Bios'un Görevleri ve Bios Pili Biten Bilgisayarı Açmak

Bu yazımda Bios'un görevlerinden kısaca bahsedip, Bios pili biten bir bilgisayarı nasıl başlatabileceğimizden bahsedeceğim.

Bu yazımda Bios'un görevlerinden kısaca bahsedip, Bios pili biten bir bilgisayarı nasıl başlatabileceğimizden bahsedeceğim.Bios ilgili firma tarafından içine yazılım gömülmüş bir entegredir. İlk çıktığı zamanalar da basit bir entegreydi. Zamanla artan ihtiyaçlara cevap verecek sayede gelişerek çok bacaklı ve özellikleri yükselerek daha da iyileşti.

Bios olmasa bilgisayarımız açılmaz. Bios sayesinde işlemci harddiskteki bilgileri okur. Ve bilgisayarımız açılmış olur. Yani bir nevi işlemcinin bilgileri bulması için kullandığı bir anahtardır. Bu anahtar sayesinde harddiski açar ve bilgileri burdan çeker.

İşlemci tüm donanımları tek tek tanıması lazım. Bu tanıtma işlemi sırasıylan Bios sayesinde ayarlanır. Bios ta öncelik harddiskimizindir. Fakat format gibi önemli durumlarda önceliği cd_rom'a verebiliyoruz. Bunu da setup'tan bios ayarlarına girerek verebiliriz.

Elektirik kesildiğinde Bios'taki bilgiler silinmez. Bios pilini çıkarıp takıp Bios'u fabrika ayarlarına dönderebiliriz. O zaman yaptığımız bu özel işlemler hafızadan silinecek, firmanın yazılımda belirttiği işlemlere geri dönecektir.

Yine Bios hangi donanımın kaç volt ile çalıştığını ayarlar.Overclock sayesinde yükselen parçaların voltajı yine bios sayesinde ayarlanır.

Yine bios sayesinde bilgisayarımız dinamik kalarak saat ve tarihi ayarlar. Saat ve tarih sürekli geride kalıyosa bilin ki Bios piliniz ömrünü tüketmiştir.

Normalde bilgisayarınızı belli aralıklarla açıyosanız Bios piliniz şarj olur. Uzun bir süre bilgisayarınızı kullanmadıysanız muhtemelen Bios piliniz bitecektir.

Peki bu kadar önemli görevi olan parçayı nasıl çalıştıracağız? İşlemciye nasıl bilgi verip, bilgisayarımızı açıcağız?

Bios'un Auto özelliğini devreye sokacağız. Gidip harddiski otomatik çalıştıracağız. Bunu yapmak için Del, F2, F12 vs. tuşlarından biri ile setup ayarlarına gireceğiz. Oradan Integrated Peripherals'tan harddiski bulup otomatikleştiriyoruz. Enabled'i Enter tuşu ile Auto yapalım.  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git