Corel'de bir afiş çalışması yapalım

Bu derste interactive fill tool, blend tool, transparancy tool, extratude tool isimli araçların yanı sıra efekt menüsüdeki power clip uygulamasını ve pen tuşlarının kullanımını göreceksiniz.

Bu derste interactive fill tool, blend tool, transparancy tool, extratude tool isimli araçların yanı sıra efekt menüsüdeki power clip uygulamasını ve pen tuşlarının kullanımını göreceksiniz.Öncelikle çalışma sayfamız büyüklüğünde bir diktörtgen oluşturacağız. Bunu elle çizmek yerine eğer "rectengular tool"un üzerine gelip mouse ile çift tıklarsan tam sayfamız büyüklüğünde otomatik diktörtgen çizer, deneyin göreceksiniz. Daha sonra "bezieer tool" yardımıyla bir düz bir çizgi çizip bunu "shape tool" yardımıyla yukardaki hale getireceğiz. Yeni başlayan arkadaşlar biraz zorlanabilir ama deneyin yapabileceksiniz.

Sonra bu eğrimizden bir kopya daha çıkarıp şekildeki gibi döndürüp yapıyoruz. Burada iki çizginin kesişme noktasına dikkat etmeniz, tam sayfanın yan tarafına getireceksiniz. "Pick tool" yardımıyla hepsini seçip yukarıdaki "simplify" düğmesine basıyorsunuz ve daha sonra de yardımıyla çizdiğiniz çizgileri siliyorsunuz. Bu işlemi yaptığınızda çizgilerin izinin kaldığını göreceksiniz. Sonra tekrar hepsini seçip "arrange"dan "break apart curve"ü tıklıyoruz. Bunu yaptıktan sonra dikdörtgenin 3 parçaya ayrıldığını göreceksiniz. Üst tarafı ilgili renge boyayın.İkinci parçayı seçtikten sonra aynı renge boyayıp iteractive "transparancy tool" ile baştan sona doğru transparan yaptıktan sonra yukarıdan baştaki Properties kutucuğundaki seçeneği texture olarak ayarlıyoruz yukarıda gösterdim.daha sonra netten bulduğum corel logosunu sayfama import ettikten sonra yukarıdaki "trace bitmap" tan "quick trace" i tıklıyorum ve bitmapın vektörel şekil olmasını sağlıyorum.Daha sonra vektör hale gelen şeklimi pick tool ile seçtikten sonra "arrange" den "ungroup all" diyorum ve sadece kalem kısmını seçerek sayfama alıyorum. Sadece kalemi seçerek tekrar "arrange"den group diyorum (yoksa kalem parça parça bir halde elinize gelir) Sonra gereksiz parçaları siliyorum.Yazımı yazıyorum. Toolbox'daki "fountain fill" kutucuğunu tıkladığımda karşıma yukarıdaki diyolog kutusu gelecek. Burada gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra "OK" diyoruz.Sonra corel yazısını seçip "effeck" menüsünden "add perspektif" e tıklıyoruz ve şeklimize yukarıdaki gibi perspektif veriyoruz.
Daha sonra "interactive extrude tool"u seçerek yazımız boyut veriyoruz. Burada ayrıntılara çok girmeyeceğim, siz biraz karıştırarak bunları halledersiniz.

