Dosya İşlemleri - 1

Yazdığımız program üzerinde dosyalarımızı silme, adlarını değiştirme, düzenleme vs..

Programımız üzerinden bilgisayarın herhangi bir dizininde bulunan dosyaları silebilir ya da düzenleyebiliriz. Evvela daha önce Windows üzerinden oluşturulmuş bir dosyanın silinmesi konusuna değinelim..

Çok basit bir konu olduğundan hemen düzenlediğim yordamı vererek dersimize başlayalım..


procedure TForm.Button1Click(Sender: TObject);

begin

ChDir('OpenDialog.Execute');

DeleteFile.OpenDialog1.Selected.File;

end;Formumuza bir adet Opendialog ve bir adet de Button atıyoruz ve bu kodları kullanıyoruz. Hemen kodları da açıklayalım; ChDir dosyanın bulunduğu klasörü açmak için kullandığımız kod.. Altta bulunan ise, OpenDialog açıldığında seçilen dosyayı sil! anlamına gelen kodumuz..

Herkese kolay gelsin, sorunlarınızı yazarsanız sevinirim..
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Anlatımınız çok güzel kesinlikle okulda anlamadığımı buradan takip ederek anlamaya çalışıyorum yanlız benim sorunum bu dersi hiç anlayamıyorum programcılık okuduğum halde. bunu nasıl halledebilirim sınıfta kalmak istemiyorum bu ders yüzünden şimdiden çok teşekkür ederim.....
• 12 yıl önce
Hayırlı İşler Ben Delpi 7,0 Programcılığına yeni başlayacağım nerden ve nasıl başlamam lazım birde derslerini sırayla nasıl takip edebilirim eski derslerin nerde bana bilgi gönderirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler
• 11 yıl önce
seydali, dersleri sol menüden delphi kategorisini seçerek açabilirsiniz, sorunlarınızı da forumda paylaşırsanız oldukça hızlı bir gelişim gösterebilirsiniz.

Yukarı Git