Dijital bir saat yapalım

  • 12.661

Actionscript kullanarak Flash'ta kolaylıkla bir dijital saat yapabilirsiniz.

Dynamic text, değişkenler ve actionscript aracılığı ile kolaylıkla bir saat yapabileceğiz.

1. Yeni bir dosya açın. Boyutlarını ben 350x150 yapıyorum.

2. Insert > New Symbol deyin. "Saat_mc" ismini verin ve "movie clip" olarak işaretleyin. Şimdi yapacaklarımızı bu movie klip içinde yapmaya çalışalım.- Rectangle aracını seçin. Dolgu rengini siyaha ayarlayın ve 300x100 büyüklüğünde bir dikdörtgen çizin.- Text tool seçin, herhangi bir fonta ayarlayın, font boyutunu 30 yapın, yazı rengi beyaz olsun. Dinamic text olmasına dikkat edin. Ekrana "SA" yazın, bu kısım ekranda saatin görüneceği kısım. Onun için siyah zeminin soluna doğru yerleştirin. Var: kısmına da "varsaat" yazın.- Aynı şekilde yine bir text alanı oluşturun, ekrana bu kez "DA" yazın, bu kısım ekranda dakikanın görüneceği kısım. Ortaya yerleştirin. Var: kısmına da "vardakika" yazın.- Yine aynı şekilde oluşturduğunuz text alanına bu kez "SN" yazın, bu kısım ekranda saniyenin görüneceği kısım. Sağ tarafa yerleştirin. Var: kısmına da "varsaniye" yazın.- Şimdi text tool'u seçin tekrar ve az önce oluşturduğunuz 3 metin kutusunun arasına iki nokta (:) ekleyin.3. Şimdi movie klipten çıkarak sahneye gelelim.

- Az önce oluşturduğumuz "saat_mc" dosyasını library'den tutup çekerek sahneye alalım. Sahnenin tam ortasına da Align panelini kullanarak hizalayın. Hizalamak için aşağıdaki resimden faydalanabilirsiniz.- F9'a basın ve Actionscript panelini açın. Bu esnada sahnedeki movie klibimiz seçili olsun. Sonra tek tek aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın.


onClipEvent (enterFrame) {

    gunler = new Date( year, month, date, hour, min, sec, ms );

    varsaat = gunler.getHours();

    vardakika = gunler.getMinutes();

    varsaniye = gunler.getSeconds();

}- Çalışmamızın son hali:


  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

eline sağlık.
teşekkürederiz güzel anlatım:kirp:
Teşekkürler...
Anlatım çok güzell ellerinize emeğinize sağlık..
Eline sağlık! Süper anlatmışsın :kirp:
ELLERİNİZE SAÐLIK GÜZEL ENLETIMLARINIZ VAR
hocam çok güzel faydalı bir ders olmuş yalnız dakika değişimi yaptığında saniye kısmı 0'dan başlıyor ve tek haneye düşüyor, 01,02 gibi göstermiyor. 0 1 2 .. 11 gibi. Sanıyorum bunu değiştirmenin bir yolu yok.
teşekkürler paylaşım için
gerçekten dijital saatin bu kadar kolay oldugunu sanmıyodum. sizin anlatımınızla kolay olduğunu gördüm.çok teşekkürler.....
hocam süper yapmışsınız ellerinize sağlık .
teşekkürler :)
çok teşekkur ederım..
teşkür çok güzel bi anlatım ve güzel bi sunum
çok güzel olmuş ama 12.04 gibi başlaması için nasıl yapmalıyız. yani başına 0 gelebilmesi, 24 saat esasına uyabilmesi için ne yapmalıyız
benim ki niye olmadı rakamların olması gereken yerde sadece "un" yazıyor.Neden acaba?:-dusun:
emeğine saglık anlatım güzel olmuş. yalnız benim dünya saatlerini yapmam gerekiyor :) bu yaptıgını bilgisayar saatine göre algılayıp gösteriyor o yüzden yapacaklarımın hepsi aynı olacak. saat farkı için ne yapmamız lazım?
Çok sağolun
süper bir şey elinize sağlık :D

Yukarı Git