BitTorrent Dosya Paylaşım Uygulaması

BitTorrent Dosya Paylaşım Uygulaması

P2P teknolojisini kullanan bir dosya paylaşım uygulaması olan BitTorrent'i daha iyi tanıyalım...

  Çoğu ülkede telif hakkı örgütleri tarafından yasa dışı indirmelerde kullanılan tehlikeli bir araç olarak adlandırılsa da uygulama yasaldır. "P2P" teknolojisini kullanan bir dosya paylaşım uygulamasıdır ve "Bram Cohen" tarafından geliştirilmiştir.

  "BitTorrent" ile bir dosyayı indirmeye başlamadan önce o dosyaya dair "Torrent"  dosyasını veya "magnet" linkini bulmalısınız. "Torrent" dosyası aslında küçük bir dosyadır. İçinde aradığınız asıl dosyaları nerelerde bulabileceğinize dair bilgiler içerir.

  En iyi Torrent uygulamaları;

  *  Tixati (www.tixati.com),

  *  Torrents Multi Search,

  *  Torch Browser (www.torchbrowser.com),

  *  Web Torrent Desktop (webtorrent.io),

  *  Torrent Rover (www.torrentrover.com),

  *  Transmission (www.transmission.bt.com),

  *  Tribler (www.tribler.org),

"Bundles.bittorrent.com" adresi çok sayıda yasal içerik barındırmaktadır.

  Bir "VPN (Virtual Private Network)" servisi kullanarak bulunduğunuz ağ içindeki kurallar gereği bağlanamadığınız torrent servislerine ulaşabilirsiniz.

  Torrent'a hız kazandırmanın altın kuralı daha fazla upload'a izin vermektir. Ne kadar hızlı upload sağlarsanız o kadar hızlı download edebilirsiniz.

  Bilişim dünyasında, siber alemde gizlilik tam sağlanamaz. Faaliyetleriniz ne yaparsanız yapın takip edilmektedir. Güvenli görünen VPN, TOR gibi bağlantılar aslında uluslararası güvenlik örgütleri ile güvenlik kuruluşlarının yakın takibindedir. İnternetteki bütün faaliyetleriniz yasal zeminde olsun. En iyi hacker'lar dahi bir gün yakayı ele vermektedirler. Kevin D.Mitnick buna en iyi örnektir. Daha iyi anlaşılabilmesi için Kevin D.Mitnick'in "Sızma Sanatı" (ODTÜ Yayıncılık) adlı eserini tavsiye ederim. Bu kitapta anlatılanlar yaşanmış örneklerdir. Sonuçta olayın baş aktörü hacker'lar kanun önünde hesap vermektedir.

  Bu nedenle yazılarımda sürekli siber savunma tedbirlerini anlatıyorum.

  Sağlıkllı ve güzel günler dileğiyle...

 

  

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git