Bir Stilin Anatomisi

Stil tanımları; satır içinde,sayfa içinde ya da bir CSS dosyası içinde olabilir. Nerde olursa olsun, herhangi bir stil tanımının standart bileşenleri vardır.

Stil tanımları; satır içinde,sayfa içinde ya da bir CSS dosyası içinde olabilir.Nerde olursa olsun herhangi bir stil tanımının standart bileşenleri vardır.

Öncelikli olarak ;Stilin adı eğer bir class ise başında .(nokta) ile, bir ID'ye ait ise başında diyez (#)ile yazılır. Herhangi bir etikete ait stil ise direk olarak etiketin ismi, bileşik bir stil ise nesnelerin birbiri içindeki sıraya göre uygun hiyerarşide yazılır.

Daha sonra dalgalı parantez ile stil tanımı içine ekliyeceğiniz özellikleri yazabileceğiniz bir alan açabilirsiniz.

Dalgalı parantez sonrasında,eklemek istediğiniz stil özelliklerini -bu özelliklerin isimleri standarttır- aralarına ; (noktalı virgül) koyarak ekliyebilirsiniz.

Örnek: Yazı isimli bir class stili için (.yazi) karakter ailesi seçimi,karakter boyutu seçimi ve karakter rengi seçimini resimdeki gibi yapabilirsiniz.

Karakter ailesi seçiminde birden fazla karakterin virgülle ayrıldığı dikkatinizi çekmiştir :)

Bunun sebebi ; Farklı işletim sistemlerinin,farklı fontların varlığı ya da yokluğu durumunda mutlaka bu 3 fonttan birinin kullanılması gerektiğindendir.

Örnek: Bu karakter tanımında (.yazi) ilk olarak Arialin kullanılması isteniyor.Eğer Arial yoksa Helvetica, eğer Helveticada yoksa sans-serif kullanılarak görünüm sağlanıyor.

Dreamweaver tüm bu tanımları yaparken size gerekli özelliklerin listesini sunarak,
gerekli özelliklerin içine yazabileceğiniz değerleri sunarak tüm yardımı sağlamaktadır.

Böylelikle CSS yazarken Dreamweaverda kolay şekilde gerekli özellikleri ekleyebilir ve CSS'lerinizi gayet kolay bir şekilde tanımlayabilirsiniz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 7 yıl önce
Şu virgülle fontları ayırma olayının manası güzelmiş. Sıraya göre öncelik mi tanınıyor acaba? Çalışma için teşekkürler. Basit ama faydalı olmuş.

Yukarı Git