Bir Logo Nasıl Olmalı?

Logo kısaca bir firmanın, bir ürünün adını içeren özgün bir yazıdır. Logo, amblemden farklı olarak sembolle birlikte firmanın ismini de yansıtır. Yani kısaca logo, yazı ve sembolden oluşan kavramları inceler. Bunun yanı sıra firmanın yaptığı iş gibi bir fikir verir . Peki, bir logo nasıl olmalı ?

Logo kısaca bir firmanın, bir ürünün adını içeren özgün bir yazıdır. Logo, amblemden farklı olarak sembolle birlikte firmanın ismini de yansıtır. Yani kısaca logo, yazı ve sembolden oluşan kavramları inceler. Bunun yanı sıra firmanın yaptığı iş gibi bir fikir verir . Peki, bir logo nasıl olmalı ?

Markalar İçin

Bir logoda olması gereken özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

- Uzun ömürlü olmalı ,
- Orjinal olmalı ,
- Profesyonel gözükmeli ,
- Markayı anlatmada ilk etkiye sahip olmalı ,
- Zamanı yansıtmalıdır .

Unutmamamız gereken şey, logonun bir marka için kurumsallaşmanın başlangıç noktası olduğudur. İşte logo bu özellikleri bir arada barındıran semboldür .

Logoların hedef kitlesi de önemlidir. Çünkü hedef kitle ile iletişim için birebirdir. Aynı zamanda başarılı bir şekilde akılda kalmasını ve hatırlanmasını sağlar. Örneğin dikkat etmişseniz, çocuklara yönelik hizmet veren veya ürün üreten şirketlerin logoları yumuşak hatlara sahiptir. Genel olarak pembe, mavi, kırmızı ve turuncu gibi canlı renklerden oluşur. Şimdi bunlara örnek verelim.Yukarıda görmüş olduğunuz logolarda yumuşak, sevimli yazı karakterleri ve semboller kullanılmıştır. Böylece çocukla logo arasında bağ kurularak mesaj doğrudan iletilebilmektedir.

Peki, aklınıza bir restoran ismi getirin desem hemen logosunu hatırlamaya çalışmaz mısınız? Tıpkı insanların ismini unuttunuzda yüzünü hatırlamaya çalışmanız gibi. Yüzünüz sizin için neyse, logo da firmanız için odur. Güzel ve temiz hatlara sahip bir yüz size ilk anda ne kadar çok avantaj sağlıyorsa, sade, yalın ve estetik bir logo da firmaya o derece avantaj sağlar.

Tasarımcılar İçin
Tasarımcılar çizecekleri logoları farklı açıdan incelemeli ve kendisine bazı sorular yöneltmelidir. Peki ne gibi sorular? İşte:

- Yeterince etkileyici mi ?
- Renkler olmadan ne kadar efektif olabilir?
- Şirketin karakterini ne kadar taşıyabilir, ne kadar uyumlu olabilir?
- Hedef kitle bu logoyu seçebilir ve ayırt edebilir mi?

Bunların dışında başka kişilere de soru sorabilir ve fikrini alabilirsiniz. Bir arkadaşınız, dostunuz veya bir aile bireyi bile olabilir. Logonun hedef kitlesine uygun olması yararlı olacaktır.

Hadi bunlara soru soralım ve düşüncelerini alalım:
- Logoyu nasıl tanımlarsınız?

İşte bu soru bir çok soruya bedeldir. Çünkü karşı tarafın cevabı bir çok şeyi anlatır. Bu anlatılanlar üzerine değişiklikler veya eklemeler yapılabilir.

Sonuçta iyi bir logo tasarımı her zaman yapmış olduğu şeyi yapar: İletişim kurar , sorunu çözer , çeşitli boyutlar ekler.

İyi bir logo yapmak istiyorsanız, biraz çizim ve biraz da görüş yeteneği gerektiğini göz ardı etmeyin.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git