Çok Kullanılan Görüş, Yorum, Şikayet ve İzlenim Belirtme Platformları

Kullanıcıların bir ürün veya konu hakkındaki fikirlerini özgürce paylaşmasına imkan veren sosyal medyanın görüş ve izlenimler sınıfı ürün, iş değerlendirme ağları incelenecektir.

Görüş ve İzlenimler

Kullanıcıların bir ürün veya konu hakkındaki fikirlerini özgürce paylaşmasına imkan veren sosyal medyanın görüş ve izlenimler sınıfı ürün, iş değerlendirme ağları incelenecektir.

Ürün, iş Değerlendirme

Ürün, iş değerlendirme siteleri işletmeler, ürünler veya hizmetler hakkında değerlendirmelerin paylaşılabileceği sitelerdir. Ürün değerlendirme siteleri kullanıcılarına satın alma kararlarıyla ilgili fikir desteği sunmaktadır. Kullanıcılar deneyimlerinden yola çıkarak ürünler hakkında yorum yapmaktadırlar. Diğer kullanıcılar ürünler hakkında yapılan yorumları görebilmekte, oylayabilmekte, takip edebilmektedirler. Kullanıcılar bir ürün hakkında dünyanın diğer ucundaki kullanıcıların ne düşündüklerini öğrenebilmekte, kararlarını şekilendirebilmektedirler.

Epinions

Epinions insanların satın alma kararlarını vermelerine yardımcı olmaktadır. Epinions tüketiciler için tarafsız tavsiyeler, derinlemesine ürün değerlendirmeleri, kişisel öneriler ve tüketici analizleri için güvenilir kaynakların olduğu öncü bir tüketici değerlendirme platformudur. Epinions talep odaklı sağlıklı bir pazardır. Bu parasal ve parasal olmayan teşvik anlamına gelmektedir. Kullanıcılarını gerçekten ihtiyaç duyulan içeriği üretmeye teşvik etmektedir. Epinions yayınlanacak içeriklere karar vermemektedir. İnsanların hem iyi hem de kötü deneyimlerini özgürce paylaşmalarını sağlamaktadır. Kullanıcıların isterlerse belirli bir ürünle ilgili değerlendirmeyi belirli bir kişi tarafından elektronik posta yoluyla almalarını da sağlamaktadır.

Yelp

Yelp 2004 yılında insanların dişçi, kuaför gibi yerel isletmeleri bulmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Aralık 2009 itibariyle son 30 günde yelp?i ziyaret eden kullanıcı sayısı 26 milyon kişidir. Yelp her işletme sahibi veya yöneticisine fotoğraf ve mesajlarını müşterilerine gönderebileceği ücretsiz bir hesap sunmaktadır. Ürün ve iş değerlendirmelerinin yanı sıra kullanıcılar yelp hesabı sayesinde diğer yelpcilerle konuşabilmekte, etkinlik listelerine ulaşabilmektedirler. Yelpciler 9 milyon yerel değerlendirmede bulunmuşlardır. Yelp?e kullanıcılar mobil iletişim kanallarını kullanarak da ulaşabilmektedirler.

Diğer ürun değerlendirme Ağları

Yorumla.com

Yorumla.com markalar, ürünler, hizmetler hakkında görüşlerini belirtip, yorum yapabilme ve puan verebilme sisteminin oturtulduğu yerel, Türk Girişimcileri tarafından oluşturulmuş bir platformdur.

Kullanıcıların almak istediği ürün, hizmet veya markaların alışverişini yaparken temel olarak dikkate aldığı şıkkın ; Tavsiye ve diğer kullanıcılardan alacağı geri dönüşler olduğunu benimseyerek yola çıkan yorumla.com, 1 yıldır yayın hayatına devam etmektedir.

Kullanıcıların daha sağlıklı ve kaliteli alışveriş, bilgilendirme aşamalarını kendilerine görev olarak gören yorumla.com, hem diğer kullanıcıların tecrübe ve görüşlerine yer vermekte, hemde ürünlerin, hizmetlerin ve markaların memnuniyet oranına göre her üyeye puan verme hakkı sağlamaktadır. Böylece diğer kullanıcılarda ürün veya hizmet hakkında daha sağlıklı bilgi elde etmiş olacak, hemde birer referans niteliği taşıyabilecek bir platforma dönüştürülmüştür.

"Tecrübe, bilgi ve deneyimlerini paylaş" vizyonu ile yola çıkan yorumla.com halen aktif olarak yayın hayatına devam etmektedir.

Sikayetvar

2001 yılında kurulan sikayetvar.com, üretici, müşteri ve son kullanıcı arasında etkin ve tarafsız bir ortam sağlayıcı ve çözüm platformudur. Site, Türkiye?de başta firma ve tüketici ilişkileri olmak üzere her alanda kalitenin gelişmesi ve yerleşmesi için bir bulumsa ortamı sağlamaktadır. Sikayetvar.com, kalitenin tüketici-firma etkileşiminden geçtiğine inanmaktadır. Bu etkileşim sürecinde tüketiciler firmaları şikayetleriyle yönlendirmekte, firmalar ise tüketicilerden gelen geri beslemelerle mal ve hizmet kalitelerini geliştirmektedir. Aynı zamanda tüketici şikayetlerinin sitede yayınlanması son derece önemli bir işlev görerek tüketici bilincinin geliştirilmesine hizmet etmektedir. Sikayetvar.com, maddi bir beklenti içinde olmadan sağladığı diyalog ortamıyla hem tüketicilere hem de firmalara katma değer oluşturmaya çalışmaktadır.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git