Bir İşveren Nasıl Olmalıdır?

Bir İşveren Nasıl Olmalıdır?
  • 13.613

Bu yazıda da freelance çalışanlara işverecek olan kimselerin dikkat etmesi gereken noktaları ele aldım.

Bu yazıda da freelance çalışanlara işverecek olan kimselerin dikkat etmesi gereken noktaları ele aldım.

1. İşveren, yaptıracağı iş hakkında öncelikle bir liste yapmalıdır. Bu listede neler yapılacağı, işin mahiyeti, neler olmayacağı, projenin büyüklüğü gibi konularda bilgiler yer almalıdır. Yani önceden yaptıracağı iş konusunda belli bir format oluşturmalıdır. Kafasına esip "ben web sitesi yaptıracağım, birini bulayım yaptırayım" yerine, muadil iş yapan yerli yabancı rakip firmaların web sitelerini inceleyip sitede yer alması muhtemel dokümanları oluşturarak bir rapor şeklinde hazırlarsa, hem işi yapan hızlı yapar, hem de anlaşmazlıklar ortadan kalkar. Dolayısı ile iş isteğini net olarak sunmak zorundadır.

2. Freelance çalışan ile ciddi olmalıdır: Ciddi olmak yukarıda da belirtildiği gibi işlerin arada lakaytlığa yer vermeden yürümesini sağlayacaktır.

3. İş vereceği kişiyi araştırmalıdır: Fiyatı çok düşük verdi diye hemen yaptırmak yerine, karşı tarafın referanslarını incelemeli, gerekirse bazılarını arayıp bilgi almalıdır. Çünkü profesyonel bir freelance çalışanın profesyonel referansları olur. Bu işlerde çok az meblağ verenden ziyade çok iyi iş yaptığını düşündüğü kişiye yönelmelidir. 3 lira çok verebilir, ama sonrasında sıkıntı yaşama ihtimaliniz az olur, dilerseniz çok cüz'i rakamlara da yaptırabilirsiniz, fakat sonrasında ciddi sıkıntılar yaşadığınızda o kişiyi bulamayabilirsiniz. Kısacası iş veren işi ciddiye almak zorundadır, "herkes yaptırıyor, ben de yaptırayım" mantığı ile değil, "kaliteli, ciddi bir sonuca ihtiyacım var" mantığında olmalıdır.

4. Karşıdaki kişiye akıl vermemelidir: Türkiye'de en çok karşılaşılan konu da insanların her işten anlıyor olmasıdır. Mesela işveren işi verir, yaptıran kişiye şunu şöyle yap, bunu şu şekilde yap gibi sürekli akıl verir. Hâlbuki yukarıda belirttiğimiz 4. maddenin sonucunda böyle bir şey yapmak çok mantıksızdır ve işverenin de sınırlarını görmesi lazımdır. Profesyonel olduğuna inandığınız biri ile çalışıyorsanız ve siz ona net bir liste sunmuşsanız, bırakın yaratıcılığını kullanarak o size sonuçları sunsun. Beğenmediğiniz noktaları gerek birlikte, gerekse maiyetinizle tartışın, görüşün ve karşı tarafı kırmadan değiştirilmesini istediğiniz noktaları sebepleri ile dile getirin. Türkiye'de bu alanda en büyük şikâyet, işverenlerin yapılan işi kuşa çevirmesi konusunda gelmektedir. Karşınızdaki kişinin yaratıcılığına güvenmiyorsanız işi vermeyin, veriyorsanız da çok ciddi anlamda müdahale etmekten kaçının.

5. Ücretlendirme konusunu açık ve net belirlemelidir: Türkiye'de insanlar freelance çalışanlarla yapılan işlere angarya işler olarak bakmaktadırlar ve ücretlendirme konusunda da çok cimri davranmaktadırlar. Freelance çalışan bu işin eğitimini almış kişidir, sizin işinize de ciddi anlamda zaman ve emek harcayacaktır. Bir doktorun yaptığı iş için talep ettiği ücreti çok görmüyorsanız, bu işin doktorunun (profesyonelinin) talep ettiği ücreti de normal karşılamak gerekir. Yapılan iş angarya bir iş değildir, sizin kimliğini, mantalitenizi yansıtacak büyük bir çalışmadır. Bu nedenle talep edilen ücreti çok görmek ve tartışmak yerine, öncesinde yapacağınız küçük bir araştırma ile o işin piyasasını öğrenerek iki tarafa da makul gelebilecek bir ücret önermek en doğrusudur. Ödeme planına sadık kalmalı, başlangıçta karşılıklı belirlenen ön ödemeyi yapmalıdır. Bu da sizin işe verdiğini önemi gösterecek, işi yapan kişiye güven verecektir.

6. Yapılan iş için teknik destek hizmetini netleştirmelidir: Freelance çalışan işverene yaptığı iş sonucunda belli bir süre teknik destek hizmeti vermek durumundadır ve bundan ücret alıp almama işi tarafların kendi aralarındaki görüşmelere kalmıştır. İşveren yapılan iş konusunda garanti istemeli ve işin kalitesini iş türüne göre test etme süresine sahip olmalıdır.

Elbette eklenecek başka şeyler de olabilir.

Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 12 yıl önce
Siraceddin Hocam, 4. 5. maddelerde bir webmaster olarak sıkıntılıyız ve bu skıntıyı hepimiz yaşıyoruz. Özellikle işe karışma birşey bilmediği halde bilmişlik taslama gibi davranışlar en sinir edici tutum ve davranışlardır. iyi günler. saygılar..
begend im teşekkürederim.
• 12 yıl önce
Bu yazıdan müşteri için hazırlanabilecek bir sözleşme şekli bile çıkarılabilir.
• 12 yıl önce
yaw ne güzel anlatmışsın bana iş verecek adamlara okutacam bunlar nilnilay'ın dediği gibi sözleşme bile çıkar yahu. adamlara prof. site yapıyoz odemeye gelince üff ler püffler çıkıyo, + 4. madde süper; karışmasalar ölürler :)
• 12 yıl önce
eLLerine sagLik,güzeL bi caLisma, Ve güzeL bi payLasim oLmus. Tesekkür Ederim İyi caLismaLar...
• 12 yıl önce
bilgiler için teşekkürler, umarım işverenler okur bunu:S
• 12 yıl önce
eeeee gerekeni söylemişsiniz söylemişler yüreğine sağlık doğru lafa hacıemi nee desin iyi çalışmalar
• 11 yıl önce
Tşkler Güzel bilgiler ..

Yukarı Git