Corel'de Spiral Yapalım...

Bu dersimizde “Spiral” yapmayı öğreneceğiz. Burada spiral yaparken kullanacak olduğumuz araçlar ve onların işlevleri sizlere başka çalışmalarda da çok yardımcı olacaktır.

Bu dersimizde “Spiral” yapmayı öğreneceğiz. Burada spiral yaparken kullanacak olduğumuz araçlar ve onların işlevleri sizlere başka çalışmalarda da çok yardımcı olacaktır. Burada konuya sadece spiral yapmak açısından değil, tüm derslerde olduğu gibi kullanılan araçlar ve bunların işlevleri açısından bakmak gerekir.

Kısa bir girişten sonra sanırım dersimize başlayabiliriz.Yukarıda örneğini gördüğünüz sipirali yapmak için:

1. Rectangle Tool (F6) aracı ile bir dikdörtgen çizelim.2. Daha sonra Shape Tool (F10) aracı ile alt ve üst kısımları resimde gördüğünüz gibi yuvarlaklaştırıyoruz. Bu işlem için Shape Tool aracını seçtikten sonra köşelerde beliren noktalardan tutup çekmeniz yeterli olacaktır.3. Interactive Fill Tool (G) aracını seçerek renk geçişi için nesnemizin alt kısmına faremizle tıklıyoruz ve parmağımızı kaldırmadan üst kısma doğru çekiyoruz. Resimden de gördüğünüz gibi nesnemizin alt ve üst kızmında küçük kareler oluştu. Burdaki karelerin içindeki renkler geçiş renkleri. Benim örneğimde kırmızıdan sarıya geçiş var. Siz istediğiniz rengi nasıl seçeceksiniz? Nesnemizin uç kısımlarındaki karelerden istediğinizi seçin (fare ile bir kez tıklayın) ve renk paletinden istediğiniz rengi seçin. Seçtiğiniz renk nesnemizde seçtiğimiz tarafın rengi olacaktır.Aynı işlemleri eğer programınızda özellikler paneli açıksa oradan da yapabilirsiniz.4. Şimdi nesnemizi 20 derece saat yönünün tersine çevireceğiz. Bu işlem için önce nesnemize iki kez tıklıyoruz ve nesnemizin kenarlarında beliren döbdürme işaretlerinden birini tutarak sola doğru çeviriyoruz. Unutmayalım 20 derece çevireceğiz.Bu işlemi yine ekranımızdaki özellikler (Property) çubuğundan da yapabiliriz. İstersenizdereceyi direk olarak oradan gireviliriz.
5. Şimdi nesnemize bir kez tıklıyoruz. Nesnemizin etrafında beliren işaretlerden sağ ortadakini faremizle tutuyoruz. Aynı zamanda klavyemizden CTRL tuşuna basıyoruz. CTRL tuşundan parmağımızı almadan nesnemizin sağ ortasındaki tuttuğumuz işareti sola doğru çekiyoruz. Ne zamana kadar? Nesnemizin bir yansıması görünene kadar.Nesnemizin yansıması göründüğünde faremizin sol tuşuna bastığımız parmağımızı kaldırmadan faremizin sağ tuşuna tıklıyoruz (nesnemizin kendisi silinmeden dikey bir yansımasının oluşması için). Dikey bir ayna görüntüsü olarak da düşünebilirsiniz.Artık hem CRTL’den hem de faremizin sağ ve sol tuşlarından parmağımızı alabiliriz. Bu işlemi ilk deneyenler için zor gelmiş olabilir. Ancak bu şekildeki kopyalma yöntemini bir çok yerde kullanabileceğinizden emin olun. Bu size işlerinizde pratiklik sağlayacaktır.

6. Şimdi Interactive Fill Tool (G) aracını seçerek ikinci oluşturduğumuz kopyanın rengini hafif değiştirelim. Üst üste geldiklerinde farkedilmeleri için.7. Oluşan iki şekilden birini diğerine doğru üst kısımları birleşecek şekilde yaklaştırıyoruz.8. Her iki şekli de seçerek grup yapıyoruz (Ctrl+G).9. Şimdi spiralimizin ne şekilde görünmesini istiyorsak ona gore bir şekil çizeceğiz. Şimdi (Elipse Tool) (F7) aracını seçelim ve CTRL tuşuna basılı tutarak bir oval(çember, daire) çizelim. Bu şeklimizin yani dairemizin bir başlangız ve bitiş noktasının olmasını istiyoruz. Şeklimizi çizdikten sonra şeklimiz seçili iken ekranımızın alt kızmındaki arc aracına tıklayalım.Gördüğünüz gibi başlangıç ve bitiş noktası olan bir şeklimiz oldu.Burada bir kaç işlem yapmamız gerekecek. Şimdi Shape Tool (F10) aracını seçelim ve şeklimize tıklayalım. Şeklimizin uçlarında beliren noktalardan çekerek açık kızmın üst tarafa gelmesini ve az olmasını sağlayalım. Farklı yöntemler de uygulanabilir fakat biz burada bu yöntemi uygulayalım.

