Dmoz'a nasıl kayıt yapılır?

Bu yazıda Dmoz, yani açık dizin projesine nasıl kayıt olunur, yapılması gerekenler nelerdir, bir göz atalım.

Dmoz.org, Google, Yahoo ve MSN dahil birçok büyük arama motorunun içeriğine itibar ettiği, insanlar tarafından yönetilen bir web kategorisidir. Tüm dünyada gönüllü editörler tarafından siteler gerekli kategoriler altına girilir, site sahiplerince gönderilen linkler incelenir, onaylanır veya onaylanmaz. Dmoz, diğer adıyla açık dizin projesine siz de katkıda bulunmak için bilgi sahibi olduğunuz bir kategori seçip editör olmak için başvurabilirsiniz. Bu yazıda anlattıklarımıza dikkat ederseniz sitenizin Dmoz'da listelenme süresi çok kısalabilir.

Sitemi Dmoz'a Nasıl Göndereceğim?

Dmoz'a kaydetmek istediğiniz siteniz için öncelikle en mantıklı kategoriyi seçmelisiniz. Dikkat, sizin "sitem bu kategoride olsa ne güzel olur çok hit alırım" dediğiniz kategori değil, sitenizin mantık olarak bulunması gerektiği kategoriyi seçmelisiniz. Örneğin Mobil cihazlar için oyunlar sunan bir siteniz var, bu siteyi Top: World: Türkçe: İnternet kategorisi altına gönderirseniz kabul edilmez, silinir, veya en iyi ihtimalle gerekli olduğu dizine gönderilir ama kayıt olma süreniz bayağı bir uzar. Sizin mobil oyun sitenizi Top: World: Türkçe: Bilgisayar: Mobil Bilişim altındaki oyunlar dizinine göndermeniz en mantıklı seçim olacaktır. İngilizce siteleri Türkçe dizini altına değil, ana dizindeki gerekli kategori altına gönderin. Türkiye'deki illerin İngilizce tanıtımları veya otel turizm siteleri için genllikle Top: Regional: Middle East: Turkey kategorisi tavsiye edilir.

Dmoz'a kayıtta dikkat edilecek hususlar

En mantıklı dizini seçtikten sonra yapmanız gereken o dizine girip üst sağ kısımdaki "adres öner" linkine tıklamak. Şimdi tek tek Dmoz kayıt sayfasındaki doldurmanız gereken yerleri inceleyeceğiz.

Site'nin Adresi:
Buraya sitenizin http:// ile başlayan adresini yazıyoruz. Siteniz eğer çok dilli ise Türkçe altında olduğumuz için tam Türkçe anasayfanın adresini vermeniz doğru olacaktır örneğin http//www.domainadiniz.com/tr

Site'nin Başlığı:

Burada yapılan en büyük hata slogan sözcükler. Arama motorlarında çıkmasını istediğiniz başlığını örnek arama motoru bilgi sitemiz için sadece "arama motoru" kelimelerini kullanmak veya "Türkiye'nin arama motoru" başlığını kullanmak. Bizim için en doğru başlık "Arama Motoru Bilgi" olacaktır. Yani sitenizin resmi ismi ne ise onu tercih etmelisiniz. Başlığınızın sadece ilk harflerin büyük yazın "Arama Motoru Bilgi" gibi. Kesinlikle tamamı büyük harfler kullanmayın, "DMOZ KAYIT" gibi.

Sitenin başlığının arama motorları üzerinde etkisi büyüktür, ama bunu en optimum şekilde seçmelisiniz; çünkü yanlış seçimde kaydedilmeniz uzayabilir. Kötü seçilmiş bir başlığı editör anında değiştirebilir.

Site Açıklaması:

Yazım hatası yapmayın, noktalamaya dikkat edin, sadece büyük harf kullanmayın, Html kullanmayın, başlıktaki gibi her sözcüğün ilk harfini büyük yapmayın. Sitenin adını başlığını açıklama içine yeniden yazmayın. Bunların yanında en önemlisi sitenizin reklamını abartılı sözlerle yapmayın örneğin "Türkiye'nin mobil bilişim merkezi" "acayip site" "süper site"...

Arama motoru bilgi sitesi için örnek açıklama "Arama motorları ile ilgili makaleler ve önemli ipuçları." olabilir.

Burada verebileceğimiz bir ipucu açıklama içinde ilk sözcükler sizin sitenizin optimizasyonu için önemlidir. Bu ilk kelimelerin seçimi çok mühimdir. Sitenizi optimize ettiğiniz kelimeler ile başlamanızı öneririm, ama mutlaka dikkat edin, anlam bozukluğu anlam düşüklüğü olmasın. Sitenizi kayıt etmek istediğiniz kategorideki diğer açıklamaları dikkatlice inceleyin daha önce kabul edilmiş bu sitelerden kopya çekebilirsiniz.

E-posta Adresiniz:

Son olarak eposta adresinizi de yazın. Korkmayın, Dmoz'dan kimse size spam göndermez.

Son olarak Google kategorisi ile Dmoz kategorisi arasındaki bağlantı ve farklar üzerinde durmak istiyorum. Google belli aralıklarla Dmoz'u yedekler ve üzerinde bazı değişiklikler yaparak kendi sitesinde yayınlar. Dmoz'a giren siteler belli bir süre sonra Google kategorilerinde de yayınlanır. Google PR'a göre bu siteleri belli bir sıraya dizebilir, bazen Google site sahiplerince gönderilmiş ama editörlerce henüz onaylanmamış siteleri de yayınlayabiliyor.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

FAYDALI BİR SİTE.

Yukarı Git