C# Devexpress Component ve Araçları

Bu yazımızda C# Devexpress 'in component ve araçları tanıtılmıştır.

Bir önceki yazımızda Devexpress'in ne olduğuna, nasıl yüklenebileceğine ve Devexpress ile yazılmış örneklere değinmiştir. Bu yazımızda da Devexpress'in sunduğu component ve item ların en çok kullanılanlarının neler olduğuna ve kısaca nasıl kullanılabileceğine değineceğiz. Bir önceki yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

C# Arayüz Tasarımı: Devexpress

DEVEXPRESS COMPONENT VE ARAÇLARI

ChartControl: Grafiksel verileri oluşturmaya yarar. Sağ üst köşede bulunan ok aracılığıyla açılan popup üzerinde (task menü) mevcut olan Run Wizard ile özelleştirilebilir. Veritabanı bağlantısı ile veriler dizayn edilebilir.

DataNavigator: “İleri, geri, sona git, başa git, ekle, çıkart” gibi işlemleri yapmanıza yarar sağlayacak araçlar kümesini kullanıcıya sunar. Task menüden yeni butonlar eklenebilir, düzenlenebilir.ControlNavigator: DataNavigator ile aynı fonksiyonlara sahiptir.

SparkLineEdit: Basit grafiksel verilerin görüntülenmesi işlemini üstlenir. Task menüden data bölümüyle özelleştirilebilir. Görünümsel olarak dört çeşittir: Line, Area, Winloss, Bar.

GaugeControl: Termometre, kronometre, kilometre sayacı gibi digital ve analog göstergeler oluşturabilirsiniz. Task menüden Run Preset Manager seçeneği ile özelleştirebilirsiniz.

GridControl: Profesyonel bir dataGridView oluşturabilirsiniz. Klasik form projelerinde kullanılan dataGirdView’in gelişmiş halidir diye düşünülebilir. Task menüden Run Designer seçeneği ile özelleştirilebilir.

GridLookUpEdit: Bu component ile comboBox’a benzer bir fonksiyonla çalışan gridControl oluşturabilirsiniz. GridControl’ün comboBox’a gömülmüş halidir de denilebilir.

SearchLookUpEdit: GridLookUpEdit’in arama yapılabilecek versiyonu olarak düşünülebilir.

MapControl: Bu component ile projeniz üzerinde bir harita uygulama oluşturabilirsiniz. Google Earth benzeri çalışmalar sürdürebilirsiniz. Dilerseniz Bing Api kullanarak dilerseniz de KML dosyaları yardımı ile özelleştirebilirsiniz.

DocumentViewer: Microsoft Office programlarında sıklıkla karşı karşıya geldiğimiz baskı önizleme bölümünü yakından tanırız. Bu component bu tür bir işlevi yerine getirebileceği gibi tasarlanacak her türlü dökümanı da görüntüleyebilir. Properties bölümünden DocumentSource içerisine görüntülenmek istenen dökümanın gönderilmesi yeterlidir. Task menü aracılığıyla DocumentViewer’a özel araç çubuğu ve menüleri oluşturabilir ve bunları özelleştirebilirsiniz.

DefaultLookAndFeel: Formunuzun görünümünü değiştirmenize yarayan component’tir. Task menüden Skin Name seçeneği ile uygulamanızın temasını özelleştirebilirsiniz.

PanelControl: Klasik form uygulamalarında kullanılan paneller ile aynı işleve sahiptir.

GroupControl: Klasik form uygulamalarında kullanılan groupBox lar ile aynı işleve sahiptir.

SplitContainerControl: İster yatay ister dikey olarak oluşturlan iki controlün ölçülerinin uygulama çalışma esnasında özelleştirilebilmesine yarar. SplitterControl’den de yardım alınabilir.

PopupMenu: İstediğiniz bir olay esnasında istediğiniz seçenekler ve konum ile görüntülenebilecek bir menü sunar. Klasik form uygulamalarında sağ tıklama olayında kullanılan ContextMenuStrip in gelişmiş halidir diye düşünebiliriz.

RibbonControl: Microsoft Office uygulamalarının görsellik bakımından birebir aynısı olan, özelleştirilebilir üst menüsü ve araç çubuğu diye düşünülebilir.


XtraTabbedMdiManager: Klasik form uygulamalarında kullanılabilen IsMdiContainer özelliğinin gelişmiş halidir diye düşünebiliriz. Birden fazla formu bir dış form içerisinde (parent – child ilişkisi) tab menü halinde görebilmemize olarak sağlar. Properties bölümünden özelleştirilebilir.

