Chart Kontrolü

Bu makalemde sizlere ASP.net'te chart kontrolünün nasıl kullanıldığını anlatacağım. Chart kontrolü nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır?

Merhabalar,

Bu makalemde sizlere ASP.net'te chart kontrolünün nasıl kullanıldığını anlatacağım. Chart kontrolü nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır?

Chart kontrolü miktar orantılarını belirlemek için kullanılır.

Mssql server 2008 de yeni bir db olusturup ID, ürün adı, ürün miktarı adlı üç kolonlu bir tablo oluşturuyoruz.

Yeni bir web uygulama projesi açıp data penceresi altından chart kontrolünü ekliyoruz. Ardından formun load kısmına aşağıdaki kodları yazıyoruz:


protected void Page_Load(object sender, EventArgs e)

        {

            SqlDataAdapter dap = new SqlDataAdapter("Sorgu Cümleniz", "Bağlantı Cümleniz");

            DataSet ds = new DataSet();

            dap.Fill(ds);

            Chart1.DataSource = ds.Tables[0];

            Chart1.DataBind();

        }Chart kontrolünü bu şekilde dolduruyoruz. Fakat bu kontrolün en önemli iki özellğini ayarlamamız lazım. Asp.net source tarafında series adlı bir tag bulunmaktadır. Bunların içine XValueMember="Ürün Adı" YValueMembers="Ürün Miktar" kolonlarını giriyoruz ve çalıştırıyoruz. Güzel bir hata yiyoruz (: Bunu önlemek için, web.config dosyasındaki appsettings altındaki tag'dan dir'i siliyoruz. Çünkü bizden local'den bir dosya istemektedir.

Umarım herkese yararlı olmuştur. Bir sonraki derste görüşmek dileğiyle...
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
Konuyu pek anlamadım. daha açıklayıcı resimlerle anlatılabilinirdi.
• 9 yıl önce
Ben de ağın engellemesi sebebiyle resim koyamıyorum ama biraz daha açıklayıcı olacağını düşündüğüm kodları ekliyorum aşağıya: [b]Web.Config için yapılan ayar:[/b] [code]<appSettings> <add key="ChartImageHandler" value="storage=file;timeout=20;dir=c:TempImageFiles;" /> </appSettings>[/code] iken [code]<appSettings> <add key="ChartImageHandler" value="storage=file;timeout=20;" /> </appSettings>[/code] şeklinde değiştirilir. [b]Kod kısmı [Veri tabanından data çekme]:[/b] [code]OleDbConnection c = new OleDbConnection(@"Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=C:DB.accdb"); c.Open(); OleDbDataAdapter da = new OleDbDataAdapter("SELECT URUN,FIYAT FROM Urunler", c); DataSet ds = new DataSet(); da.Fill(ds); Chart1.DataSource = ds; Chart1.DataBind();[/code] [b]Series kısmı[/b] properties/Series : XValueMember = URUN,YValueMembers=FIYAT Yani veritabanından çektiğiniz kolon isimleriniz.

Yukarı Git