Daha Hızlı Ağ Bağlantısı İçin Yapılması Gerekenler

Daha Hızlı Ağ Bağlantısı İçin Yapılması Gerekenler

Çoğumuz internet hızından, modem kifayetinden şikayet ederiz. Daha hızlı ağ bağlantısı için yapılması gerekenler bu yazıda anlatılmaktadır.

   Çoğumuz internete bağlı iken ağ bağlantı ve download hızından şikayet ederiz. Servis sağlayıcı firmaları tenkit eder, alternatif çözüm yolları aramayız. Oysa ağ bağlantı hızını artırmanın pratik yolları vardır. Bu yazımızda özet olarak bu konulardan bahsedeceğiz.

   * Öncelikle evinizdeki/ofisinizdeki uygun yerleri belirleyiniz; Sinyal kalitesi için modeminizi baş seviyesi yüksekliğinde konumlandırın, önü açık olsun, antenleri rahat açılabilsin. IOS için "69pNetwork Multimeter", Android için "3G/4G/Wi-Fi Coverage Maps" uygulaması ile sinyal kalitesi için uygun yeri akıllı telefon ve tabletlerle belirleyebilirsiniz.

   *  Modeminize fazla sayıda cihaz bağlı olmasın. Modeminizi çok fazla paylaşıma açmayın. Modemin arayüzüne girin, gelişmiş ayarlar menüsünden MAC address seçeneğinden liste yapın ve modeminize bağlanmasına izin verdiğiniz cihazları seçiniz.

   *  Ev ağınızı doğru ayara getiriniz. Dual bant modeminiz için 5 Ghz bandında, daha yavaş cihazlar için 2.4 Ghz bandında çalışma durumlarını kontrol ediniz.

   *  Dosyalarınızı "Wi-Fi Direct" ile kopyalayın. Bu özelliğe sahip Android cihazlarda "Ayarlar" menüsünden "Ağ bağlantıları"na girin ve bu özelliği açınız.

   *  Kullanma imkanınız varsa ethernet kullanın. Cihazla modem arasında en yüksek hızlı bağlantıyı sağlayan seçeneklerden biridir.

   *  İpad, İphone için Apple cihazlara "Airdrop (Fotoğraf, web sayfası, video, konum vb. birçok içeriği kablosuz olarak paylaşmayı sağlayan bir özellik)" (ios7 ve daha yüksek sürümler için) özelliğiyle dosya aktarımı yapabilirsiniz.

   Bilgisayar dostu arkadaşlar. Bilişim dünyasının enginliklerinde farklı konulara yelken açıyoruz. Sizin de tecrübelerinizi makale ve dersler yoluyla "Sanalkurs" sitesinde paylaşmanız sinerji oluşturacaktır. Siteyi hazırlayan ve uzun yıllardır idame edip geliştiren ve dünya genelinde yapılan değerlendirme sonucu Türkiye'de en iyi 500 site arasına giren "Sanalkurs" sitesine katkılarınızı bekliyoruz.

   Sağlıklı ve güzel günler dilerim...

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git