Disk Birleştirme

Disk birleştirme işleminden bahsedeceğim.

Disk birleştirme işleminden bahsedeceğim.

Disk birleştirme bir birimdeki (örneğin bir sabit disk veya depolama aygıtı) parçalanmış verilerin birleştirilmesi işlemidir.Bilgisayar programları vs. harddiskte boş bulduğu yerlere kaydeder.Sonuçta program dosyası parçalanır.Programı bilgisayarda çalıştırdığımızda açılması zaman alır.Çünkü harddisk üzerinde tüm parçaları bulup birleştirir ve programı böyleliklen açmış oluruz.Biz burda bu parçaları birleştirip hızı arttıracaz.

Bir birime dosya kaydettikçe, değiştirdikçe ve sildikçe zaman içinde parçalanma ortaya çıkar. Bir dosyada kaydettiğiniz değişiklikler, genellikle birimde orijinal dosyadan farklı bir yerde depolanır. Bu durum dosyanın Windows'da göründüğü yeri değiştirmez, yalnızca dosyayı oluşturan bilgi bitlerinin gerçek birimde depolandığı yerleri değiştirir. Zamanla hem dosya hem de birimin kendisi parçalanır ve bilgisayarınız tek bir dosyayı açmak için farklı konumlara bakması gerektiğinden yavaşlar.

Disk Birleştiricisi biriminizdeki verileri yeniden düzenleyen ve parçalanmış verileri yeniden bir araya getiren bir araçtır ve bu sayede bilgisayarınız daha verimli çalışabilir. Bu Windows sürümünde Disk Birleştiricisi belirli bir zamanlamayla çalışır, bu sayede çalıştırmayı hatırlamanız gerekmez, ancak yine de bu aracı el ile çalıştırabilir veya kullandığı zamanlamayı değiştirebilirsiniz.

Aşağıdaki yolu izleyelim.Ben windows 8 kullanıyorum.


Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yönetimsel Araçlar  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git