CorelDraw Tiler Nedir Nasıl Kullanılır?

Aşağıdaki videoda göreceğiniz üzere bu derste CorelDraw Tiler modülünü nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz.Öncelikle döşenecek/çoğaltılacak bir nesne oluşturmamız gerekiyor. Sonra Sayfa boyutunu ayarlamak gerekiyor. Daha sonra videodaki yolu takip ederek Tiler modülünü açmalısınız.
(1) nolu işarette, Margin = Nesnelerin Sayfa kenarlarına boşluğu (rakamı abartmamanız önerilir, (3) nolu işaretteki çek işaretini eğer boşlukları farklı kullanacaksanız değiştirmeniz önerilir)
(2) no'lu işarette Gutter = Nesneler arası boşluk (5) nolu işarette dikey ve yatayda boşlukları eşit kullanabilmeniz için işaretli kalması gereklidir. .
(4) nolu işarette ölçü birimini değiştirebilirsiniz.
(6) nolu işarette Draw Cropmarks = Kenarlara ve aralara Kros atar.
(7) nolu işarette Automatic kalması önerilir. Bırakın CorelDraw en yakın hesaplama ile işlemi gerçekleştirsin. İleride bu kısıma müdahale edebilirsiniz.
(8) nolu işarette kağıdın yatay ya da dikey uyarlamasını yine CorelDraw'a bırakmanızı öneririm.
(9) nolu işarette sayfaya kaç adet nesneyi çoğaltacağını gösterir.
(10) nolu işarette çoğaltılmış nesnelerin sayfaya ortalanacağını belirtir. Bu ayarla da oynamamanız yerinde olabilir.
(11) nolu işarette çoğaltılmış nesneler etrafına bir çerçeve oluşturup oluşturmayacağınızı sorar. İsterseniz işaretli kalabilir. Oluşturulan kareyi sonradan silebilirsiniz.

Herkese saygılar, sevgiler.

 

 


Tunç Olçay
1970 İzmir doğumlu yazar, 10 yıla yakın süren profesyonel müzisyenlik hayatına nokta koyup pc grafik hayatına (biraz geç de olsa) 1998 yılında başladı. <p>İlk çalışma alanı; Macintosh üzerinde, plotter kesim, Illustrator ve Freehand programları olmasına karşın bu işletim sistemi ve programlara ısınamadığını CorelDraw ve pc ile tanıştıktan sonra anladı. 1-2 yıl arası dizgicilik deneyimlerinden sonra kendi deyimiyle grafik üzerine dönüm noktası olan reprodüksiyon (renk ayrım/film çıkış) firmasında 2 yıla yakın çalışması sonucunda grafik ve dizgi üzerine adı geçen tüm programları hakim şekilde kullanmayı, renk ayrımını, montajı vs baskı öncesi tüm bilgileri burada öğrendi. <p>En büyük hobisi öğrenmek sayesinde programcılığa da merak saldı. Visual Basic ile bu dönemde tanıştı ve işine yarayabilecek küçük çaplı programlar yazmaya başladı. Çeşitli firmalarda Grafik Bölüm Şefliği deneyimleri yaşadıktan kısa bir süre sonra çalışmaya başladığı andaç üretimi yapan bir firmada Visual Basic altyapısı yardımıyla VBA'nın (Visual Basic Application) gücünün farkına varan yazar; Word, Excel ve CorelDraw altında otomasyon denemelerine başladı. Bu süreç içerisinde; otomatik sayfa yaptırımı, baskı öncesi hazırlık makroları üzerinde önemli kodlar geliştirdi. Buna bağlı olarak CorelDraw altında bir montaj programını da hayata geçirmiş oldu. <p>Daha sonra gelişmekte olan Web sektörüne geçiş yapıp 3 ortaklı bir firmaya dahil oldu ve; Asp, Flash, Dreamweaver, Action Script, Css, Html ve küçük çaplı 3d tasarımları üzerinde kendisini geliştirdi. <p> 2009 yılı sonunda bir firmanın davetlisi olarak gittiği Güney Amerika, Paraguay'da CorelDraw altında yaptığı VBA yazılımları ile otomasyon sistemini kurdu. Paket anlaşmanın bitmesinin ardından Türkiye'ye geri döndü. Kızının doğumu nedeniyle yurt dışı ikinci çalışma etabını iptal etmek zorunda kaldı. <p>İyi derecede İngilizce ve orta derece İspanyolca bilen yazarımız özel dershanelerde 20 yıla yakın süredir; Web Tasarım, Grafik, İşletmenlik ve 10 Parmak Klavye dallarında öğretim üyeliği mesleğini de sürdürmektedir.
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git