolojiyi takibini de zaruri hale getirmiştir.

Bütün bu gelişmeler, e-kitap teknolojisinin gelişimi ile artık iş üretim formlarına e-kitap da ekleneceği ve basılı kitaplarla birlikte aynı kitabın e-pub formatının da üretileceği anlamına geliyor. Bu gerçekleşirken basılı bir kitap üretilmek üzere üretim müdürü, kalıpçı, matbaa makinesi, kesimci, katlamacı, ciltci...vs. çeşitli aşamalardan geçerken, e-kitap ise masa başında kısa sürede bitirilip direkt satışa sunulacaktır. Bütün iş kollarında olduğu gibi ne yazık ki ilerki yıllarda matbaacılık sektöründe de bazı iş kolları son bulacağı gibi, matbaacılık da yayın camiasının en önemli bir parçası olmaktan çıkacaktır.

Kısacası matbuu yayıncılık, teknolojik gelişmeler neticesinde yerini gittikçe dijital yayıncılığa bırakmaktadır.

Ülkemizde E-kitap projesi

Ülkemizde bu konu haberdar olduğumuz çok başarılı bir proje var: Bu projenin sponsorluğunu yapan ve internet hizmetlerini sürdüren TTnet ve bu işin teknoloji ayağını yürüten Sürat Teknoloji firmaları birlikte Türkiye'deki yayınevlerinin internet yayıncılığı hizmetini üstlenmişlerdir. Yayıncılara verdikleri şifreler ile yayınevleri kendi e-pub yayınlarını (Eylül ve Ekim ayında başlayacaklar) ortak bir e-kitap sitesinde belli ücret karşılığında satmaya başlayacaklar. Bu da e-kitap sektörü için gerçekten önemli bir gelişme diyebiliriz.

E-kitabın artıları:

  • Kağıda basılı kitapların daha fazla yer işgal söz konusu iken e-kitapların onbinlercesi bir tablete sığabilir.
  • Basılı kitabın okuyucuya ulaşması sırasında siparişten sonra posta ve kargo beklemesi yaşanır. E-kitap ise okuyucuya anında ulaşır.
  • E-kitabın matbaa, baskı, cilt vs. maliyeti yoktur. Yayıncıların az maliyetle çok kazanç elde etmesini sağlar. 
  • Kitap üzerine istenildiği kadar ara not eklenebilir, istenilen bilgiye tek tıkla ulaşılabilir.
  • Şu örnek çok hoş; yolculuğa giderken bavula 10.000 kitap sığdırabileceksiniz ve bunlardan istediğinizi seçip okuyabileceksiniz diyebiliriz.
  • Evinizin bir odasını kütüphane diye ayırmak zorunda kalmayacaksınız.
  • E-kitaplarla işlenen dersler daha kalıcı olacak, çünkü içinde video, interaktif uygulamalar olacak. Daha eğlenceli de diyebiliriz. 
  • Çocuklar okula hamal gibi sırtlarında kitap dolu çantalarla gitmeyecekler. Tabletleri onlara yetecek. İstedikleri her bilgi onun içinde mevcut olacak. (Yeni version e-pub 3.0 ile ise interaktif uygulamalar, animasyonlar..vs. dersleri daha iyi anlamalarına ve konuların akıllarında daha iyi yer etmesini sağlayacak.)
  • E-kitap aygıtları kitap okuma dosyalarının yanında yardımcı dosya ve programları, belgelerinizi de yanınızda taşıma olanağı sağlıyor. 

Renksiz televizyon, renkli televizyon, bilgisayar, likit ekranlar, e-ink ekranlar derken bu gelişime ve hıza alışması zor gelecek gibi görünüyor, fakat teknoloji insanları buna zorluyor. 

Eeee, artık e-okur olmanın zamanıdır...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git