10. Spiral yapmak için oluşturduğumuz şekle tıklayalım ve CTRL + D tuşlarını kullanarak bir kopyasını oluşturalım. Şimdi elimizde iki adet spiral için şekil var ve iki uç noktası olan bir çember. Şimdi elimzdeki bu şekillerden birini çemberimizin bir ucuna, diğer şeklimizi de diğer ucuna yerleştirelim.
11. üst menüden Effects > Blend. Seçiyoruz.12. Daha sonra ekranımızdan kopyasını oluşturduğumuz iki şekli seçiyoruz ve Blend akranından Apply butonunu tıklıyoruz. Burada spiral sayısını ben 30 seçtim. Siz daha sonra oluşacak olan şekle göre bunu daha sonra da değiştirebilirsiniz. Yani benim oluşturduğum çemberin etrafında 30 adet spiral görünecek. Çemberin ve spiralin boyutuna göre bunlar birbirine denk gelmeyebilir. Burada matematiksel işlemler de yapılabilir. Burada bunları anlatmayacağım. Deneme yanılma yolu ile de bulunabilir.Blend penceresinden Apply’e tıklayarak ben iki şekil arasına aynı şekillerden 28 tane daha oluşturdum, toplam 30 yani.13. Şimdi bu şekillerden spiral yapmak için çemberin etrafına dağıtacağız. Bu işlemi yapmak için şeklimiz seçili iken “Blend” penceresindeki “Path” butonuna tıklayalım.Açılan pencereden “New Parh” a tıklayalım.


Çalışma ekranımıza geldiğimizde faremizin imleci değişecek. Biz bu imleç ile spiralimizin yolunu seçeceğiz. Yani spiral ne şekilde olacak. Biz burada spiral için bir çember çizmiştik zaten şimdi o imleci çembermizin herhangi bir noktasına tıklayalım.Aşağıdaki şekil oluşacaktır.Spiralimizin normal bir şekil alması için daha doğrusu şeklimizin normal bir spirale dönüşmesi için yine Blend ekranından “Rotate All Object” i işaretliyoruz ve “Apply” butonuna tıklıyoruz.Aşağıdaki gibi bir görüntümüz olmalı…Şimdi de yol olarak belirlediğimiz çemberi kaldıralım. Bu işlem için “Outline Tool” aracındaki “No Outline” ikonuna tıklayalım.Spiralimizin ortasındaki çember kaybolacaktır.Değerli arkadaşlar şayet buraya kadar dersimizi okuduysanız demek ki yapmaya çalıştınız demektir. Fakat her şeye rağmen sorun yaşıyorsanız bu sorunlar şöyle olabilir. Eğer her şey yolunda fakat spiraller birbirine dokunmuyorsa “Blend” ekranında 30 oalrak seçtiğimiz Number of steps ayarını artırabilirsiniz. Yada spiral çok iç içe olduysa aynı ekrandan azaltarak deneme yapabilirsiniz.

Bu dersi anlatmaya başlamadan önce bu kadar zor olacağını inanın ben de tahmin etmemiştim.
Faydalı olması dileğiyle...

NOT: Bu dersi Rusça bir sitede gördüm ve daha ayrıntılı bi şekilde anlatmaya çalıştım. Bu dersin aslına
buradan ulaşabilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
paylaşım için teşekkürler.güzel anlatım....
• 12 yıl önce
Teşekkürler
• 12 yıl önce
iyi bayramlar teşekkürler
• 12 yıl önce
super olmus
• 12 yıl önce
gerçekten çok hoş bir anlatım..umarım bundan sonraki anlatımlarda bu kadar sade ve açıklayıcı olur..emeğine sağlık..
• 12 yıl önce
�Rotate All Object� kısmını bilmiyodum ki geçen gün bi logo çalışması esnasında lazım oldu da hepsini teker teker elle çevirmek zorunda kalmıştım :D çok teşekkürler.
• 12 yıl önce
merhablar, başta böle bir site hazırladığınız için tşk, benim bir sorum olcak, corel draw 12 kullanıcısıyım, sorumda corel ile alakalı, yazıcıdan çıktı almak istiyorum, fakat corelde options/documant/page de sağ tarafda show printable area seçeneğine tıkladığımda sayfamda tam a4 boyutu değilde farklı bir print boyutu çıkıyor, bunu değiştiremiyorum, bana yardımcı olmanızı istiyorum
• 12 yıl önce
Yukarıda anlatılanlardan sadece yasımayı değil bir çok işlemi farklı yollardan yapabiliriz. Sizin bahsettiğiniz farklı bir yöntem. Sayenizde okuyucularımız bu yöntemi de öğrenmiş oldular...
• 12 yıl önce
:D çok tesekkur ederım basarılarınızın devamını dılerım
• 12 yıl önce
teşekkürler arkadaşım eline koluna sağlık
• 12 yıl önce
cok guzel calısma ve guzel anlatım.tesekkürler hocam..
• 12 yıl önce
Tskler Güzel bir Paylaşım olmuş
• 12 yıl önce
çok uğraştım ama sonunda oldu ellerinize sağlık teşekkürler
• 12 yıl önce
gerçekten çok iyi anlatmıssın. cok tesekkür ederim.
• 12 yıl önce
bu güzel paylasım için teşekkürler:gul:
• 12 yıl önce
guzel anlatmısın arkadsım saolasın elıne saglık.
• 12 yıl önce
guzel anlatmısın arkadsım saolasın elıne saglık.
• 12 yıl önce
Güzel bir ders.Teşekkürler
• 12 yıl önce
güzel bi konu bulmuşsunuz tşk
• 12 yıl önce
BEN COREL DRAWE PROGRAMININ %85 - 90 BİLMEME RAÐMEN O BİLMEDİÐİM %15 LİK BÖLÜM İÇİN SİZİN DERSLERİNİZ GERÇEKTEN ÇOK İŞE YARIYOR . TEŞEKKÜRLER...
• 12 yıl önce
teşekkürler
• 11 yıl önce
çalışmalarının devamını bekliyoruz, teşekkürler

Yukarı Git