Değişkenlerle Basit Asp.Net Sayfaları

Degişkenlerle basit asp.net sayfaları yapalım.

Bu yazımda elimden geldiginçe degişkenlerle asp.net platformunda basit bir sayfa yapmayı anlatacağım. Umarım size faydalı olur.

İlk önce degişken nedir ona bir göz atalım:

DEGİŞKENLER:
Hafıza milyonlarca hücreden oluşur. Bilgisayarda tutulan tüm bilgiler bu hafıza hücrelerinde tutulur. Bilgisayarda bir hafıza hücresiyle diğerini karıştırmamak için hepsine ayrı bir adres verilir. Programcılar da bu hafıza alanlarına, içindeki bilgilerin özelliğine göre anlamlı isimler verirler (Çeşitli isimlendirme kurallarına uyarak). İşte bu anlamlı isimlere değişken denir. Başka bir ifadeyle, değişken, bilgilerin saklandığı hafıza hücrelere verilen bir isimdir.
Değişkenler hafızanın bir bölümünü ifade eder. Degişkenler Visual Basic dilinde "dim degişkenadı as degişkenveritipi" şeklinde tanımlanır.

Şimdi dersimize geçebiliriz. Dersimizdeki amaç basit bir üye alanı oluşturmak olacak. Diger kulanılacak olan kodları kulanım yerlerinde açıklayacağım.

Visual Studio programını açalım. Shift + Alt+ N diyerek açılan pencerede:Yukarıdaki gibi olmalıdır. Asp.Net sayfasını "OK" deyip açtıktan sonra bize lazım olan Toolbox penceresinden 2 textbox, 4 label ve 1 buton'dur. İsterseniz aklınızın karışmaması için Properties penceresinden (id)'den adlarını degiştirebilirsiniz. Ben aynı bırakacağım.Bu işlem bittikten sonra asıl işleme geçelim. Gönder butonuna çift tıklayarak aspx.vb sayfasını açalım ve oraya sayfamızın düzgün çalışması için degişken ve if komutlarını yazalım. Ben degişken olarak KÜlLanıcıAdı ve ParOla. Burada dikkat etmenizi istedigim bir nokta var kulanacagımız değişkeni tanımlarken büyük küçük harf ve Türkçe harfler kullandım. Visual Basic dili bu işlemleri kabul eder, ama örnegin 1parola gibi degişken veya herhangi bir araca sayı ila başlayan isim veremezsiniz. Şimdi kodları verelim.Yukarıdaki kodlarda dikatinizi çekmek istediğim noktalar var:


KÜlLanıcıAdı = "sanalkurs"

ParOla = 123456Şu ifadedir: Dikkat ederseniz KÜlLanıcıAdı string denilen bir veri tipiyle tanımlamışım. Burada string bir karakter dizisini, grubunu ifade eder. Her türlü karakter grubu bir string oluşturabilir. Örneğin, "Seda", "Ev Adresiniz", "235" ifadeleri. Ve Visual Basic dilinde string veri tipinin degeri "" içinde yazılmalıdır.


If KÜlLanıcıAdı <> TextBox1.Text Then

            Label3.Text = " kulanıcı adı yanlış "

        ElseIf KÜlLanıcıAdı = TextBox1.Text Then

            Label3.Text = " kullanıcı adı dogru"

        End If

        If  ParOla <> TextBox2.Text Then

            Label4.Text = "şifre yanlış"

        Else

            Label4.Text = "şifre dogru"

        End Ifkısmı burada ise if şart then end if gibi ifadeler de kullanıllır. Burada else if ise komutu ise şu anlama gelir: Yanlışsa eğer şart ise aşağıdaki işi yap:


If KÜlLanıcıAdı <> TextBox1.Text Then

            Label3.Text = " kulanıcı adı yanlış "

        ElseIf KÜlLanıcıAdı = TextBox1.Text Then

            Label3.Text = " kullanıcı adı dogru"

        End IfEğer bu ifadeyi Türkçe okursak daha iyi anlarsınız.


Eğer KÜlLanıcıAdı  eşitdeğil  ise

Label3.Text = " kulanıcı adı yanlış "

yukardakikomutyanlışsaeger KÜlLanıcıAdı = TextBox1.Text  ise

Label3.Text = " kullanıcı adı doğru"

sonDemektir ki, burdaki "" eşitdegilse anlamına gelir.


If  ParOla <> TextBox2.Text Then

            Label4.Text = "şifre yanlış"

        Else

            Label4.Text = "şifre dogru"

        End IfBurada ise yukardaki gibi else if komutunu kullanmadık. Bunun sebebi parola ya dogrudur, ya da yanlış. Bunun için baştan bir else if yani şart yazmamıza gerek yoktur. else yanlışsa anlamına gelir.

Dersimiz bu kadar. Umarım yararlı olabilmişimdir. İyi veya kötü yorumlarınız için teşekürler. Biraz başlangıç seviyesi içindi.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 11 yıl önce
teşekürler :sasir:
• 11 yıl önce
dersi kolanmaya calışmışsınız saolun
• 11 yıl önce
SaoLun..
• 11 yıl önce
güzel paylaşımlar var yeni yeni asp öğreniyorum ama zor gibi:sasir: teşekkürler
• 11 yıl önce
ellerine sağlık asp.neti öğrenmek niye bu kadar zorrrr:agla::agla:
• 11 yıl önce
zor diye bir olay yokki zaten asp.net le birton şey kolaylaştı
• 10 yıl önce
sagol canım

Yukarı Git