CSS Çeşitleri

CSS Çeşitlerine bir göz atalım...

CSS'in (Stil Şablonu) 3 farklı kullanım alanı vardır. Bunlar;

Yerel, yani sayfada sadece bir kez: Yerel stil şablonlar bir html etiketi için özel olarak kullanılırlar.

Global, yani tüm sayfa için: Global stil şablonlar sayfadaki tüm html etiketlerinin belirlenen özellikte olması istendiğinde kullanılırlar.

Bağlantılı, yani birden çok sayfa için: Bağlantılı stil şablonlar birçok sayfada aynı biçimde olması istendiğinde kullanılırlar.

Yerel Stil Şablonu

Yerel Stil Şablonlar, uygulanacak etiketi sadece bir kez bulunduğu yerde (yerel) etkiler. Şimdi bir örnek verelim.


<html>      <head>      <title>Css</title>      </head>      <body>      <h2>SanalKurs.Net</h2><br>      <h2 style="font-size:20pt; color:blue">Pc-Kopat.com</h2>      </body>

   

      </html>
Bu örneğimizi css.htm adıyla kaydedip tarayıcı yardımıyla açtığımızda iki tane SanalKurs.Net yazısıyla karşılacağız. Fakat bunların yazım tarzı farklı olacak. Çünkü biz ikinci "h2" etiketimize etkilemek üzere bir stil şablon ekledik.

Global Stil şablonuImage

Global Stil şablonları bir önceki örnekte yaptığımız "h2" etiketinin tüm sayfada aynı özellikte olması istendiğinde kullanılır. Bunu için Stil şablon özellikleri sayfanın başlangıcında ("head" "/head" etiketleri arasında) tanımlanmalıdır.

Örnek ile biraz daha ayrıntılı inceleyelim.


<html>      <head>      <title>Css</title>      <style type="text/css">      <!--      h2 {font-size:20pt; color:blue}      -->      </style>      </head>      <body>      <h2>SanalKurs.Net</h2>      </body>      </html>Burada ne yapmış olduk? Sayfa içerisinde kullanacağımız tüm "h2" etiketlerinin özelliklerini sabitlemiş olduk. Yani sayfa içerisinde nerede kullanırsanız kullanın "h2" etiketinin stil özellikleri hep aynı olacaktır. Yazım kurallarına biraz değinirsek, Stil şablon tanımlamaları "head" etiketleri arasında


<style type="text/css">ile başlayıp,


</style>ile bitmelidir.

Bağlantılı Stil Şablon

Global stil şablonu ise sitemiz içerisindeki tüm sayfalarda aynı stil özelliklerini kullanmak istediğimizde kullanırız.

Her zaman olduğu gibi stillerimizi yukarıda örneklerini verdiğimiz şekilde hazırlarız. Fakat bunu html dosyamızın içerisinde değil de boş bir sayfaya yazarız. Sonra onu kaydederken css uzantılı bir şekilde kaydederiz. Ardından da html dosyamızın içerisine yine head etiketleri arasına


<link rel="stylesheet" type="text/css" href="dosya_ismi.css">şeklinde ekleriz. Şimdi hemen bir örnek verelim.


h1 {font-size:13pt; color:green}      h2 {font:20pt; color:blue}      h3 {font-size:15pt; color:red}
Bu dosyamızı stil.css olarak kaydedelim. Şimdi de html dosyamıza gelelim. Html dosyamızın kodları da şu şekilde olmalıdır.<html>      <head>      <title>Css</title>      <link rel="stylesheet" type="text/css" href="stil.css">      </head>      <body>      <h1>SanalKurs.Net</h2>      <h2>SanalKurs.Net</h2>      <h3>SanalKurs.Net</h2>      </body>      </html>
Html dosyasının kodları arasında geçen link rel="stylesheet" type="text/css" href="stil.css" kodu stil.css dosyasındaki stil özelliklerini kullanmamızı sağlar. Bu kodu istediğimiz diğer html dosyalarına da eklediğimizde orada da kullanabiliriz.

Böylelikle her sayfada stil özellikleri tanımlamamış, başlangıçta tanımladığımız stil özelliklerini kullanarak koddan tasarruf etmiş oluruz.

Hepinize Başarılar...
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
peki bu şekillde zemin elkeyebilirmiyiz eklersek nasıl ekleriz

Yukarı Git