XtraTabControl: Tab menü oluşturmamıza olanak sağlar. Klasik form uygulamalındaki tabControl’ün gelişmiş halidir.

NavBarControl: Açılır kapanır menüler inşa edebilmeyi kolay hale getiren bir araçtır. Gerek görünüm bakımından gerek kullanım bakımından oldukça şık bir menüye sahip olmanıza olanak sağlar.


ColorPickEdit: Bu araç comboBox görünümlü olup açılır kapanır renk kutusu oluşturmanıza yardımcı olur. Paint, Photoshop ve benzeri diğer uygulamalarda kullanılan renk seçim araçları benzeri bir aracı içerisinde barındırır.

BarCodeControl: Bu araç sayesinde barkod oluşturabilirsiniz. Task menü aracılığıyla barkodun symbology’sini özelleştirebilirsiniz. Ürün – stok işlemlerinde kullanılabilir. Dilerseniz barkod okuyucu ile alınan bilgiyi görüntületebilirsiniz.

TextEdit: Klasik form uygulamalarındaki textBox ile kullanımı aynıdır. Task menü aracılığıyla mask özelliği özelleştirilebilir.

ButtonEdit: TextEdit aracının buton kontrollüsüdür. Birden fazla buton eklenebilir ve mask ı özelleştirilebilir.

SimpleButton: Klasik form uygulamalarındaki butonlar ile aynı işleve sahiptir. Onun gelişmişidir de denilenilir.

CheckButton: Aktif-pasif hale getirebilecek buton örneğidir. Anahtar gibi de düşünülebilir.

CheckEdit: Klasik form uygulamalarındaki checkBox ile aynı işleve sahiptir.

ListBoxControl: Klasik form uygulamalarındaki listBox ile aynı işleve sahiptir.

ComboBoxEdit: Klasik form uygulamalarındaki comboBox ile aynı işleve sahiptir.

SearchControl: textBox ın arama amacıyla kullanılabilecek çeşididir denilebilir. Task menü aracılığıyla son aramalar gösterilebilir, temizleme butonu aktif edilebilir.

LabelControl: Klasik form uygulamalarındaki label ile aynı işleve sahiptir.

CheckedListBoxControl: listBox’ın check edilebilir halidir. Item’larda seçim imkanı sunmaktadır.

PictureEdit: Klasik form uygulamalarındaki pictureBox ‘ın gelişmiş halidir. Sağ tık sayesinde resmi kaydetme, kopyalama, silme gibi imkanları sunmaktadır.

BreadCrumbEdit: Hiyerarşik akışı sunan bir araçtır. Gelişmiş projelerin olmazsa olmazıdır.

CalcEdit: comboBox benzeri açılır kapanır bir hesap makinesi sunmaktadır.

DateEdit: Klasik form uygulamalarındaki dateTimePicker ın gelişmiş halidir.

FontEdit: Yazı stili düzenlemeye yarayan bir araçtır.

ProgressBarControl:
İlerleyişi gösteren bir araçtır. Klasik form uygulamalarındaki progressBar ın gelişmişidir.

MarqueeProgressBarControl: Devamlı olarak hareket eden (kayan) ilerleyiş çizgisini sunar. Devamlılığı ile ProgressBarControl den ayrılır.

ProgressPanel: Klasik progressBar lardan ayrılan en büyük özelliği şıklığı ve kullanımdaki kolaylığıdır. Task menü aracılığıyla özelleştirilebilir.

PDFViewer: PDF okuma işlemini gerçekleştirebilen bir araçtır. DocumentViewer ın benzeridir.

RichEditControl: Klasik form uygulamalarındaki richTextBox ın oldukça gelişmiş halidir. RibbonControl ile kullanımıyla otomatik olarak bir Microsoft Office Word uygulaması geliştirilebilir. Cetvel olanağı sunmaktadır. RichEditControl ile bağlantılı RibbonControl kurmak için Task menüden yardım alabilirsiniz.SpreadsheetControl: Microsoft Office Excel benzeri bir uygulama hazırlayabilmenize olanak sağlar. Hücresel hizmet sunar. RibbonControl ile bağlantılanarak otomatik olarak kendi Excel uygulamanızı geliştirebilirsiniz.Bundan sonraki yazılarımızda component ve item ların kullanımlarına ve örneklerine kodlarla birlikte değineceğiz.

İyi çalışmalar dilerim.

Emre ÖZDEN
Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git