Corel ile koleksiyon defteri (Scrapbook)

Corel'de yaptığınız her türlü şeyi tekrar tekrar kullanacaksanız, bu menü sizin için vazgeçilmez bir kütüphane olacaktır. Özellikle baskı tasarım ve internet tasarımı ile uğraşanlar için.

Corel'de yaptığınız her türlü şeyi tekrar tekrar kullanacaksanız, bu menü sizin için vazgeçilmez bir kütüphane olacaktır. Özellikle baskı tasarım ve internet tasarımı ile uğraşanlar için.

İlk önce desktop'un üstüne yeni bir klasör açalım, adını da Corel (Serdar) verelim ve Corel’e dönelim.Sağ tarafta renk paletinin yanında yeni bir docker açılacak. Şekilde görüldüğü gibi 1 no’lu alandan media seçiniz, 2 no’lu alandan desktop (masaüstü) nu seçin ve az önce açtığımız klasörü görünüz ama açmayınız.Herhangi bir obje hazırlayalım, gerçi benim elimde hazırlanmışı var:Bu işlemden hemen sonra simdi scrapbook menümüzdeki 2 no’lu alana yani klasörümüze çift tıklayalım. Ve orada Scrap yazan bir dosya göreceğiz, ona hemen bir isim veriyoruz: Kırmızı yıldız gibi.

Corel her yeni eklenen objeye scrap adını veriyor. İlerde karmaşayı engellemek için hemen isim vermek faydamıza olacaktır.

Not: Eklemeler sadece klasörün dışından yapılıyor. (Corel serdar) klasörün icinde scrap eklenemiyor. Bir yolunu bulan varsa bizimle paylaşırsa seviniriz.

Daha sonra buradan istenilen herhangi bir objeyi geri Corel’e atabilirsiniz. Beğendiğiniz rengi bir kare içine koyup ilerde tekrar kullanmak için saklayabilirsiniz.

Mesela, baskı sonucunu gördünüz ve renk çok iyi hemen saklayın. Veya aşağıdaki gibi bir renk kalibrasyon (Baskıcının duasını almak için birebir):Renk barının altında ilk dört karede sırasına göre yazan renk isimleri (CMYK) montajcının ve baskıcının işini kolaylaştırır.

Umarım işinize yarar. Kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

corelin güzel bir özelliğine değinmişsin ..paylaşım için saol..
yeteri kadar forumu araştırmadığunuz belli oluyor arkadaşlar eğer forumda corel bölümüne girersenin hiç olmadığı kadar eğitim setinin olduğunu göreceksiniz..
teşekkür ettim
corel kullanıyorum ama bu şekilde nasıl kullanacağımı bilmiyordum teşekkürler .sizden ricam font navigator da new font groub la nasıl fontları grublara ayırıp daha kolay bir şekilde fontları kullanabilirim
bu programı indirebileceğim bir site varmı acaba ?
tekstilciyim corel hakkında hiçbir bilgim yok seriğrafik tek renk baskı yapıyorum çok renkli baskı için corelden faydalanabileceğimi duydum araştırırken sitenize ulaştım corel kullanımı hakkında türkçe kullanım sağlayan puroğram varmı corel 13 cd yükledim ama bilgisayarda renkleri ayrı ayrı aydıngere yazdırmayı başaramadım sitenizde bu bilgi varmı teşekkürler
ya hepsini yaptım ama scrap dosyasını bir türlü göremedim, cevap yazarsanız sevinirim..
ya hepsini yaptım ama scrap dosyasını bir türlü göremedim, cevap yazarsanız sevinirim..
Bluedream teşekkürler,verdiğin bilgilerden faydalanıyorum.
belli olan bişey yokkiiii?
> merhabalar.. ben X4 kullaniyorum ama adi gecen Scrapbook ne tools menusunun altinda ne de windows altinda gozukmuyor.. acaba X4 icin bir degisiklik yapilmis olabilirmi? eger oyleyse nasil bir degisiklik olabilir? fikriniz varsa lutfen yazin..
anlatım tam olmamış
corel x4 de symbol manager var , çizdiğiniz şekilleri symbol yapıp orda saklayabilir, istediğiniz zaman kullanıma alabilirsiniz, Ama arkadaşın anlattığı olay x4 de yok.
çizimi belirtmiş olduğun klasöre kaydetmek için yapman gereken sadece çizimi klasörün üzerine sürükleyip brakman klasörün içerisine girme.
ben corel x4 versiyonunda Scrapbook özelliğinin yerini bulamadım
Eyvallah kardeşim çok güzel paylaşım olmuş

Yukarı Git