Delphi ile Veritabanı Tablosu Oluşturma

Delphi veretabanı uygulamalarında gelişmiş bir yazılım. Şimdi sizinle Delphi'de veritabanı tablosu oluşturacağız.

Delphi veretabanı uygulamalarında gelişmiş bir yazılım. Şimdi sizinle Delphi'de veritabanı tablosu oluşturacağız.

Borland Delphi programları arasından Database Desktop açılır. File > New > Table açılır ve ekrana çıkan küçük ekranda Paradox 7 seçilir.
Bu bölümde 1,2,3 ile sıralanan veriler sizin tablonuzun herbir sütununu teşkil eder.

Field Name sizin sütuna vereceğiniz isimdir. Type ise datanızın çeşidini sorgular. Sayı ise number vs. seçilir. "Size" ise genişliğini ve key kısmı ise bir şifre çalıştırıp çalıştırmayacağını sorgular.

5 sütunluk bir çalışma yapalım:Save as seçeneği ile veritabanınızı daha önceden oluşturduğunuz bir alias seçerek bilgisayarınızda saklanacak yeri seçin.

Kaydettikten sonra File>Open> seçeneği ile kaydettiğiniz database dosyasını açın:Veritabanımızı el ile değiştirmek için Table>Edit Data seçer ve veritabanı tablonuzun bilgilerini girersiniz.
Veritabanı tablonuzu oluşturmuş oldunuz. Tabi ki bu şimdilik profesyonel bir server çalışması değil ve veritabanı uygulaması veritabanınızı oluşturmakla sona ermez, onları sisteminizden çağırmanız da gerekecek.


Kolay gelsin...

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
bundan iyisi şamda kayısı be birader
• 12 yıl önce
merhaba ben bu konuyu acıkcası tam anlayamadım ben dreamweaver kursuna yeni başladım sizdende biraz yardım almak istiyorum ama ben anlatıgınız tam anlamadım acıcası bana yardımcı olurmusunuz
• 12 yıl önce
Delphi ile SQL veritabanından text tanımlı alanları çekerken düzgün sonuç alamıyorum (Türkçe karakter sorunundan bahsetmiyorum) veriyi farklı gösteriyor. Text field yerine nasıl bir alan tanımlamalı varchar mı ?
• 10 yıl önce
kardeş paylaşımın için çooooook tşk:D
• 9 yıl önce
[b]paylaşım güzel olmuş tşkr.. bende öğrenci otomosyunu yapcamda.. nasıl yapcam ya.. elinde öğrenci otomosyon procesi olan varmı ?.. acil cvp olsa ii olur. şimdiden tşkler[/b]
• 8 yıl önce
ben yeni üye oldum baya ii bi siteymiş bu yıl delphi 7 paradox7 ile veri tabanı hazırlamayı ögreniyoruz cok faydalı oldu bu bilgi tşk ler ama bi sorunum var alias yapmayı bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz ...

Yukarı Git