C# ile SQL Bağlantısı Yapmak

Bu dersimizde C# ile SQL bağlantı kurup ekleme yapmayı görelim.

Herkese iyi günler arkadaşlar...

Bu benim ilk dersim sizlere faydalı olabilmek temennimle bismillah diyip başlayalım :).

İlk olarak C# ile SQL bağlantısı yapıp bi insert sorgusu yazıp dersimi bitireceğim.


using System.Data.OleDb;     //(1)OleDbConnection baglanti = new OleDbConnection("Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;Data Source=C:\\Users\\suleyman\\Desktop\\database\\danone.accdb");   //(2)

        

        public void verikaydet()  //(3)

        {

            baglanti.Close();   //(4)

            baglanti.Open();    //(5)

            OleDbCommand komut = new OleDbCommand("insert into musteri (mus_no,mus_adi_soyadi,firma_adi,tel,adres) values ('"+textBox1.Text.ToString()+"','"+textBox2.Text.ToString()+"','"+textBox3.Text.ToString()+"','"+textBox4.Text.ToString()+"','"+textBox5.Text.ToString()+"')",baglanti);

            //(6)

            komut.ExecuteNonQuery();

            //(7)

            baglanti.Close();

     

        }(1)=> Arkadaş burda kütüphanemizi tanımlıyoruz.Sql baglantımız benim acces olduğu için OleDb mesela sql serverla bağlantı yapcaksak sql client yapmamız gerekecektik.

(2)=> Burda ise connection yani türkçede baglantı diye çevirdiğimiz bir komuttur.Bağlantımızın adresini yani bulunduğu yeri gösteririz tabiri caizse,baglantida datamıza ulaşabileceğimiz oluşturduk .

(3)=> Burda ise fonksiyon diye tanımladım rakadaşlar siz direk alıp projenize yapıştırabilirsiniz.verikaydet diyerek fonsiyonumuza ulaşabilirsiniz.

(4)=> İlk baglantımızı kapatmamın nedeni mesela baglantımızı açtık baglantıyı kapatmadan programımız patladı yani baglantımız açık kalmış oldu.onun için close() kullanarak başlamak sizin için daha faydalı olacaktır.

(5)=> bağlantımızı açtık.

(6)=> Burda ise insert sql srogumuzu yani textboxlardan aldığımız verileri eklemeyek için kullanıyoruz

(7)=> Bu metod geriye int olarak update, insert, delete olaylarından etkilenen satır sayısı döndürüyor.DDL ve DML komutları için geliştirilmiştir diyebiliriz, Tamamiyle veri kaynağı üzerinde bir takım sonuçların doğmasına yardımcı olurlar.
  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 5 yıl önce
4. Madde de bu şekil yapmak daha mantıklıdır. if (baglanti.State != ConnectionState.Open) baglanti.Open(); işlem sonunda kapatırken de connectionstate kapalı değilse kapat yaparsan daha iyi olur
• 5 yıl önce
Çok haklısın programcı mantığıyla düşünce gayet iyi bir yol tavsiyen için sağol

Yukarı Git