Dreamweaver'da frame ile sık kullanılan siteler

Bu dersimizde Dreamweaver'da frame ile beraber sık kullanılan sitelerimizi aynı browser içinde çalıştıracağız.

Merhaba arkadaşlar bu dersimizde Dreamweaver framesetleri göreceğiz. Ve sık kullandığınız siteler için güzel bir uygulama yapacağız.

İlk önce Dreamweaver'da yeni bir doküman açıyoruz. Daha sonra üst tarafta bulunan Modify menüsünden Frameset seçeneğine gelip açılır menüden istediğimiz frame üstüne tıklıyoruz. Ben Split Frame Up seçeneğini seçtim. Sonra her 2 framenin ortasında bulunan border'ını tıklıyoruz ve seçili hale getiriyoruz. Daha sonra Dreamweaver'ın "code" bölümüne geçiyoruz ve:


<frame src="c:" />

 <frame src="c:" />Bu kodları buluyoruz (c: sizde başka bir link olabilir) o linkleri silip istediğiniz linkleri yazıyorsunuz. Ben:


<frame src="http://www.asermedya.com" />

  <frame src="http://www.sanalkurs.net" />Üstteki linkleri verdim. Designed bölümüne gelirseniz karşınıza her 2 framede de:


Remote file:http://www.siteisimi.comyazısı yer alacaktır, eğer bu üstteki yazı design bölümünde her 2 framedede yer alıyorsa işleminiz olmuştur.

Şimdi dosyalarınızı kaydedin ve çalıştırın, aşağıdaki şekilde gördüğünüz gibi sık kullandığım her 2 site de bir browser içinde çıkmaktadır ve böylece yapacağımız işlemler daha da kolay olacaktır.

Örnek:Üstteki örnekte gördüğünüz gibi zahmetsizce 2 site arasında geçiş yapabiliyoruz hatta istediğimiz sitenin framesetini büyüterek diğer sitenin altta kalmasını ve sadece tek siteyi kullanmayı sağlayabiliriz. Yahut 2 siteyi de aynı anda yarım frame şeklinde kullanabiliriz.

Tabi ki siz değişik taktikler uygulayarak daha güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Kolay gelsin.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
teşekkürler genç
• 12 yıl önce
cok saol sen baya iyisin bu iste ama ben index sayfasindan baslayarak bi sayfa insaa etmek istiyorum acaba nasil yapabilirim, bunu ogrenmek istiyorum.

Yukarı Git