Bir İnternet Sitesi (Web Sitesi) Ne Kadara Yapılır?

Bir çoğumuz yaptığımız işin ya da yapılmış bir işin ne kadar ettiğini merak etmiştir. İnternet üzerinde birçok site tasarımı ya da kodlaması yapan kişi mevcut. Bir şahıs ya da firma / şirket olarak bir iş yaptırmış olabilirsiniz.

Bir çoğumuz yaptığımız işin ya da yapılmış bir işin ne kadar ettiğini merak etmiştir. İnternet üzerinde birçok site tasarımı ya da kodlaması yapan kişi mevcut. Bir şahıs ya da firma / şirket olarak bir iş yaptırmış olabilirsiniz. Özellikle işverenlerin aklına en çok takılan sorular şöyle;

İnternet Sitemi Yaptırmak İçin Doğru Yerle mi Çalışıyorum?

Öncelikle profesyonel, uzmanlar tarafından yapılmış bir site istiyorsanız size kısaca bir ön bilgi vereyim; İnternet sitesini yaparken asla her alanda uzman olan bir kişi tarafından yapılması mümkün değildir. 10 yıl kadar önce bu konu tartışılmış olsaydı, bir internet sitesini yapan genel anlamıyla "webmaster" denilen uzmanlar vardı.

Webmasterlar, bir sitenin ihtiyacı olan her şeyi karşılayabiliyordu. Ancak teknolojinin her geçen gün, bir önceki güne nazaran katlanarak artış gösteriyor. Doğal olarak teknolojinin katlanarak artış göstermesi demek, bilginin katlanarak artması demek. Bu anlamda eskisi gibi her alanda uzman bir kişi artık yok. En çok dikkat etmeniz gereken konuların başında gelen yapılacak işi direk olarak etkileyen en büyük etkenlerden biridir.

Webmaster Kavramı Artık Kalktı.

Artık webmaster diye genel bir kavram yok. Web Tasarımcısı (web designer), Web Yazılımcısı (web developer), Arama Motoru Optimize (seo) işlerine bakanı, sosyal medya pazarlaması (social media marketing) yapanı gibi bir çok farklı alanlara tamamiyle ayrılmaya yıllar önce başladık.

Teknolojinin ve dolayısıyla bilginin gelişimiyle gelen bu parçalanma oldukça doğal.

İnternet Her Geçen Gün Büyüyor, Tanınmak Zorlaşıyor!

Bu yazıyı okuyan herkesin hak vereceğine inanıyorum ki, internet her geçen gün büyüyor, daha çok gelişiyor. Eh elbette bir o kadar da çöp haline geliyor. Peki, bu çöplüğün ve bilgi yığının içerisinden nasıl sıyrılabilirsiniz?

Cevabı açık ve net: Alanında uzman kişilerle çalışarak. Bilgi her geçen gün artarken alanında uzman kişiler sadece kendi alanlarındaki yeniliklere vakit ayırabilirler.

Kısacası tasarımınızı yapan, yazılımınızı yapan, seonuzu ayarlayan ayrı uzmanlarla birlikte ya da bu uzmanların bir araya getirerek oluşturdukları bir grup ile çalışarak.

Bu durumda aklınıza gelecek bir sonraki soruya geçelim.

Bir İnternet Sitesine İhtiyacım Var mı?

Bir internet sitesi açmaya karar vermeden önce kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor;

Bir internet sitesine ihtiyacınız gerçekten var mı?

[*] Bir şirketiniz / firmanız varsa bir internet sitesi sahibi olmanız şart (devletimiz öyle diyor).
[*] Güzel bir projeniz varsa bir internet sitesine ihtiyacınız var.
[*] Kendinizi, yaptıklarınızı tanıtmak istiyorsanız bir internet sitesine ihtiyacınız var.

Yukarıdaki maddeler elbette artırılabilinir. Genel olarak internet sitesi açılma sebeplerini saymak istedim.

Hazırlanan sitenin, bir ziyaretçi tarafından ilk ziyaret edildiğinde, sitenin öncelikle kendini ziyaretçiye beğendirmesi, satması gerekiyor. Bu sitenin neden bir görsel uzman tarafından hazırlanması gerektiğinin en önemli sebeplerinden biridir.

