Dikkat! Adınıza Sahte Facebook Hesabı Açılabilir!

Dikkat! Adınıza Sahte Facebook Hesabı Açılabilir!

Sahte Facebook hesaplarının nasıl açıldığına dair detaylı bir yazı..

Yanlış okumadınız, herkese olduğu gibi sizin de bu risk altında kalmanız mümkündür. Çünkü bilgisayar korsanları artık bu da olmaz ki, dedirtecek eylemlere girişiyorlar.  Bilişim dünyası siber suçlarla mücadelede yeni kararlar aldıkça bilgisayar korsanları bu eylemlerden cayacağına, aksine daha da bir hırslanıyorlar ve saldırılarına daha da hız veriyorlar. Peki hiç kendinize sordunuz mu? Benim adıma da sahte Facebook hesabı açılabilir mi? Bu sorunun yanıtı evettir. Çünkü korsanlar bu işleri yaparken şu iyi bu sanatçı, bu akademisyen, bu saf temiz gibi ayrım yapmıyorlar. Önlerine gelen, sahte hesap açtıkları kişilerde kargaşa ve paniğe yol açabilecek her kişi için sahte hesap açma eğilimindedirler. 

Sahte Facebook Hesabı Nasıl Açılıyor? 

Öncelikle bir bilgi korsanının sizi taklit edebilmesi için elinde size ait bazı bilgilerin olması gerekiyor. Bunlar doğum tarihi bilgileriniz, isim soyisim bilgileriniz, profil fotoğrafınız. Bunlar bir saldırgana yetiyor hatta artıyor diyebiliriz. Sahte Facebook hesabı açmak isteyen bilgisayar korsanı öncelikle doğal olarak Facebookun web sitesini açıyor. Açılan sayfada üye kayıt formunu sizden aldığı bilgiler doğrultusunda dolduruyor, yalnız mail adresini farklı seçmesi gerekiyor.  Çünkü sizin hesabınızdaki mail adresinizi ikinci bir hesap açılırken Facebook kabul etmez. Saldırgan hesabı açtıktan, gerekli bilgileri işledikten sonra harekete geçiyor.  

Sahte Bir Hesap, Bana Ne Yapabilir ki? 

Böyle düşünmeniz sizi rahatlığa sevk etmesin. Asıl bundan sonra o korsanın yapacakları sizin rahatınızı ve huzurunuzu kaçırabilir. İlgili korsan sizin adınıza herhangi bir kişiye, bir ünlüye, bir siyasi lidere alenen hakaret edebilir, sizin adınıza gibi görünen ama aslında sizin adınıza olmadığından ötürü sizin adınıza hesabınızla suça teşkil edecek işlemler yürütebilir. Bununla birlikte en yakın, en samimi arkadaş kitlenizi daha önceden incelemiştir. Nereden incelemiştir? Beğenilerden, yorumlardan. (Tabii ki bunu herkese açık gönderilerden görecektir.) 

En yakın, en samimi arkadaşlarınıza arkadaşlık isteği gönderdikten sonra,  korsan harekete geçer.  

Neler sorusuna ufak maddeler halinde değinelim.

  • Sizin adınıza arkadaşlarınıza hoş olmayan sözler (küfür edebilir) söyleyebilir. 

  • Hiçbir gerekçe yokken arkadaşlarınıza özel bilgilerini sorabilir, bunun sonucunda arkadaşlarınızdan elde edeceği bilgiler doğrultusunda onları dolandırabilir. Bunu ise acilen yardıma ihtiyacı olduğunu ve paylaşacağı numaraya SMS göndermesi gerektiğini ileterek yapar. Elbette bu işlem sonrasında arkadaşınızın hattı faturalı ise sonradan yüklü bir fatura gelecektir. 

  • Sizin gerçek hesabınızı kapattırabilir. Biliyorsunuz Facebook Sosyal Medya hesapları konusunda çok titiz ve dikkatli davranıyor. Sizin bilgilerinizi birebir alarak açılan bu hesapla birlikte sizin hesabınızın aslında sahte olduğunu, kendi açtığı hesabın gerçek olduğu yönünde bir şikayet üretebilir. Tabii bu konuda Facebook yönetiminin titiz araştırması sonucunda hakikat ortaya çıkacaktır. 

Peki Nasıl Önlem Alabiliriz?

Size özel bilgilerinizi mümkün olduğu kadar Arkadaşlarınızdan bile gizli tutun. Doğum tarihi, cep telefonu numarası e-posta numarası gibi bilgileriniz gizli olsun. Gerçek şu ki, siz ilgili bilgisayar korsanını kendi arkadaş listenizde tutuyor olabilirsiniz. Unutmayın, bu işleri yapan da bir insanoğlu. O da bizim gibi araştırıyor ve inceliyor. Bu açıdan ilgili kişinin yakınınızda olması mümkündür. Çünkü baktığınız zaman bazı bilgisayar korsanları kendi iç ilişkilerinizden haberdar olacak şekilde bilgilidir. Tabii bunu kısa sürede öğrenemez, muhakkak arkadaşlarınızdan birisidir. Dikkatli olmanızda fayda var. 

Ayrıca Facebook üzerinde hesap ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririz.  Hesap ayarlarınızda” bazı arama motorlarının hesabıma erişmesine izin ver” seçeneği bulunur. Bu seçeneği pasif etmenizde fayda görüyoruz.  

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git