İnteractive "fill tool" ile yazımıza degrade uyguluyoruz.Üst parçaya da yukarıdaki gibi "interactive fill tool" ile degrade uyguluyoruzYine netten bulduğumuz corel fotolarını sayfamıza import ettikten sonra fotoların kenarlarındaki beyazlıkları yok edeceğiz. Bunun için:Yukarıdaki gibi resimlerden birini "zoom" aracıyla iyice büyüttükten sonta toolbox menüsündeki "bezier tool" veya "pen aracı" ile sayfaların kenarlarını çiziyoruz.Yukarıdaki gibi yaptıktan sonra "effect"den "power clip" diyoruz, arkasından "place inside container" seçiyoruz. Karşımıza siyah bir ok çıkar, bunu da çizdiğimiz çizginin üzerine tıklarsanız, resim çizdiğimiz şekle gömülür (maskelenir).Bunu diğerlerine de uyguladıktan sonra:Resimlerin herbirini "bitmap" kısmından "convert to bitmap" diyerek bitmap'e çeviriyoruz.Yukarıdaki gibi her şeklin bir kopyasını aldıktan sonra o şeklin bir yansımasıymış gibi bir hale getiriyoruz. Bunu kopyası alınan şekle pick tool aracı ile üzerine 2 kere tıkladıktan sonra eğip bükerek döndürerek uygulayabiliriz.Daha sonra kopyasını aldığımız şekli seçip "interactive transparancy tool" ile transparanlık veriyoruz, yukarıdaki gibi siz de yapın ve her şekle buna uygulayın.Böyle yapın burda size bir ipucu işinizin daha kolay olması bakımından şekil ile onun yansıyan görüntüsünü shift ile seçip "arrange"den "group" yaparsanız taşıma işlemini daha kolay yaparsınız.Daha sonra "bezier tool" ile şekildeki gibi bir şekil çiziyoruz. Bunun için bir üçgen çizin ve daha sonra hipotenüsü shape tool ile bükün.Çizdiğiniz üçgenle büyük ana parçayı shift ile seçip "intersect" kutucuğuna tıklayın. Tıkladıktan sonra yukarıdaki gibi bir iz oluşur. Sonra üçgeni silin.Bu iz kalan üçgene "interactive fill tool" yardımıyla degrade uygulayabilrizsiniz. Yukarıda bayazdan mora doğru uyguladım, daha sonra corel ile ilgili bulduğunuz herhangi bir yazıyı kopyaladıktan sonra "text tool"a gelip kopyalayacağınız şeklin içine gelip şeklin yan taraflarına iki kez tıklarsanız, şeklin ölçülerinde çizgi çizgi bir alan belirir. Daha sonra buraya paste dediğinizde yazınız şeklin ölçülerinde kopyalanmış olur.

Daha sonra "rentengular tool" ile şekildeki gibi bir dikdörtgen çizip yukarısınada küçük bir dikdörtgen çizip küçük şeklin üzerine tıklayıp shape tool ile bir köşesine gelip yuvarlayalım.Sonra her ikisini shift ile seçip "weld" kutucuğuna tıklayalım.Kenarlarını pen tool'dan kırmızı ve içini de koyu mor yapalım ve transparancy tool ile buraya degrade (trasparanlık) verelim.İçine yazımızı kopyalayalım:Yukarıdaki gibi son yazdığımız yazıya "interactive drop shadow" uygulayalımDiğer fotoları da yukarıdaki işlemlerden geçirdikten sonra "interactive drop shadow" uygulayalım.

Sayfamızın yanına "bezier curve" ile düz bir çizgi çizip bunu "shape tool" ile eğip bükün ve sonra toolbox'tan "artistic media tool"a gelip bir brush tipi seçin. Benim seçtiğim brush tipi aşağıdaki gibi oldu. Daha sonra bunları renklendirin ve 2 kez kopyasını alın, küçültün, büyültün, ters çevirin, aşağıdaki hale getirin.Tekrar bir düz çizgi çizin ve yukarıda sayfanın yanındaki gibi bir şekil elde edip bunu beyaza boyadıktan sonra "transparacy tool" ile transparanlı verin çok saydam olsun ve bunu şekildeki gibi yerleştirin eğer şekil yazının veya fotonun üzerine gelirse şeklin üzerine mouse ile gelip sağ tıklayıp "order"dan "behind"ı tıklayın.Sonra yine netten bulduğumuz bukalemunun istenmeyen yerlerini crop ettikten sonra hayvanın çevresini bezier tool veya pen tool ile çizip yukarıdaki gibi effect'ten "power clip" daha sonra "place inside container" yapıyoruz.Afişimiz hazır. Arkadaşlar çok uzun olduğu için bütün ayrıntılara giremedim. Yapamadığınız yerleri yazın, yardımcı oluruz. Şekilleri Google'dan resimler bölümünden bulabilirsiniz.

