Bir Takı Tasarımının Anatomisi

Tüm tasarımlar gibi takı da amaca hedefe uygun olarak tasarlanmalı. Bu yazıda kendime özel hazırladığım bir takı tasarımının ayrıntılarını sinizle paylaşmak istiyorum.

Tüm tasarımlar gibi takı da amaca hedefe uygun olarak tasarlanmalı. Bu yazıda kendime özel hazırladığım bir takı tasarımının ayrıntılarını sinizle paylaşmak istiyorum.

Logo niye yapılır, temsil etsin, özdeşleşsin, anlamlandırsın, tanıtsın, neyin logosu ise onu simgesel olarak anlatsın, markalaştırsın, çağrıştırsın, bir simge ile birçok anlam anlatsın hakkında normal şartlarda en az bir sayfa yazı yazılabilecek bir şeyi tek hamlede özetlesin diye.

Tabi ki çeşitli mecralarda bir logo ile var olursunuz ve markalaşmış iseniz başka sözlere gerek yoktur.

Hala var mı bilmiyorum, ben 5-6 sene önce gümüşçülerde Nike logolu yüzükler, kolye uçları, bileklikler görüyordum. Adamın markasını kim taşımak isterse, alsın taksın diye yapmışlar (aslında gümüşçülerin telif ödedikleri yok, marka üzerinden haksız kazanç sağlanıyor).

Kendime yaptığım kişisel logoyu size anlatmıştım:Bir Logo Tasarımının Anatomisi. Â İşte üzerimde de taşımak için (anlamlı bir bütün oluşturan ve hikayesi olan takılara bayılırım. Misal, dedemin babası ÇanakkaleSavaşı'nda Anzaklının birinden sigara tablası almış ve bana hediye etti) de  yüzüğe entegre edeyim dedim. Yüzükler dünyada en çekici olan, kendilerine tılsımlar atfedilen çok önemli takılardır.

Gizli cemiyetlerin yüzükleri, statü işareti olan yüzükler, kralların yüzükleri... (Bir de yüzüklerin efendileri var tabi..)

Öncelikle logonun ruhuna ve tabi ki taşıyacak kişinin ruhuna, ya da amaçlarına uygun olmalı.Sert çizgilere sahip, köşeli bir tasarım logoyu yaparkenki aynı sebeplerden, alışılagelmiş tasarımlardan farklı bağlantı noktaları olsun istedim. (Fotoğraf hocam İbrahim Demirel'in parmağında gördüğüm yüzükten de esinlenerek) yanlara civatamsı bağlantı noktaları yaptım. Parmağı rahatsız etmesin ve hareket özgürlüğü versin diye üst logonun oturtulduğu kısmı, parmağı saran kısımdan bağımsız yaptım. Gümüş yaptım, çünkü altın kadınsı ve bu kadar büyük kullanıldığında hoş olmayan bir imaj oluşturabilir. Kültürel olarak da erkek takısı gümüşten yapılır, dini inanışa göre de altın takmak erkek için uygun değildir.

Gümüş parlak olduğundan logoyu ön plana çıkarabilmek için oyulmuş kısımlarını siyah renge boyattım.

Ve ortaya takmaktan çok keyif aldığım bir takı çıktı.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 8 yıl önce
başarılı

Yukarı Git