Hazırlanan sitenin, kolayca site sahipleri tarafından güncellenmesi, güvenilir bir şekilde her detayın düşünülerek uzman bir yazılımcı tarafından yazılması sitenin ilerleyen vakitlerde güvenlik (hele birde ticaret yapıyorsanız ne kadar önemli olduğunun altını bile çizmeye gerek duymuyorum), ziyaretçilere sıkıntı (özellikle sitenin ziyaretçi sayısı arttıkça) yaşatmaması, alt yapıyla ilgili sıkıntı yaşatabilinecek durumların önceden düşünülerek alt yapının hazırlanması, yeni teknolojiye ayak uydurması gibi bir çok etken sebebiylede uzman bir yazılımcı tarafından da alt yapısının hazırlanması gerekiyor.

Sitenin SEO, sosyal medya pazarlamalarının da kendi alanlarında uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğinin nedenlerinin başında, bu tarz durumların istenmeyen problemlere yol açıp size çok kötü bir şekilde geri dönüş sağlayabileceğini ya da harcadığınız parayla kalabileceğinizi hatırlatırım.

[*] Bir dondurmacı dükkânınız mı var? İnternet sitesine ihtiyacınız var.
[*] Bir mobilyacı dükkânınız mı var? İnternet sitesine ihtiyacınız var.
[*] Bir e-book mu yazdınız, bilginizi mi pazarlayacaksınız? İnternet sitesine ihtiyacınız var.
[*] Tuğla mı satıyorsunuz, sadece sabah 5 de kış vakti, kısa kollularla, şortlarla dışarıda yürüyüşe çıkanlara mı ürün satıyorsunuz? Bir internet sitesine ihtiyacınız var.

Kısacası ne yapıyor olursanız olun, internette, dünyada ve Türkiye'de kendinizi, yaptığınız işi tanıtmak daha fazla iş getirmek / almak istiyorsanız bir internet sitesine ihtiyacınız var.

İnternet siteniz ve internet siteniz için doğru harcanan emek, yatırımlar, sizlerde üzerine düşenleri yerine getirmeniz halinde size daha fazla iş ve paraya rahatlıkla dönebilir.

Peki, Bir İnternet Sitesi Yapımının Maliyeti Nedir?

Her iş, şirket gibi, her internet sitesi de eşit olarak yaratılmamıştır. Fonksiyonelliği, görselliği, alt yapısı, kalitesi gibi ücreti etkileyen birçok sebep vardır.

Temel, Basit Bir Site

3000 - 4000 TL arası temel, basit profesyonel olarak hazırlanmış bir siteye sahip olabilirsiniz. Bu tarz siteler size direk olarak hitap ettiğiniz kitleyle interaktif bir iletişim kurma şansını sağlamaz (blog, sosyal network eklentileri v.s.). Genel olarak internette sizin kimliğinizi, kim olduğunuzu, ne yaptığınızı, hangi ürünlerin satışlarını yaptığınızı (site üzerinden satış yaptırılmaz, e-ticaret sistemi değildir, lütfen karıştırmayalım).

Kısacası internet üzerindeki bir broşürünüz gibidir. Hazırlanırken daha çok temalar, iş verdiğiniz firmanın / şirketin elinde bulunan kendi sistemleri üzerine entegresiyle yapılır.

Fiyat Aralığı: Yurtdışı standartları ve Türkiye içerisinde bir firmaya yaptırmanız halinde 3000 - 4000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye için freelancer bir grupla çalışılması halinde 1500 - 2000 TL arası değişiklik göstermektedir.

Özel Hazırlanmış Bir Site

Bu tarz bir sitede iş verdiğiniz şirketin / firmanın elinde bulunan hazır tasarımlardan ziyade, sizlerin ihtiyaçlarına göre kullanılacak görseller size özel hazırlanarak (logo yapımı içine dahil değildir, logo yapımı başlı başına farklı bir alandır), mümkün olan en güzel hale getirilir.

Kısacası sitenizin görselliği tamamıyla yaptığınız işe göre biçilir, dikilir, hazırlanır. Sayfa güncellemeleri yapabilir, haber v.s. gibi eklentileri ekleyebilir, müşterilerinizle iletişime geçebilirsiniz. Elbette direk olarak satış imkânınız halen yoktur. Yani bir e-ticaret sitesi değildir.

SEO ayarlarınız yapılır, size özel istatistikler sunularak sizlerde bu istatistiklerle başarılarınızı ve yaptıklarınızın etkileri görebileceğiniz şekilde ayarlanır.

Fiyat Aralığı: Yurtdışı standartları ve Türkiye içerisinde bir firmaya yaptırmanız halinde 4500 - 15000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye için freelancer bir grupla çalışılması halinde 2000 - 8000 TL arası değişiklik göstermektedir.