Hepinize kolay gelsin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 13 yıl önce
çok güzel bir çalışma olmuş tebrik ederim
• 13 yıl önce
eline sağlık arkadaşım renk uyumu ve alt vuruşlar mükemmel başarılarının devamını dilerim ayrıca farklı çalışmalarla bizlerede çalışma imkanı sağlarsanız memnun oluruz
• 13 yıl önce
paylaşım için tşkürler
• 13 yıl önce
elinize sağlık
• 13 yıl önce
anlatımınız için tşk.ler bişey sorucam ben corel11 kullanıyorum ama coreldeki menülerin hepside kayboldu edit menüsü falan onların hiç biride yok programı kadırdım yeniden yükledim gene yok ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim
çok emek harcamışsın eline sağlık
• 13 yıl önce
cok güzel olmus emeğine sağlık
• 13 yıl önce
samist 3455 arkadaşım sorunun çözümünü windows menüsünden toolbox dan çözebilirsin
• 13 yıl önce
Dersinizi dikkatle inceledim ve yapmaya çalıştım. yalnız şunu yapamadım. Corel 12 kullanıyorum. Corel logosunu import ettikten sonra bunu vektörel şekil olmasını sağlayamadım. Bludream cevaplarsan sevinirim.
• 13 yıl önce
vektör yapabilmek için trace i kullanmalısın 12 arayüzünü bilmiyorum biraz karıştır bulursun
• 13 yıl önce
Baya begendim hemen başlıyorum
• 13 yıl önce
yorum eklıcemde benım bılgılenmek ıstedıgım bır konu vardı oval bır cızgı uzerınde yuvarlakların ortaya gelebılcek sekılde nasıl ayarlıoruz yardımcı olursan sevınırım Kolay gelsın..
• 13 yıl önce
saol kardeş ellerine özüne sağlık ama ben çok acemiyim yapmaya çalıştım olmuyor yeni başladım inşallah bende senin gibi olurum zamanla
• 13 yıl önce
pichtikky ortalanması istediğin şekilleri pick tool ile seç daha sonra arrange menüsünden align and distrubute tekrar align and distrubute e tıkla ve center kutucuklarını işaretle yaparsın. yalnız kurt senin sorunun yanıtıda 3 parçaya bölmek için birinci sayfadaki gibi bezier tool ile çizgi çiz daha sonra çizgiler ile tüm sayfayı pick tool ile çiz ve daha sonra simplify düğmesine bas daha sonra çizgileri sil sayfada çizgilerin izi kalması lazım daha sonra tüm sayfayı seç berak apart curve de
• 13 yıl önce
Teşekkürler, gerçekten emek verilmiş orijinal bir ders. Elinize sağlık..
• 13 yıl önce
yazıyı ückenin icine kopyalamadım
• 13 yıl önce
ELLERİNİZE SAÐLIK ÇOK GÜZEL OLMUŞ.HEMEN DENEDİM, ÇOK BEÐENDİM.SÐOL
• 13 yıl önce
CALISMA COK GÜSEL OLMU İŞALLAH BEN DEKISA KISA ZAMANDA BÖLE İŞLER BASARA BİLİRİM
• 13 yıl önce
teşekkürler, mükemmel bir çalışma olmuş...
• 13 yıl önce
teşekkürler emeğinize sağlık güzel anlatım ve güzel bir çalışma olmuş
• 13 yıl önce
sağol güzel olmuş ellerine sağlık...
• 13 yıl önce
çok güzel olmuş eline sağlıkk
• 13 yıl önce
break apart neden aktif olmuyor acaba break apart curve nerde :sasir:
• 13 yıl önce
simplyf kısmında takıldım kaldım ya :(
• 13 yıl önce
eline sağlık kardeşim basit ama güzel
• 12 yıl önce
Güzel olmuş:kirp:
• 12 yıl önce
süperrr olmuş yaaa hayran kaldım
• 12 yıl önce
cok güzel olmus bende daha yenı ogrenıyorum ek olarak ogretılıyo ama cok zevklı bısey okulda afıs yarısması bıle duzenlendı bunun ıcın burdanda ogreneceklerımle guzel bıseyler yaparım umarım
• 12 yıl önce
Emeğine sağlık.bu kadar özenle anlattığın içinde teşekkür ederim.
