Bilişim Hukukuna Ve Doğru İnternet Kullanımı

Bu yazımda bilişim hukuku hakkında genel bir açıklama yapıp,internetin doğru kullanımına ait altın kurallardan vereceğim.

Bu yazımda bilişim hukuku hakkında genel bir açıklama yapıp,internetin doğru kullanımına ait altın kurallardan vereceğim.

Bilişim hukuku, insanlar tarafından bilgi alışverişi, iletişim, alışveriş amacıyla kullanılan bilgi ve teknolojinin kötüye kullanımı ile insanlara zarar verilmesini önlemek amacıyla ortaya çıkmış olan bir hukuk dalıdır.

İnternetin gelişimi ve sosyal hayatta kullanımının yaygınlaşması topluma fayda sağlamakla beraber, kötüye kullanımı çeşitli zararlar doğurmaktadır. Bu nedenle bilişim suçları Türk ceza kanununda düzenlenmiş olup zarar verme amacıyla yapılan girişimlerin önlenmesi ve hukuki yaptırıma bağlanması amaçlanmıştır.

İnternet Kullanımında Altın Kurallar

[*] 1. İnternet hayatınızın tamamı değil, sadece bir parçası olsun. Çok fazla zamanınızı çalmasına izin vermeyin.
[*] 2. İnterneti ailelerinize ve arkadaşlarınıza değişmeyin. Aileleriniz ön koltukta, internet ise arka koltukta otursun.
[*] 3. İnternette her bilgi doğru olmayabilir. İnternette elde ettiğiniz bilgiyi en az 3 kaynaktan kontrol edin. Ödevinizde kullanıyorsanız kaynağını belirtin
[*] 4. İnternet ortamındaki bedava teklifler büyük ihtimalle gerçek değildir. Tanımadığınız kişi size neden bedava bir şey teklif etsin ki.
[*] 5. Adınız, okulunuz, adresiniz, telefon numaranız, aile bireylerinizin adı vb. gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Paylaşılan küçük gibi görünen bilgiler, büyük zararlara sebep olabilir.
[*] 6. İnternet ortamında paylaşacağınız resminiz, size ait video gibi paylaşımları önce düşünün, sonra paylaşın. Paylaştıklarınız sizin veya sevdiklerinizin üzülmesine sebep olmasın.
[*] 7. Şifreleriniz güçlü olsun. Adınızı ve doğum tarihinizi, ard arda gelen kelimeleri ve sayıları şifre olarak belirlemeyin. Anlamlı bir cümle kurun ve o cümlenin kelimelerinden seçtiğiniz en az 8 karakterden oluşan şifreler oluşturun
[*] 8. İyi ve nazik bir kullanıcı olmaya çalışın. Gerçek hayatta Merhaba dediğiniz arkadaşınıza internet ortamında "mrb" değil, yine merhaba deyin. Tamam derken "Ok." veya "Tmm" yerine yine tamam deyin.
[*] 9. Gerçek hayatta yüzüne söylemeyeceğiniz ifadeleri internet ortamında da söylemeyin.
[*] 10. Gerçek hayatta olduğu gibi, internet ortamında da tanımadıklarınızı arkadaş edinmeyin.
[*] 11. İnternet ortamında tanımadıklarınıza cevap vermeyin, tekliflerini reddedin, size gönderdikleri mesajları açmadan silin
[*] 12. İnternet ortamında sizi rahatsız edenleri, sizi taciz edenleri ailelerinize söyleyin. Ailelerinizle birlikte emniyete veya savcılığa suç duyurusunda bulunun
[*] 13. İnternetin zararlı içeriklerinden korunmak için tamamıyla ücretsiz olan ''Güvenli İnternet Hizmeti''nden ailelerinizi haberdar edin.
[*] 14.Başkasının facebook,msn,ağ şifresini kırma işini yapmayın.
[*] 15.İnternette indirdiğiniz dosyalara,programlara dikkat edin.Herihtimale karşı bilgisayarınızda iyi bir vürüs programı kurun.

Başka Bir Derste Görüşmek Üzere
Kolay Gelsin Arkadaşlar....

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Yukarı Git