C# Arayüz Tasarımı: Devexpress

C# form uygulamalarında klasik tasarımdan kurtulmanın en iyi yolu.

.Net Platformunda masaüstü uygulama geliştirenlerin en sık yaşadığı çıkmazlardan birisi arayüz tasarımının değiştirilememesidir. Arayüz tasarımını değiştirememek; geliştirilen projeleri tekdüzeliğe sürüklemektedir. Bu sorunun çözümünde en büyük destekçi Devexpress'dir. Devexpress component leri gerek şıklık bakımından gerekse kullanımındaki ve kodlamasındaki kolaylıklar bakımından tüm masaüstü uygulama geliştiriciler için en büyük nimettir.

Devexpress entegresi form projelerinde kullanıldığı gibi Asp.Net, WPF, MVC, Silverlight projelerinde de kullanılabilir. Bu yazımızda ve bundan sonraki yazılarımızda Devexpress'in kullanımını form projeleri üzerinden anlatacağız. Diğer projelerde de kullanımı birebir aynıdır. Dilediğiniz .Net projesi üzerinde değerlendirebilirsiniz.

Devexpress Kurulumu

Devexpress'i Visual Studio programınıza entegre etmeniz oldukça kolaydır. 30 günlük deneme sürümünü Devexpress.com adresinden ücretsiz olarak indirerek kurabilirsiniz.

Devexpress'in Kullanımı

Kullanımı tamamlanan Devexpress entegresinin menüsü araç çubuğuna, component leri de ToolBox a otomatik olarak eklenecektir. Dilerseniz başlı başına bir Devexpress projesi oluşturabilirsiniz(File>New Project>Devexpress Wizard) ve kullanabilirsiniz. Dilerseniz de klasik bir form projesi oluşturup proje içerisine toolbox dan componentleri sürükle-bırak yönetimi ile ekleyebilirsiniz. Eklenen component lerin - gerekli ise - referansları da otomatik olarak solution içerisine eklenmektedir.

Devexpress ile Geliştirilmiş Projeler

Devexpress ile tasarlanmış bazı form projelerinin ekran görüntüleri aşağıdaki gibidir.
Bir sonraki yazımızda detaylı olarak Devexpress kullanımı anlatılacak olup, component ler tanıtılacaktır.

iyi çalışmalar dilerim.

Emre ÖZDEN
Bilgisayar Sistemleri Öğretmeni

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git