Dreamweaver'da Bul ve Değiştir Özelliği

Bu dersimizde Dreamweaver'da Find And Replace (Bul ve Değiştir) özelliğini kullanmayı öğreneceğiz.

Bu dersimizde Dreamweaver'da Find And Replace (Bul ve Değiştir) özelliğini kullanmayı öğreneceğiz.

Bazen bir web sayfamızda değiştirmek istediğimiz bir yazı yada kod olabilir.Bunu eğer bir sayfada yapcak isek kolaydır.Ama onlarca sayfadan oluşan bir web sayfsında yapmaya kalktığımızda teker teker bulup değiştirmek gerçekten de bir kabus olur.Bu gibi durumlarda Dreamweaver'ın bu özelliğini kullanrak çok kısa bir zamanda köklü değişiklikler yapabiliriz.

Find And Replace özelliğine Ctrl + F yada Edit> Find And Replace menüsü ile erişebilirsiniz.Karşımıza aşağıdaki gibi bir panel gelcektir.
Replace kısmına yerleştirmek istediğimiz yeni text ya da kodu yazarız. Find İn menüsünden aramayı nerde yapacağımız seçilir.

Selected Text: Fare imleci ile bir yazı yâda kod kısmını seçip bu seçtiğimiz alanda bul değiştir özelliğini kullanmak istiyorsak bu seçeneği seçiyoruz.Eğer bir yazıyı yada kod kısmını seçip bu özelliği açarisek Find alanında seçtiğimiz yazı yada kod görünecektir.

Current Documents: O an çalıştığımız sayfada bul değiştir özelliğini gerçekleştirir.

Open Documents: O an Dreamweaver da açık olan bütün sayfalarda işlem yapar.

Folder: Bir klasor bulup seçmeyi ve o klasorün içeriğinde işlem yapar.

Selected Files in Site: Site panelinde seçtiğimiz dosyalarda işlem yapar.

Entire Current Local Site: O an çalıştığımız sitede yani tanımladığımız bir site çalışmasında işlem yapar.Aslında onlarca sayfadan oluşan bir web sayfasında bir menü ismini yada bir kod parçasını değiştirmek yada silmek istiyorsak çok güzel bir özellik.

Search menüsünden ise aramayı bir yazı yani text parçalarında mı, ya da gelişmiş kod aralıklarında mı yapacağımızı seçiyoruz.

Eğer bir yazı yani text bölümünde işlem yapıcak isek search menüsünden Text'i seçeriz. Text alanın da da işlem yaparken bazı özel drumları seçebiliriz. Bunun için menüden Advenced Text kısmını seçebiliriz. Eğer bir kod alanında değişiklik yapıcak isek Source Code kısmını seçebiliriz. Ya da bir HTML tagı yada bir stil tagı içerisinde işlem yapıcak isek Spefic Tag seçeneğini kullanabiliriz. Ne kadar ayrıntılı durumlara göre işlem yapabileceğimizi bu durumu seçtiğimizde çıkan yeni menülerde görüceksiniz.Sağ taraftaki butonlarda ise:

Find Next: Bu buton her tıkladığımızda sadece bir bulma işlemi yapar.

Find All: Bu butona tıklandığında bütün hepsini bulur.
Replace:Bu botona basıldığında teker teker değiştirme yapar.

Replace All: Bu buton a tıklandığında ise hepsini değiştirir.

Faydalı olması dileklerimle... Kolay Gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
çohq açıklayıcı olmuş
• 12 yıl önce
10 üzerinden 3:agla:
• 12 yıl önce
10 üzerinden 3 veren arkadaşa sesleniyorum, kendine 10 üzerinden 10 verebileceğin bir ders hazırlarsan biz de nasıl oluyormuş bu 10 numara ders, öğrenmiş oluruz. Nasıl olsa asıl amaç senin bize 10 üzerinden 10 puan vermen. Sınıfta mı kaldı şimdi bu arkadaş sen bu dersi anlayamadın diye? Yaranılmıyor da.
• 12 yıl önce
aslında ben de tam bununla ilgili bir konu arıyordum çok da güzel olmuş sağol.Birde şunu öğrenmek istiyorum burda mesela 45 tane sayfalık bir sitede, ben index sayfamı seçip üzerinde bir resim değiştirmek isesem ve bu resmin de tüm sayfalarda gözükmesi gerekse yine aynı işlemlerimi kullancam çünkü dediğiniz gibi bu ekrandaki tüm özellikleri kullandım ama olmadı kolay gelsin..
• 12 yıl önce
resimin anchor kodunun tamamını seçtikten sonra neden olmasın
• 12 yıl önce
valla bı umutla uye oldum bu sıteye cok zorlanıorum krusta ınsallah bana yardımcı olur bu sıte:-dusun:
• 12 yıl önce
gerçekten çok yararlı bir ders olmuş neden bu millete yaranılmaz anlamış değilim.illa +18 birşey mi paylaşmak lazım ?
• 12 yıl önce
gerçekten çok ii ellerine sağlık
• 12 yıl önce
gerçekten çok güzellll olmuş tşk :kirp:
• 12 yıl önce
tşkrlerrrr
• 12 yıl önce
sağol abicim
• 12 yıl önce
bende Dreamweaver ilgili bir ödev yapcamda bana yardım edermisiniz acaba.Dreamweaver da ben site yapcam 8 sayfalık yapcam sitede flash ve photoshop olacak link te aticam bana yardım edebilirmisiniz lütfen bu perşembe akşamınakadar ödevi yetiştirmeliyim lütfen yardım edermisiniz
• 12 yıl önce
SELAM ARKADAŞLAR, DREAMWEAVER'DA BİR SİTE NASIL İNŞAA EDİLİR KONUSUNU ÖZET OLARAK ANLATAN BİR DÖKÜMANA İHTİYACIM VAR.. TAVSİYELERİNİZİ BEKLİYORUM... :kirp:
• 12 yıl önce
arkadaşım ne zaman anlattığına bakmadım ama ben bayağı aramıştım bunu bulamayınca da ya not defteriyle yada frontpagede değiştiriyordum eline koluna sağlık
• 12 yıl önce
Eline Sağlık Çok Güzel OlmuŞ....:kirp:

Yukarı Git