Bir Ziyaretçiyi Kazanmak İçin 8 Saniyeniz Var

Web Sitelerinize giren insanları kazanmak ve sitede tutmak için 8 saniyeniz var. Bunu iyi değerlendirmelisiniz öyle değil mi?

Web Sitelerinize giren insanları kazanmak ve sitede tutmak için 8 saniyeniz var. Bunu iyi değerlendirmelisiniz öyle değil mi?

Pek çok SEO uzmanı sitenizdeki bir ziyaretçiyi sitenizde tutmak için 8 saniyeniz olduğunu söylüyor. Yani kısaca ilk izlenim hayatın her alanında olduğu gibi web sitelerindede çok önemli.Sitenize gelen ziyaretçiler sitenizi inceleyip incelemeyeceğine ilk 8 saniye içinde karar veriyor ise sizin siteniz bu zamanla yarışa hazır mı ?

İşte ilk 8 saniyede sitenizi ziyaret eden insanların saniye saniye düşündükleri ve gördükleri ;

1. Saniye

Öncelikle klişe gelebilecek bir şey fakat siteniz çalışıyor olmalı. Pek çok site gün içinde 3-4 saat kapalı kalıyor. Bu konuyla ilgilenen kişi ise işini çok çabuk halletmediğinde siteyi kapalı gören kullanıcıların %90 ı bu siteye bir daha dönüş yapmıyor.Bunun yanında sitenizin bütün web tarayıcılarıyla (IE, Chrome , Firefox , Safari) çalışıyor olmasıda çok önemli.Bir diğer dikkat edilmesi gereken noktada sitenizin ziyaretçilerince sorunsuz çalışması için onlardan hiç bişe istememelisiniz.Örneğin ” Bu sitenin çalışması için Flash Player Gerekir” gibi bir ibare pek çok kullanıcının sitenizden anında çıkmasına neden olabilir.

2. ve 3. Saniye

Kullanıcılar genelde siteye girdikten çok kısa bir süre sonra sitenizin başlığına ve anasayfanızdaki yazılara dikkat ediyor.Kullanıcılarınıza nerde olduklarını ve bu sitenin ne amaçla yayında olduğunu göstermeniz çok önemli.

İstenmeyen Başlıklar;
[list]
Anasayfa
[/list]
[list]
Web Sitemize Hoşgeldiniz vb..
[/list]
Eğer websiteniz bilgilendirici başlıklarla ziyaretçilerinizi karşılıyorsa, 2-3 saniyeden fazla web sitenizde kalacaklarına emin olabilirsiniz.4. ve 5. Saniyeler

Gazete sayfalarında en önemli manşetlerin en üstte olduğunu görebilirsiniz. Aynı durum web siteleri içinde geçerlidir. Web sitenizin ilk görünecek kısmı olan üst kısımlarında kişisel bilgilerden , kendi resimlerinizden veya kuruluşunuzun tarihçesinden ziyade kullanıcıların ilgisini çekecek veya en önemli yenilikleri sunabileceğiniz bir web sitesi oluşturmanız bu saniyeleri de ziyaretçilerin gözünde daha etkili atlatabileceğiniz anlamına gelir.

6-8 . Saniyeler

Siteniz sorunsuz çalışıyor, kullanıcı sitenize girdiği an ilgi çekici ve doyurucu bilgilerle karşılaşıyor.Şimdi ise ziyaretçinize onun aradığı şeyi rahatça bulmasını sağlamalısınız. Kafası karışmamalı, “Nereye tıklayayımda ben bu bilgiye ulaşayım!” düşüncesine kapılmamalı.

Örneğin;

[list]
Siteniz bir Otelin tanıtımını sağlamakta ise kullanıcı çok kolay bir şekilde bir iletişim formu sayfasına geçiş sağlayabilmeli.Yada oteliniz hakkında bilgilere ve resimlere ulaşabileceği bölümü rahatlıkla bulabilmeli.[/list]

[list]Siteniz bir veya birden çok ürünü satıyorsa kullanıcı alacağı ürünü hemen bulabilmeli ve satın alma işlemini karmaşaya kapılmadan yapabilmeli.[/list]

[list]Siteniz herhangi bir alan üzerinde insanlara dosyalar indirmesini sağlıyorsa, kullanıcı bunu anasayfadan hızlı bir geçiş yaparak ve bir çok linke tıklamadan yapabilmeli.
[/list]

Sonuç olarak pek çok web tasarım ve geliştiricinin yaptığı araştırmalar gösteriyor ki web sitenizdeki ilk izlenim çok önemli.Eğer web siteniz fazla ziyaretçi çekemiyorsa sıkıntıyı tasarımda ve web sitenizin çalışma düzeninde aramalısınız. İzlenimleri merak ediyor ve güzel bir iş yapıp yapmadığınızı görmek istiyorsanız bir arkadaşınıza web sitenizde bir bilgiye ulaşmasını isteyebilirsiniz. Arkadaşınızın çektiği zorluklar ve görüşleri dahilinde başarıya ulaşmanız mümkün.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git