C# ile Guid Kullanarak Cd Key Üretelim

C#.NET dilinde Guid kullanarak cd key üretmeyi öğrenelim.

Merhaba Arkadaşlar,

Guid ile cd key mantığında keyler üreticeğiz.İlk önce guid metodunu tanıyalım.Guid rastgele harf ve sayı üretir.Bunlarıda cd key gibi sunar bize yani bize geliş formatı cd key'e benzer.Şimdi bizde bunun bir cd key üretici yapalım.Hemen yeni bir windows projesi açıyoruz.Formumuza 1 adet buton 1 adet'de label ekliyoruz.Label'ın Textini temizliyoruz.Formunuzun tasarımı aşağıdaki gibi olursa daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

Formumuzun TasarımıEvet formumuzu tasarladık.Butonumuzun click eventını çift tıklayarak oluşturuyoruz ve kod alanına geçiyoruz.Evet şimdi kodlarımızı açıklıyoruz.

string Key = Guid.NewGuid().ToString(); = Bu kod parçacığımız ile string türünde Key adında bir değişken oluşturduk.Sonra Guid.NewGuid().ToString() koduyla guid oluşturdum ve ToString yaparak string olarak gelmesini sağladık.
label1.Text = Key; = Bu kod parçacığı ilede label1'in Text'ine oluşturduğumuz Keyi atadık.

Şimdi sonucu görelim..

SonuçGördüğünüz üzere gelen sonuç cd key gibi olduğundan cd key üretmiş olarak farz edebiliriz :)

Saygılarımla,
Murat DİNÇ

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 9 yıl önce
Yok sabit değil sürekli değişmekte, mesela bu üretilen sayı ve harf karışımını cd key'e benzediği için adını cd key koydum ama bu üretimi bir döngü ile yapıp veritabanına ekleyip müşterilerinize cd key olarak verebilirsiniz farzı misal.
• 9 yıl önce
Enabled alanını false yapar iseniz veri girdirmezsiniz

Yukarı Git