CorelDraw - Psd Dökümanı Layer Efekti ile Import

PhotoShop'ta .psd uzantılı layer efektli bir dökümanı CD'a import ettiğimizde normal şartlarda efektlerin hiçbiri görünmez, nesne yalın hali ile gelir. Deneyimli grafikerleri bir yana bırakırsak yeni başlayanlar için bu sürpriz bir görüntü oluşturur. Bu derste bunu aşmanın yollarını inceleyeceğiz.

Öncelikle; Drop Shadow, Gradient Overlay, Bevel and Emboss Layer Efektleriyle oluşturulmuş psd dosyamızı kaydedip,CD'a import edelim. Giriş yazısında bahsettiğim üzere nesne yalın hali ile karşımıza gelecektir.Bunu aşmanın birinci yolu PhotoShop programında dökümanı File menüsü altındaki "Save for Web" komutunda Png-24 formatı ile (transparency kutucuğu işaretli olmalıdır.) kaydetmektir. Fotoğraftaki görüntüde "New size" bölümünde dosya boyutunu düşürmek için pixel rakamlarını değiştirmek iyi sonuçlar vermeyebilir.CD'a import ettiğimizde sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.Yine de arka plan saydam ve efektler de Pshop'daki haliyle görünüyor. Gereksinimimizi yeterince karşılar kanısındayım. Ama bazı grafiker arkadaşlar bu Png-24 konusunda zaman zaman sorunlar yaşadıklarını belirtiyorlar ve Psd formatıyla import etmenin daha iyi olacağı savını ileri sürüyorlar. Onlar için de bir çözümümüz var. Bu yöntemi uygulamadan önce dökümanı PShop programında açıkken "Duplicate" yada "Save as" komutlarıyla yedeklemenizi öneririm. Çünkü Layer Efektlerini ayrıştıracağız. Layer penceresinde bir efektin üzerine sağ tıklayıp açılan menüde "Create Layers" komutunu verelim.Böyle bir soru penceresi önümüze gelirse (bazı efekt görüntüleri layerlar ile yeniden yapılamaz vs. uyarısı veriyor.) "ok" tuşuna basıp geçelim. Bu yüzden dökümanın bir yedeğini almanızı önermiştim.Layer penceresine baktığımızda efekt görüntülerinin yerini efektlerin adı verilmiş layerların aldığını görürüz. Artık efektlerimiz birer layer halindeler.Durun daha bitmedi. tekrar sağ tıklayıp bu sefer de "Merge Visible" komutunu verelim ki ayrıştırdığımız layerlar üstüste pres olup tek layer halini alsın. (yoksa CD'a gruplanmış halde gelirler.)Evet dökümanımızı kaydedip CD'a import edelim. Yakınlaştırılmış ekran görüntüsünde yukarıdaki bmp pixel size'ı ile oynanmayıp Png-24 export sonrası import edilmiş png uzantılı dosyamız, altındaki ise layer efektlerini ayrıştırdığımız ve sonra merge edip import ettiğimiz .psd uzantılı dosyamız. Gözle görülür bir fark yok gibi.Hangi yöntem kolay gelirse onu kullanınız. Ben yapacağım tasarımın kalitesine göre her iki yöntemi de kullanıyorum.

Başarılar, iyi çalışmalar.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Paylaşım İçin Saol İşime Yarıcak ders
?? ümran_86... neden :uzul: ??
rasterize... ;)
Teşekkürler:kirp:
emeğine sağlık fakat linkler kırık. yeniden güncelleyibilirmisin?
ne yazık ki haklısınız. windowslive'ın sürekli linkleri değiştirmesinden kaynaklanıyor. buyrun yeni link; http://www.tuncolcay.com/ders/21/ders21.rar
effectli layerin hemen bi üstüne boş bir layer açıp bu ikisini merge (CTRL + E) yaparak Corel\'e çok katmanlı PSD dosyalarını bozulma olmadan atabilirsiniz.

Yukarı Git