Domain ve Subdomain Ne Demektir?

Domain ve subdomain ne anlama geldiğini ve Türkçe domainle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara bir göz atalım.

Domain ve subdomain ne anlama geldiğini ve Türkçe domainle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalara bir göz atalım.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain(alan adı), internette yer almak için sahip olmamız gereken kimlikdir. Yani alan adları web sitemizin adı ve adresidir. Bu adres olmadan ziyaretçiler sitemize ulaşamazlar.

Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması, ulaşılabilirlik açısından oldukça önem taşımaktadır.Türkçe Domain İsimleri

Domain isimlerinde türkçe karakter kullanabilmeyi sağlayan bir yeniliktir. Bu sayede domain isimlerinde türkçe karakterler ı,ş,ğ,ü,ö,ç içeren alan adlarıda kullanılabilmektedir.

Türkçe dil desteği olan web tarayıcısı ve ve Türkçe dil paketi yüklü olan bir bilgisayardan ve dünyanın her yerinden kullanılabilecek bir sistem olması avantaj olmakla beraber, e-posta sistemlerinin henüz yaygın destek sağlamaması sonucu mail gönderme konusunda bazı sorunlar yaşanması muhtemeldir.

Alt Domain (Sub Domain)

***.firmaadi.com şeklinde alabileceğiniz, ana domaine bağlı fakat farklı bir hesap yaratabileceğiniz domainler anlamına gelmektedir.

Tek başına bir anlam ifade etmeyen ama alt domain ile anlamlı olan domain alınabilir. Önce sub domain ne demektir onu araştıralım:

Subdomain domaininizin başına eklediğiniz ve arada . (nokta) bulunan domaindir. Örneğin belediyesi.com diye bir domain aldınız. Bu domaine çeşitli sub domaniler ile yeni domainler elde edebilirsiniz. Mesela bakirköy.belediyesi.com, avcilar.belediyesi.com gibi sonsuz sayıda belediyesi.com domaininin alt domainlerini oluşturabilirsiniz.

İnternette bazı sitelerde domainlerin başında bulunan www kısaltması aslında bir sub domaindir. Bir internet jargonu olduğu için www. şeklinde alt domain oluşturulmuş ve asıl domainin kendisi bu alt domaine yönlendirilmiştir.

Sonuç itibari ile sub domainler ile hedeflenen bir domain, kendisi bir anlam ifade etmese bile alınabilir.

Herkese iyi çalışmalar...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
hımm duyuyordum ne oldugunu bilmiyordum guzelders teşekkürler
• 12 yıl önce
Evet yararlı bir paylaşım sağol...
• 12 yıl önce
sub domain ile alakalı detaylı bilgi varmı yoksa tamamı bu kadarmı :-dusun: bişe anlayamadımda :sasir:
• 12 yıl önce
Subdomain ile ilgili bilmeniz gereken herşey en sade bir biçimde anlatılmıştır.Anlayıp anlayamanız size kalmıştır.İyi günler..
• 12 yıl önce
eyvallah kardeş yine aydınlattın
• 11 yıl önce
Teşekürler.
• 11 yıl önce
Güzel bir paylaşım olmuş teşekkürler.
• 11 yıl önce
anlatım için teşekkürler.
• 11 yıl önce
anlatım için teşekkürler.
• 11 yıl önce
anlatım için teşekkürler.

Yukarı Git