Bilmeniz Gereken 10 WhatsApp Özelliği

  • 7.638

WhatsApp ev hanımlarından iş adamlarına kadar neredeyse herkesin günlük hayatının bir parçası olarak çok sık kullandıkları bir uygulama. Bir süre önce Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, sunduğu pratik özellikler ve kolaylıklarla benzeri pek çok uygulamadan daha çok rağbet görüyor. Peki en çok kullanılan bu programda, işinize yarayacak ne özellikler var, gelin birlikte göz atalım.

WhatsApp ev hanımlarından iş adamlarına kadar neredeyse herkesin günlük hayatının bir parçası olarak çok sık kullandıkları bir uygulama. Bir süre önce Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, sunduğu pratik özellikler ve kolaylıklarla benzeri pek çok uygulamadan daha çok rağbet görüyor. Peki en çok kullanılan bu programda, işinize yarayacak ne özellikler var, gelin birlikte göz atalım.

1. Web Uygulaması ile Telefona Bağımlı Kalmayın: WhatsApp'in PC için hazırladığı uygulama ile de sohbetlerinizi kaldığınız yerden sürdürebilirsiniz. iPhone kullananlar biraz beklemek zorundalar, çünkü şu an sadece Android telefonlarla kullanılıyor. Kurulum için bilgisayarınızda https://web.whatsapp.com adresine gidip ekrandaki QR kodu telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasıyla taratmanız yeterli.2. Mesajınız iletildi mi, kimler gördü özelliği: İster tekli olsun, ister bir grup sohbetinde olsun, iOS'ta bir sohbet mesajını sağdan sola doğru kaydırarak, Android'de ise sohbet mesajının üzerinde basılı tutup, üstte beliren Bilgi düğmesine ("i" simgesi) basarak mesajınızın ne zaman iletildiğini ve kimler tarafından görüldüğünü öğrenebilirsiniz.3. Grup sohbetleri susturmak ve bildirimlerini kapatmak: WhatsApp'ta grup sohbeti arkadaşlarınızla sohbet etmenize imkan veriyor. Bazen bu guruplar ilginize çekmeyebilir, ya da sürekli mesaj bildirimi almaktan bımış olabilirsiniz. Bu durumda ya ilgili gurubu, ya da ayarlar kısmından bütün grupların bildirimlerini kapatabilirsiniz. Bunun için grup sohbeti açıkken, Android'de sağ üstteki menü düğmesine, iOS'ta ise Grup adına dokunun ve "Sessiz" seçeneğine dokunun. Uyarıları 8 saat, bir hafta hafta veya bir yıl süreyle engelleyebilirsiniz. Ayarlar > Bildirimler kısmından ise grup bildirimlerini almayı tamamen durdurabilirsiniz.

4. Sohbetlerinizi e-mail ile gönderebilirsiniz: Android'de herhangi bir sohbeti açtıktan sonra menü düğmesine dokunup, Diğer'e, ardından "Sohbeti epostala" seçeneğine dokunarak geçmişinizi herhangi bir e-posta adresine gönderebilirsiniz. iOS'ta ise sohbetin üstündeki çubuğa dokunun ve "Sohbeti epostala" seçeneğine dokunun. Emojiler göndermekte olduğunuz sohbete otomatik olarak eklenecek. Dilerseniz medya dosyalarını e-posta eki olarak eklemeniz de mümkün.

5. Giriş ekranı kısayolu oluşturun: Android kullanıcıları, giriş ekranlarında sıkça sohbet ettikleri kişiler için kısayol oluşturabiliyorlar. Bunun için sözkonusu kişiyle olan sohbeti açın, menüye dokunun ve Diğer > Kısayol ekle yolunu izleyin. İşlev, kişiselleştirme olanağı sunmuyor ve kişi adını taşıyan bir kısayol, giriş ekranınıza ekleniyor. WhatsApp'ın Android'de üç farklı sohbet widget'ının olduğunu da belirtelim.

6. Son görülme tarihini kapatın: Herkesin WhatsApp'ı son kullandığınız saati görmesini istemiyorsanız, bunu Hesap > Gizlilik yoluyla kapatabilirsiniz. Bu işlevi kapattığınızda başkalarının son görülme tarihini göremeyeceğinizi hatırlatalım. Benzer şekilde size ulaşan mesajları okuduğunuzu bildiren okundu bilgisini de kapatabilirsiniz. Bu işlevi kapattığınızda, gönderdiğiniz mesajların okunup okunmadığını göremeyeceksiniz.

7. Konumunuzu paylaşın: Arkadaşınızın tam konumunu bilmek, bazı durumlarda çok işe yarayabilir. iOS'ta konumunuzu paylaşmak için bir sohbet içerisindeyken Paylaş düğmesine dokunun ve listeden Konum Paylaş'a dokunun. Android'de konum paylaşmak için sohbet ekranının tepesindeki ataç simgesine dokunmanız, açılan menüden Konum'a dokunmanız gerekiyor. Bunun ardından konumunuzu GPS yoluyla veya listeden seçerek gönderebilirsiniz.

8. Sohbetlerinizi yedekleyin WhatsApp sohbetleriniz, Android'li telefonlarda her gün otomatik olarak cihazınız üzerine yedeklenir. iOS'ta ise Sohbetler > Sohbet Ayarları > Sohbet Yedekleme yolunu izleyerek uygulamayı iCloud ile bağlamanız gerekiyor. Sohbetlerinizi yedeklerseniz, WhatsApp'ı baştan kurduğunuzda onları kolayca geri yükleyebilirsiniz. Bunun için yeni bir iOS cihazına geçtiğinizde aynı iCloud hesabına oturum açmanız (ve aynı telefon numarasını kullanmanız) yeterli. Android'de ise /sdcard/WhatsApp/ klasöründeki verileri yeni telefonunuza taşımanız gerekiyor (WhatsApp, Android için Google Drive entegrasyonunun yakında geleceğini söylüyor).

9. Kişinin Telefon Rehberinde Kayıtlı Olup Olmadığınızı Anlamak: WhatsApp'te sohbet bölümünde iken arama yapın. Arama yaptığınızda telefon rehberinizdeki isimler arasında bir listeleme oluşacaktır. Bu listede, eğer kişinin profil resmini görüyorsanız, onun telefonunda kayıtlısınız demektir. Eğer profil resmi yerine anonim bir kişi resmi mevcutsa, o kişinin telefon rehberinde numaranız kayıtlı değil demektir. Bu işlemi gerçekleştirmek için o kişinin sizde kayıtlı olması gerekiyor.

10. Toplu mesaj göndermek: Android'te Yeni yayın özelliği ile toplu mesaj gönderebilirsiniz. Sohbet bölümünde iken üst sağ köşeye tıklayarak Yeni Yayın seçebilirsiniz. iPhone kullanıcıları ise, Toplu Mesaj Listeleri özelliği ile yeni liste oluşturup bu kişilere toplu mesaj gönderebiliyorlar. Telefon rehberinde kayıtlı olmadığınız kişilere mesaj ulaşmıyor.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git