C Programlama Diline Giriş (2. Bölüm) - Dört İşlem

Arkadaslar, geçen yazida programlamaya ve C diline ufaktan bir giris yapmis, ve ufak bir program yazmistik, bu yazida ise C dilince matematiksel islemler yapmayi anlaticam.

Arkadaslar, geçen yazida programlamaya ve C diline ufaktan bir giris yapmis, ve ufak bir program yazmistik, bu yazida ise C dilince matematiksel islemler yapmayi anlaticam.

Matematiksel Hesaplama Islemleri

Arkadaslar, simdi c dilinde matematiksel islemler yapabilecegimiz bir program yazicaz, yani bir nevi bir hesap makinesi.Bunun için ilk önce bir degisken olusturucaz.Peki degisken nedir? Degisken, programlamada üzerine bir deger atayip kullanabilecegimiz karakterlerdir, diyebiliriz, en azindan aklima bu kadari geldi :] Zaten uyguladikça bu degiskenin ne oldugu daha iyi bir sekilde anlasilacaktir.Degiskenimizi tanimladiktan sonra kullanicidan bir sayi girmesini isteyecegiz ve kullanicinin girdigi sayiyi degiskenimize atayacagiz.Daha sonrabir tane daha sayi isteyip onuda baska bir degiskene atayip bu ikisi arasinda toplama,çikarma,bölme,çarpma islemleri yapacagiz.Isteseniz baslayalim, ilk önce asagiya bir kod yazicam daha sonra ilk makalede oldugu gibi onun içersindeki kodlari açiklayacagim.


#include "stdio.h"

#include "conio.h"main()

{

int a, b, c;

printf("Bir sayi girin:");

scanf("%d",&a);

printf("Ikinci sayiyi girin:");

scanf("%d",&b);

c=a+b;

printf("Toplam: %d",c);

getch();

}Arkadaslar bu programdaki kodlar genel olarak bilindik, çünkü önceki makalede açiklamistim.Burada sadece "int" ve "scanf();" komutu tanidik degil.Onlarida açiklayayim;

int :Bu komut integer'in kisaltilmisidir.Integer tam sayi demektir, anladiginiz üzre bu komut tam sayi degiskenleri tanimlamaya yarar.Biz "int a, b, c;" yazdigimiza göre "a","b" ve "c" adlarinda üç tane tam sayi degiskenimiz var.Biz burada "a"yi birinci sayi için, "b"yi ikinci sayi için, "c"yi de a+b yani iki sayinin toplami için kullanicaz.

scanf();Bu komut kullanicinin klavyeden bir deger girmesini saglar, Biz burda "scanf("%d",&a);" kullanmisiz.Burdaki "%d" sayi demektir.Tirnak isaretlerinden sonraki virgülün yanindaki "&a" ise kullaninin girdigi sayiyi daha önce tanimladigimiz "a" degiskenine atayacagimiz anlamina gelir.Diyelimki kullanici "5" girerse "a=5" olur.Ayni sekilde ikince kez scanf kullanmisiz, ikinci kodda ise virgülden sonra "&b" yazarak girilen degeri "b" degiskenine atamis olduk.Kullanici burda diyelimki "2" girerse; "b=2" olacaktir.

c=a+b; Zaten bu her halinden belli oluyor fakat ben yinede analtayim, burada c'yi "a" ve "b" degiskenlerinin toplamina esitledik. Eşitliğin sağındaki değer soldaki değişkene atanıyor.

printf("Toplam: %d",&c);Burada toplam sonucu ekrana yazdirdik.tirnaklarin içinde bir yere "%d" yazdik ve virgülden sonra &c dedik, bu demektirki. C degiskeni kaç ise, %d yazdigimiz yerde o rakam gözükecek.Örnegin; programi çalistiran kullanici "a" degiskeni istendiginde; 5 , "b" degiskeni istendiginde "2" girmisse, "c" degiskenini "a+b" esitledigimiz için "c"nin degeri 7 olacak, "printf("Toplam: %d",&c);" satirinda "%d" yazdigimiz yerde 7 gözükecektir.

