Çağımızın Mesleği Sosyal Medya Uzmanlığı

Çağımızın Mesleği Sosyal Medya Uzmanlığı

Sosyal Medya Uzmanlığına dair dikkat çeken bir yazı..

İnternetin de hayatımıza girmesiyle birlikte artık yeni meslek kavramlarını da tanımaya başlıyoruz. İnternetin insan hayatında yer edinmesiyle birlikte bilginin ulaşması konusunda adeta bir devrim yaşandı. Siz bir bilgiyi paylaştığınız anda o bilgiye dünyanın öbür ucundan ulaşılabiliyorsa buna devrim demekte bir sakınca bulmuyoruz.  Hiç şüphesiz Sosyal Medya, günümüzde  insan hayatında büyük bir öneme sahiptir. İşte tam da bu noktada Sosyal Medya Uzmanlığı adında bir meslek kavramı iş hayatına atılmış bulunuyor. Üniversiteler, özel eğitim kurumları bu konu üzerinde sertifika vermek için adeta birbiriyle yarışıyor. Hemen hemen bazen afişlerde, bazen reklamlarda, bazense haberlerde bu konu hakkında içeriğe rastlamamız mümkündür. 

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?  

Sosyal Medya Uzmanı; internet konusunda derin bir tecrübesi olan, sağlam bir bilgi birikimi olan kimselerden seçilir. Sosyal Medya Uzmanı;  görev aldığı kurumsal şirketin Sosyal Medya hesaplarını yöneten, bilgi veren, ilgili hesapları tek çatı altında yönetebilen, bunların takibini sağlayan yani işin özü Sosyal Medya hesaplarının devamlılığından tüm yönüyle sorumludurlar. Günümüzde Sosyal Medya artık şirketlerin önemli bir pazarlama aracı ve müşterilerine satış öncesi ve satış sonrası hizmet verdiği bir mecra haline gelmiştir. Bu bağlamda Sosyal Medya,  işverenler açısından önemli bir veri kaynağıdır. Artık kurumsal şirketler Sosyal Medya Uzmanlarına ve Sosyal Medya hesaplarına ayrı bir bütçe ayırmaktadırlar. Çünkü globalleşen dünyada artık bu bütçelerin ayrılması artık önemlidir. 

Sosyal Medya’nın Şirketler Açısından Önemi. 

Artık öyle bir noktaya geldik ki, Sosyal Medya üzerinden randevu alabiliyor, sipariş verebiliyor, istediğimiz sorulara anında yanıt alabiliyoruz. Bu nedenledir ki, şirketler bu konuda Sosyal Medya için ayrıca bir bütçe planlaması yapar oldular. Sosyal Medya aslında iki kelimeden ibaret, ancak etkisi ve gücü o kadar önemli ki, şirketler bu konuda daha özenle ve daha titiz bir şekilde davranıyorlar. 

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git