CMS Siteleri

Diğer sitelere göre her şey daha ön planda ve daha yüksek kalitede hazırlanır. Fonksiyonelliği orta seviyede tutulur. Siteye sınırsız içerik ekleme, medya (resim, video v.s. gibi) yönetimi eklenmesi olanağı sağlanır.

Bu tarz sitelerde önemli, kayde değer değişiklikler yapabilirsiniz. Geleceğe yönelik projelerde siteniz rahat güncellenir, eklentiler yapılarak hem site sahibi hem ziyaretçisi için daha kullanışlı hale getirilir. Bir çok değişikliği saatlik programlama / tasarım ücretine tabii tutulmadan kendinizde gerçekleştirebileceğiniz bir hale getirilir. Böylece ileriye yönelik güncellemelerinizde site bir bakıma sizi özellikle ufak tefek değişikliklerde durmadan ücret ödeyerek para harcamamanızda yardımcı olur.

Site ziyaretçilerinizle interaktif bir iletişim içerisinde bulunabilir, ziyaretçilerinizin sitenizde daha çok vakit harcamasını sağlarsınız. Unutulmamalıdır ki, sitenizde ziyaretçileriniz ne kadar fazla vakit harcarsa o kadar sitenize, ürünlerinize ve size bağlı, sadık kalan bir ziyaretçi / müşteri kitlesi oluşturursunuz.

Fiyat Aralığı: Yurtdışı standartları ve Türkiye içerisinde bir firmaya yaptırmanız halinde 5000 - 16000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye için freelancer bir grupla çalışılması halinde 2500 - 8000 TL arası değişiklik göstermektedir.

Özel Eklentiler / Güvenlikler

Bu tarz sistemler özellikle internet üzerinden ticaret yapan (e-ticaret) siteler içindir (ancak sadece e-ticaret siteleriyle kalmaz). Fonksiyonellik en üst düzeyde tutulur. Ek güvenlik önlemleriyle siteniz çok daha güvenli bir hale getirilir.

Bu tarz siteler çok daha karmaşık işlevsellik isteyen, teknolojiyi en son noktasına kadar kullanan siteler / sistemlerdir.

Bu tarz sistemlerde / sitelerde genellikle siteler 0'dan ihtiyaca göre yazılarak üzerindeki yük sadece gerekli olacak fonksiyonellikler belirlenerek baştan yazılır.

Bu sitelere örnek olarak GittiGidiyor.com, SonTeklif.com gibi siteler verilebilinir.

Fiyat Aralığı: Yurtdışı standartları ve Türkiye içerisinde bir firmaya yaptırmanız halinde 20000 - 200,000 TL+ arasında değişiklik göstermektedir. Türkiye için freelancer bir grupla çalışılması halinde 10000 - 100,000 TL+ arası değişiklik göstermektedir.

Daha Ucuza Yapanlar Var!

Elbette her işi daha ucuza yapanları bulabilirsiniz. Teknoloji çağında yaşayan insanlar olarak, bunun ötesinde bu alanda hizmet veren biri olarak açıkça şunu belirtebilirim: Bu alanda hizmet vermek ve yenilikleri takip etmek bir doktor olmaktan daha zor.

Doktor örneğinden devam edecek olursak, bir yeri kırılan kişide, bir doktora gözükmek için ödeyeceği paranın belki 100'de birini işi tam bilmeyen bir kırıkçı - çıkıkçıya ödeyebilir. Nasıl bir sağlık konusu şakaya gelmiyorsa, aynı şekilde bu tarz projelerde de şakaya gelmez.
İşi iyi bilmeyen kırıkçı-çıkıkçı nasıl bir insanın sağlığını bozabiliyorsa, aynı şekilde uzman olmayan kişiler de sitenizin sağlığını bozabilir. Sitenizin sağlığının bozulması demek, sitenizin, sitenizle birlikte firmanızın da prestij kaybına uğraması demek olacaktır.

Ucuzluk konusundaki belki de en önemli kısımlardan birine devam edelim. Ucuzluk size çok pahalıya patlayabilir, ucuza iş yaptıracak kadar zengin misiniz?

Ucuzluğa Kanmayın, Çok Ağır Cezalar Ödeyebilirsiniz!

Ucuza iş yaptıracak kadar zengin misiniz? Öncelikle kendinize bu soruyu sorun. Ucuza iş yapan kişiler kendileri iş yapmaktansa daha çok sağdan soldan kopyala-yapıştırla iş yapan kişilerdir.