Bu teknigi istediginiz kadar genisletebilirsiniz.Iste size 4 islemde kullanacaginiz karakterler;
+ : Toplama
- : Çikarma
* : Çarpma
/ : Bölme


a+b yaptigimiz yeri isteiginiz gibi degistirebilirsiniz; "a-b" , "a*b" , "a/b" vs gibi.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
Merhaba Altımınız güel olmuş bişeye aklım takıldı örneğin;siz ekrana yazı yazdırmak için printf("") komutunu kullanıyorsunuz ama başka bir arkadaşın alatımı ise şu şekilde cout<<""; oluyo bu sadece bir tanesi acaba bu iki komutu birinden ayrıcan özelllik hangisi mesela:siz yukarıdaki örneği şöyle yaptınız; int a, b, c; printf("Bir sayi girin:"); scanf("%d",&a); printf("Ikinci sayiyi girin:"); scanf("%d",&b); c=a+b; printf("Toplam: %d",c); getch(); ama başka bir arkadaş bu kodları şı şekilde yazdı; int a,b; cout<<"Bir Sayi Giriniz :"; cin>>a; cout<<"2.sayi Giriniz :"; cin>>b; int c; c=b+a; cout<<c<<endl; Acaba Arasındaki fark ne dir hangisi daha pratik kullanışlıdır anlatırsanızı sevinirim iyi akşamlar..
• 9 yıl önce
cout<<"" - c++ için printf("") - c için
• 9 yıl önce
C++ İLE İLGİLİ DAHA FAZLA dökümanlar sunarsanız çok makbule geçer tşkler
• 9 yıl önce
Bazı sitelerde gördüğüm kodlar retunr ile bitiyor ve getch yok.Bunlar sonucu gösterip anında kapanıyor.Acaba return ile bitmesi ile getch ile bitmesinin farkı nedir ?
• 9 yıl önce
@f9wizard Aslında dediğim gibi bu kodlar burda kullanıldığı amaçla kullanılmaz.return; bir alt programdan değişkenin değerini getirmeye yarar.Eğer bunu yazmazsanız alt programda yaptığınız işlem hiçbir işe yaramayacaktır.
• 9 yıl önce
Selam .... Beyler bir sorum olacaktı , yukarıda programı yazarken printf("Toplam: %d",c); burada c nin yanında & bu işaret yok . Ama anlatım da bu işareti koyuyorsun . Ben bu işareti koydugumda programa sacma sapan bişe çıkıyor . .. Yardımcı olursanız sevinirim .
• 9 yıl önce
:D program calıştıgında bir saayı degilde bir harf girin string ifade toplam 60
• 9 yıl önce
& işareti adres göstermeye yarar.Yani veriyi okurken &a dersek a değişkenine yazılacağı anlamına gelir. Ekrana değer yazdırırken & kullanılmaz.
• 9 yıl önce
ben kendimce if(a<=b) toplam=a+b; printf........ else çarpma=a*b; printf..... şeklinde bir ifade yazdım fakat if döngüsünü yapıyor, else ye gelince illegal .... diye hata veriyor.Bunda mantıken bi hata mı var sizce?
• 8 yıl önce
sebebi karşılaştırma yaparken farklı değişkenler kullanıyor olman mesela a,b,c diye üç değişkenin olsun if(a<=b) { c=a+b; printf("Sonuc=%d",c); } else { c=a*b; printf("Sonuc=%d",c); } şeklinde yapabilirsin
• 8 yıl önce
sebebi karşılaştırma yaparken farklı değişkenler kullanıyor olman mesela a,b,c diye üç değişkenin olsun if(a<=b) { c=a+b; printf("Sonuc=%d",c); } else { c=a*b; printf("Sonuc=%d",c); } şeklinde yapabilirsin

Yukarı Git