• 12 yıl önce
şu intersect kutucuğu nerede arkadaşlar..? bu çalışmaya dün öğlende başladım bu saate kadar da bulamıyorum...biri print screenla göstersin allah rızası için yaa!
• 12 yıl önce
deniyeceğim bende yeni başladım umarım takılmadan yaparım ozaman buraya eklerim.çok teşekkürler..
• 12 yıl önce
beğendim :gul:
• 12 yıl önce
beğendim :gul:
• 12 yıl önce
tebrikler çok güzel bir çalışma:D
• 12 yıl önce
orjinal bi çalışma olmuş,,,
• 12 yıl önce
eline ve bilgine sağlık güzel bi çalışma tşk ler.
• 12 yıl önce
gerçekten çok güzel olmuş tebrikler:kirp:
• 12 yıl önce
güzel bir çalışma paylaşım için teşekkürler..
• 12 yıl önce
Çok güzel olmuş eline sağlık
• 12 yıl önce
süper oluş :sasir::sasir:
• 12 yıl önce
tek kelimeyle HARİKA olmuş çok beğendim
• 12 yıl önce
Süper olmuş.Ya birsey sorcam Turan abi sen hangi okula gittin ya :))
• 12 yıl önce
HEM ÇOK GÜZEL HEMDE ÇOK PROFESYONEL BİR ÇALIŞMA OLMUŞ. ELLERİNİZE SAÐLIK.
• 12 yıl önce
teşekkürler:kirp:
• 12 yıl önce
:gul: baya güzel tşk.
• 12 yıl önce
ya en başdaki beazir tool aracıyla çiziyorum sonra shape tool aracını alınca kayboluyo neden oluyor
• 12 yıl önce
süper bir ders gerçekten çok teşekkürler bir ders bukadar kaliteli olabilir.
• 12 yıl önce
çok güzel bir çalışmaydı gerçekten ben de yapmaya çalıştım ama tam yapamadım:agla:
• 12 yıl önce
çok güzel bir çalışmaydı gerçekten ben de yapmaya çalıştım ama tam yapamadım:agla:
• 12 yıl önce
çok başarılı
• 12 yıl önce
ben bu çalışmayı nasıl kopyalayabilirim yardım ediiiiiiiiiin
• 12 yıl önce
eline sağlık süper olmuş renk uyumun çok hoş... çalışmalarının devamını dilerim...
• 12 yıl önce
harika bisi yaaaaa:D:gul:
• 12 yıl önce
beceremedim bunu:S:agla:
• 12 yıl önce
çok güzel bir çalışma tebrikler...
• 12 yıl önce
Çok CLass doğrusu emeğine sağlık...
• 12 yıl önce
böyle ayrıntılı analatınca benim gibi yeni başlayanlar için ii oluyor...
• 12 yıl önce
Sayfamızın yanına "bezier curve" ile düz bir çizgi çizip bunu "shape tool" ile eğip bükün ve sonra toolbox'tan "artistic media tool"a gelip bir brush tipi seçin. Benim seçtiğim brush tipi aşağıdaki gibi oldu. Daha sonra bunları renklendirin ve 2 kez kopyasını alın, küçültün, büyültün, ters çevirin, aşağıdaki hale getirin. ben şekildeki gibi çizgi gibi brush ı kullanamadım.. bunun kolay bir yolu var mıdır? fareyle üstünden geçerek mi yaptınız?
• 11 yıl önce
Afis hazirlamak için gerekli özellikler burada kismen belirtilmis. Programi çözebilsek çok iyi ve hos çalismalar ortaya koyabilecegimizi düsünüyorum. Emeginize Tesekkürler, iyi anlatim. Ayrica Afis ve benzeri çalismalarda sayfa süsleri için kullanabilecegimiz motif ve benzeri desenleri nerede bulabiliriz. yardimci olursaniz iyi olur
• 11 yıl önce
Bir sorum daha olacak? Corelde Afis hazirlarken, Kullandigimiz resim veya Figürleri; Oval, Kare v.b sekilde keserek kullanma sansimiz varmi acaba. Varsa buna isik tutacak örnek bir çalisma görebilme imkani varmi. Tesekkürler.
• 11 yıl önce
Bukalemunun çevresini crop etme işlemini daha ayrıntılı anlatabilirmisiniz, corelde dekube etme ile ilgili ayrını bulamıyorum ... Şimdiden teşekkürler.
• 10 yıl önce
Corel Böle Konuşturulur İşte Helal Olsun Usta :)

Yukarı Git