C#.NET ile SQL Veritabanında Stored Procedures ile işlemler

C#.NET ile SQL veritabanında işlerimizi kolaylaştıran bir sistem yani Stored Procedures kullanmayı öğrenicez..

Merhabalar,

Bu dersimizde SQL veritabanındaki Stored Procedures özelliğini göreceğiz. Her zaman veritabanına eklerken silerken aynı işlemi yapmaktan, aynı kodu yazmaktan sıkılmadınız mı? Sıkılmayı bir yana bırakalım, bu kodlar zaman ilerledikçe başımıza bela gibi bir şey olurlar ve bir hata olduğunda işin içinden çıkamayız ve yüzlerce ve hatta binlerce sorguyu tek tek değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

İşte burada devreye Stored Procedures sistemi giriyor. Stored Procedures sistemi şöyle çalışmaktadır: Sizin sorgunuzu ve parametrelerinizi kalıp olarak alır ve kullanmak istediğiniz zaman her yerde aynı kalıpla kullanmanızı sağlar. Mesela sp_urun_ekle diye bir Stored Procedures'a sahibiz. Bunun içinde yer alan sorguda şu:


Insert Into Urunler Values(@UrunAdi,@UrunAciklama)Şimdi ben programda sp_urun_ekle methodu her yerde kullandığım zaman her zaman esnek bir yapıya sahip olacağım; ne de olsa amacım ürün eklemek değil mi? Bunu sorgu yerine bir kalıba atadım ve artık ürün eklediğimde onu kullanıyorum.

Gelelim uygulama tarafına: İlk önce SQL Server Managament Studio yazılımını açıyoruz ve kullanıcı girişi yapıyoruz. Yeni bir database oluşturuyoruz adı da UrunYonetimi olacak. Sonra db'mizin tablolarını oluşturuyoruz. Lütfen resimi takip ediniz:Tablomuz yukarıdaki gibi olacaktır. Şimdi de gelelim Stored Procedures oluşturmaya:Gerekli herşeyi resimde anlatmış bulunmaktayım. Şimdi sıra geldi uygulama tarafına: Hemen bir proje oluşturuyoruz ve oluşturduğumuz Stored Procedures ile bir ekleme işlemi yapacağız.

Projemizi oluşturduktan sonra form tasarımımız aşağıdaki gibi olucaktırSonra butonun click olayına girip kodlarımızı yazıyoruz:ve sonra da çalıştırıyoruz, sonucu alıyoruz:ve Stored Procedures kullanarak işlem yapmayı öğrendik. Silme işlemlerinde yapılacak tek şey Stored Procedures'e ait sorguyu değiştirmektir.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
Murat hocam makaleniz için teşekkürler. Açıklama notlarınızı resimlerden okuyamıyorum. Onları nasıl öğrenebiliriz.

Yukarı Git