Bilgisayarların Baş Düşmanı: Toz

Bilgisayarın çalışma sırasında topladığı tozun bilgisayara verdiği zararla birçok bilgisayar kullanıcısı karşılaşmıştır.

Bilgisayarın çalışma sırasında topladığı tozun bilgisayara verdiği zararla birçok bilgisayar kullanıcısı karşılaşmıştır. Bilgisayarda toz ile oluşan sorunlar ne kadar küçük sorun gözükse de ileride bilgisayarımıza dahada büyük zararlar verecektir. Bu durumları engellemek için 1 - 1,5 ayda bilgisayarımızı bakımdan geçirmeliyiz. Türkiyede amatör bilgisayar kullanıcıların bu önemi pek bulundurdukları söylenemez.

Bilgisayar fanlarında oluşan tozlar

Bilgisayar fanları bilgisayarın en çok toz çeken kısmıdır. Bu durum en çok karşılaşılan bilgisayar sorunlarının başında fan geldiğini açıklıyor. Bu tozların temizlenmemesi durumunda büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Bilgisayarın en pahalı parçası olan 'işlemci', belli sıcaklık seviyesinde tutulmalıdır ve power'ımızın da ısınması kontrol edilmelidir. Bu iki önemli parçanın aşırı ısınmaması için de soğutucu fanlar görev yapar. Son derece sessiz çalışan bu fanların durması ya da istenen performansı gösterememesi power'ı ve işlemcinin yanmasına neden olur.

İşlemcinin yanması durumunda oluşacak ekonomik maliyetin bedeli ise 300-400 YTL'yi buluyor. Ortamdan aldığı havayı bilgisayar kasasının içine aktaran fanların en büyük düşmanı ise ortamdaki tozdur. Fanın ya da soğutulacak parçaların üzerine biriken tozlar, aşırı ısınmaya bağlı olarak bilgisayara ciddi arızalar verebilir. "evlerde, işyerlerinde ya da bürolarda, bilgisayarın bulunduğu hemen her yerde belli miktar tozun bulunmasının kaçınılmazdır, bilgisayarın tozla temas etmesinin tamamen engellenmesinin ise son derece zordur imaknsız denilebilir.

EKRANINIZ DONUYORSA

Bilgisayarın en pahalı parçası olan işlemcinin yanmasıyla sonuçlanan toz birikmesinin en net sinyalinin ise 'ekran donması'dır. "Üzerinde çalıştığınız bilgisayarın ekranı aniden donar, mause'u bile çalıştıramazsınız, bilgisayara müdahale edemezsiniz. Ancak bilgisayarı power düğmesinden kapatıp yeniden açabilirsiniz. İşte bu arıza şekli, bilgisayarın toz birikmesine bağlı sorunlar yaşamaya başladığının, en önem göstergesidir".

Kasası orijinal olmayan bilgisayarda daha sık yaşanan, toz birikmesine bağlı bu tür sorunların, veri ve ekonomik kayıplara neden olduğunu vurgulayarak, benzer sorunlarla karşılaşmamak için bilgisayara en fazla 1 - 1,5 ayda bir bakım yapılması gerektiğini tekrar söylüyoruz.

  • Etiketler;
Yorum Yaz

Yorum yazabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor!

Gusel bir ders konusu tebrikler
teşekkürler güzel bi ders.
Kendimize nasıl özen gösteriyorsak kullandığımız cihazlarada aynı özeni göstermeliyiz .Malum bakarsan bağ;bakmazsan dağ olur demişler.
düşünülmesi gereken bir konuydu.tebrikler
Paylaşımın Teşekkürler :kirp:
ben hep yaşıyorum:(
ewet güzel paylaşım ama nasıl temizleneceğinide gösterterseydin ii olurdu:sasir::sasir::agla::agla:
yararlı bir ders,teşekkürler. nasıl temizleyeceğimi bilmemekle beraber sadece dışını tozunu alıyorum ama içini açamam ki :( buralar da bakım yapan bir de yok zaten of of :agla::uzul::agla::uzul:
Cok tesekkurler..
eLLerine sagLik,güzeL bi caLisma, Ve güzeL bi payLasim oLmus. Tesekkür Ederim İyi caLismaLar...
günaydın ben bilgisayar bölümü olmak sen bilgisayarcı ayar tamir ustası nasılsın?siteleri için önemli çok programlamaya moda desen güzel çıktı.sanalkurs sitesi çok güzel çeşitli program okuyan çalışmak kafa yavaş ezberleyen oldumu?:D
çok saolun bu konu hakkında ayrıntılı bir bilgim oldu :gul::gul::gul::gul::gul::gul:
:gul::gul::gul: çok sağolun am abakım ı nasıl yapıcazz bunu da öğrenebilirimiyz lütfen
çok güzel olmuş tşk:D
arkadaş benim bilgisayarim power'fanı yüksek ses cixariyor 15 gündende bir temizlik yapiyorum kanproserle temikzilk yapiyorum
power'dan kaynaklanan bir ses olabilir
basit ama yeni başlayanlar için çok faydalı bilgiler....
tesekkur ederim.. faydalı bi ders olmus emeginize saglık:gul:
sen dünyanın en iyi abisisin saol:D
sen dünyanın en iyi abisisin saol:D
elektrık supurgesıyle toalrı almazmıyız ya:D
alırsan bi iki parçayıda temizlersin fön makinesiyle yapıyorm ben
çk haklısın
eywallah çok açıklayıcı oldu

Yukarı Git