Dijital Okuryazarlık

Internet'in bilinçli kullanımı hakkında bilgi sahibi olacağız.

Internet'in bilinçli kullanımı hakkında bilgi sahibi olacağız.

İnternet kullanımı tüm Dünya’da artık yaygınlaştı, artık her türden internet kullanıcısı var ve herbiri interneti farklı amaçlar için kullanıyor.

İnsan bilgiye eski tarihlerde olduğundan daha çabuk erişebiliyor, bunun için ortam ve mekan zorunluluğu şartı da bulunmuyor üstelik. İnternetin sağladığı imkanların en mükemmeli olan “arama motoru“, bizim isteğimiz herhangi bir bilgiyi, görsel ve işitsel merakımızı eşsiz bir biçimde tamamlıyor ve öğrendimiz bilgileri farklı web platformlarından da teyit etmemize olanak sağlıyor.

Günden güne gelişen İnternet Teknolojisi, insan hayatını daha fazla kolaylaştırıyor, ulaşılması güç noktalara seyahat etmemize imkan verebilirken (Bknz: Google Earth), kahvemizi yudumlarken e-gazete deneyimini bize sağlıyor, herhangi bir sınıf ve öğretmenden bağımsız olarak Dijital Ortam’da (Dijital Ortamda üniversite konuma bknz) e-ögrenme fırsatını sunarak ögrenmeyi hem daha verimli hale getiriyor, hem de özgür düşünce ortamını bize sağlamış oluyor.Peki Dijital Okuryazarlık Nedir

Kısacası ‘Bilinçli İnternet Kullanımı’ şeklinde ifade edebiliriz. Hepimiz interneti kullanıyoruz, ancak burada ayrım interneti ne şekilde kullandığımızda yatmaktadır. Konunun özetinde; güvenli internet kullanımı, sık sık gezdiğimiz internet siteleri için ‘Sık kullanılanlar’, okuduğumuz içeriklerin doğrulanabilirliği, Sosyal Medya profillerimizde Gizlilik Ayarları, Etkin e-posta kullanımı ve amacına uygun Dijital Platform şeklinde sıralayabiliriz.

Dijital Okuryazarlık konusunda EuroStat tarafından yapılan araştırma gösteriyor ki; ”arama motorlarını en fazla kullanan ülkeler sıralamasında ilk sıralar yüzde 97-98 kullanım oranı ile Kuzey Avrupa ülkelerinin elinde. Finlandiya, Danimarka, İsveç, İzlanda ve Norveç ilk beş sırada yer alıyor. Türkiye ise yüzde 49 ile son sırada yer alıyor. Türkiye’yi yüzde 56 ile Romanya, yüzde 69 ile Bulgaristan, yüzde 72 ile İtalya ve yüzde 73 ile Kıbrıs takip ediyor.”

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git