Bu durumda telif hakları devreye girer ve site sahibi olarak firmanız ya da sizler ağır cezalarla, sorumluluklarla karşılaşabilirsiniz.

Hele iş bir de e-ticaret ise, yeteri kadar güvenlik önlemi alınmamış bir site size uzmanlar tarafından yapılmış bir siteden çok daha pahalıya mal olabilir.

Yeteri Kadar Bütçem Yok, Ama Bir Site İstiyorum, Ne Önerirsiniz?

Hazır sistemler kullanın. Örneğin bir Word Press çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bir Word Press yükleyip, bir tema bulup site açabilirsiniz. Kendinize bir sitede yapsanız, bir Word Press gibi hazır sistemde kullansanız yönetici paneli aracılığıyla siteyi yönetmeyi öğrenmeniz gerekiyor.

Elbette ticari sistemler için bu tarz kaynak kodları açık sistemleri kullanmanızı kesinlikle önermem. Word Press gibi uzmanlar tarafından hazırlanmış (eklentileri ve temaları hazırlayan kişilere göre farklılık gösterir) sistemlerin kaynak kodlarının açık olması, bu kaynak kodlarının kötü niyetli kişiler tarafından da görüntülenebilmesi nedeniyle açık bulunduğu anda binlerce Word Press sitesinin anında hacklendiğini hatırlatırım.

Uzun Lafın Kısası...

Özetle, internet sitesi yapımı ciddi bir iştir. Bu işi uzmanlarla yapmanız önerilir. Makine başına çakılmış, sosyal hayatları neredeyse 0'a inmiş bu uzmanların da ücretlerinin mahalle arasındaki çocuklar gibi ücret almayacağını, bir doktor gibi sürekli kendilerini geliştirmek, sürekli okuyup, araştırmaları gerektiği için başka işlerle uğraşamayacakları için geçimlerini bu işten kazandıklarını unutmayın.

Uzmanlık, yıllar gerektiren tecrübe, eğitim, takip ister. Projenizi, firmanızın prestijini teslim ettiğiniz kişileri dikkatli seçmenizi öneririm.

Aradığınızda ulaşabileceğiniz, sadece bu işle ilgilenen uzman kişiler / gruplar / firmalarla çalışmanızın ne kadar önemli olduğunu belirtmek için yeterli kelime bulamıyorum. Bir yerlere ulaşan sitenizi daha sonra uzmanlara teslim ettiğinizde, yapılan hataların bedelinin size çok ağır bir şekilde geri dönebileceğini hatırlatırım.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

• 8 yıl önce
Çok yararlı bir ders olmuş bunuda arşivime koyuyorum çok teşekkürler :)
• 8 yıl önce
bilginize saglık çok güzel bir yazı olmuş umarım hakkını veren insanlara yaptırılır :) ne yaparsan yap en iyi yaptığın işi yap :)
• 6 yıl önce
Soru: İnsanlar bu konuda uzman olan ile olmayanı nasıl ayırabilirler, nasıl anlayabilirler. Suistimale açık bir alan. Ve bu alanda sanıyorum önemli ölçüde personel sıkıntısı var buda piyasada handikapı tetikleyebilecek bir unsur.
• 6 yıl önce
Merhabalar skopur, Açıkcası oldukça geniş, başlı başına hakkında bir kaç makale yazılabilinecek bir konu. Burada uzun yazma şansım olmadığı için gerçekten kısaca cevap vermeye, konuyu özetlemeye çalışayım. İşin geleceği son nokta hizmet alacak kişinin almak istediği hizmet konusunda kendini eğitmesidir. Konu hakkında alanında saygı duyulan sitelerde yazılan bir kaç makaleyi okumak bile biraz bilgi sahibi olunmasını sağlayacaktır. Konu hakkında biraz bilgi edindikten sonra hizmet alınacak sitelerin araştırılması, referans ve projelerine göz atıldıktan sonra karar verilmesi en doğrusu olacaktır. Umarım bu kısa cevabım en azından sorunu birazda olsa yanıtlayabilmiştir.
• 6 yıl önce
http://dreirosenbazar.ch/ Su tarz basit bir Wordpress Sayfası için ne istenebilinir Türkiyede sizce ?
• 6 yıl önce
başarı ve mutluluğunuzun devamını dilerim. bu değerli emek ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. saygılarımla.
• 3 yıl önce
çok bilgilendirici güzel bir yazı olmuş

Yukarı Git